Μουντιάλ 2022: Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Αργεντινή επί της Γαλλίας στα πέναλτι - Σε έναν απίστευτο τελικό

Η Αργεντινή κατέκτησε το Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ, καθώς επικράτησε της Γαλλίας στα πέναλτι, σε ένα συναρπαστικό τελικό. Έτσι, ολοκληρώνεται με «παραμυθένιο» τρόπο η παρουσία του Λιονέλ Μέσι στην Εθνική ομάδα της χώρας του, καθώς αυτό ήταν το τελευταίο Μουντιάλ το οποίο συμμετείχε. Η «αλμπισελέστε» κατάφερε να πραγματοποιήσει ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο, καθώς πέτυχε δύο δέρματα στο πρώτο 45λεπτο, ενώ οι «τρικολόρ» δεν μπόρεσαν

Μουντιάλ 2022: Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Αργεντινή επί της Γαλλίας στα πέναλτι -Σε έναν απίστευτο τελικό

Η Αργεντινή κατέκτησε το Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ, καθώς επικράτησε της Γαλλίας στα πέναλτι, σε ένα συναρπαστικό τελικό.

Έτσι, ολοκληρώνεται με «παραμυθένιο» τρόπο η παρουσία του Λιονέλ Μέσι στην Εθνική ομάδα της χώρας του, καθώς αυτό ήταν το τελευταίο Μουντιάλ το οποίο συμμετείχε. Η «αλμπισελέστε» κατάφερε να πραγματοποιήσει ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο, καθώς πέτυχε δύο δέρματα στο πρώτο 45λεπτο, ενώ οι «τρικολόρ» δεν μπόρεσαν να κάνουν ούτε φάση. Ο Λιονέλ Μέσι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 23', ύστερα από ανατροπή του Ντι Μαρία από τον Ντεμπελέ μέσα στην περιοχή, έβαλε μπροστά την ομάδα του Σκαλόνι.

Σαν να μην έφτανε αυτό στη Γαλλία, ο Ντι Μαρία στο 36' έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην Αργεντινή. Ο Μέσι έπαιξε στο χώρο τον Άλβαρες και αυτός με μαγική διαγώνια πάσα βρήκε τον Ντι Μαρία ο οποίος με ιδανικό τελείωμα έκανε το 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως το πρώτο, με την Αργεντινή να κυκλοφορεί και να ελέγχει τον ρυθμό του ματς και τη Γαλλία να αμύνεται. Οι «τρικολόρ» κατάφεραν να πάρουν στη συνέχεια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να απειλήσουν, χωρίς όμως ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

Όλα αυτά, μέχρι το 80ό λεπτό. Αρχικά, ο Μπαπέ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο Μουανί από τον Οταμέντι και ευστόχησε, ενώ πριν προλάβουν να συνέλθουν από το σοκ οι Αργεντινοί, πέτυχε και δεύτερο γκολ με πανέμορφο σουτ, βάζοντας «φωτιά» στον τελικό, στέλνοντάς τον στην παράταση.

Ο Μέσι, όμως, στην παράταση και συγκεκριμένα στο 108', έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Αργεντινή με κοντινή προβολή.

Εκεί που φαινόταν ότι τελείωσαν όλα, το σουτ του Μπαπέ βρήκε στο χέρι του Μοντιέλ και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση στο 118' και σκόραρε, ισοφαρίζοντας έτσι σε 3-3, με τον τελικό να οδηγείται στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι. Εκεί η Αργεντινή αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και το κατέκτησε.

iefimerida.gr

Λονδίνο: Αστυνομικοί μπούκαραν σε γκαλερί για να σώσουν γυναίκα και τελικά… ήταν γλυπτό! (εικόνες)