Φιλική νίκη επί του Αίολου Αγιάς για τον Χαρίλαο Τρικούπη

Φιλική νίκη επί του Αίολου Αγιάς για τον Χαρίλαο Τρικούπη Φανερά ανέτοιμος ο Χαρίλαος Τρικούπης στο πρώτο εντός έδρας φιλικό της νέας περιόδου, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, πριν καταφέρει να φτάσει στη νίκη με σκορ 68-56 απέναντι στον Αίολο Αγιάς

Φανερά ανέτοιμος ο Χαρίλαος Τρικούπης στο πρώτο εντός έδρας φιλικό της νέας περιόδου, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, πριν καταφέρει να φτάσει στη νίκη με σκορ 68-56 απέναντι στον Αίολο Αγιάς.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς πιο έτοιμοι και είχαν για 25΄λεπτά το προβάδισμα, όμως ο εκπληκτικός στο δεύτερο ημίχρονο Γουίτφιλντ , ανέτρεψε σχεδόν μόνος του την κατάσταση που είχε διαμορφωθεί και έδωσε την νίκη στους γηπεδούχους, σημειώνοντας 31 συνολικά πόντους, με 5 τρίποντα.

Από τους υπόλοιπους φάνηκαν κάπως οι Καραγεωργίου και Κουρουπάκης, με την ομάδα να χρειάζεται ακόμη πολλή δουλειά για να βρει ρυθμό στο παιγνίδι της.

Μουδιασμένοι και εντελώς άστοχοι μπήκαν οι γηπεδούχοι στο ματς και επέτρεψαν στον Αίολο να προηγηθεί με 2-9 και 11-15 στην Α΄περίοδο.

Η αστοχία συνεχίστηκε και στο πρώτο μισό της Β΄περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά, στο +14 (15-29). Στη συνέχεια ο Τρικούπης αντέδρασε και μείωσε στο ημίχρονο στους 7 πόντους (27-34).

Με ρεσιτάλ ευστοχίας του Γουίτφιλντ στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ (43-42) στα μέσα της Γ΄ περιόδου, που τελικά έληξε 53-48 και στην Δ΄ περίοδο έφτασαν σε διψήφια διαφορά, παίρνοντας τελικά τη νίκη με σκορ 68-56.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος):

Μανιάς 5 (1), Ερμείδης, Χουχούμης 2, Παγούρας, Στράτος, Διαμαντόπουλος, Γουίτφιλντ 31(5), Μολφέτας 6(2), Καραγεωργίου 9(2), Τόλα 5, Κουρουπάκης 10.

Δεν αγωνίστηκαν από τον Τρικούπη οι τραυματίες Δημητρακόπουλος και Γαρέζος, ενώ και ο Χουχούμης έπαιξε μόνο στο πρώτο 5λεπτο και στη συνέχεια προφυλάχτηκε μένοντας στον πάγκο, γιατί δέχτηκε ένα κτύπημα.