Μέρα φαβορί και παραπόνων

Το Σάββατο διεξήχθη η 6η αγωνιστική της Α ΕΠΣΝΑ στην οποία οι πρωτοπόροι προχώρησαν με νίκες, με αποτέλεσμα να μην μεταβληθεί η κατάσταση στην κορυφή και…

Το Σάββατο διεξήχθη η 6η αγωνιστική της Α ΕΠΣΝΑ στην οποία οι πρωτοπόροι προχώρησαν με νίκες, με αποτέλεσμα να μην μεταβληθεί η κατάσταση στην κορυφή και τον Ναυπακτιακό να οδηγεί την κούρσα πριν το ντέρμπυ της επόμενης αγωνιστικής με την Α.Ε. Μεσολογγίου.  Ανακοίνωση διαμαρτυρίας εξέδωσε ο Άρης Αιτωλικού μετά την ήττα στο Νεοχώρι, θέτοντας μάλιστα το ερώτημα αν υπάρχει «παράγκα». Και από την Α.Ε.Μ. διατυπώθηκαν παράπονα παρά τη νίκη στο Καινούριο και άτυπα οι «κανονιέρηδες» θεωρούν αθέμιτο να αναβάλλεται πριν το ντέρμπυ το ματς Κυπέλλου του Ναυπακτιακού την Τετάρτη. Ανεξαρτήτως από τα δίκαια, ή όχι,  παράπονα για τη διαιτησία, αποτελεί πρωτόγνωρο φαινόμενο να έχουν «βγει» τρεις αιχμηρότατες ανακοινώσεις (Αντίρριο, Ακαδημία Ευηνοχωρίου, Άρης Αιτωλικού ) για τη διαιτησία σε έξι αγωνιστικές και αν μη τι άλλο φανερώνουν την απουσία εμπιστοσύνης για τους όρους που παίζεται το πρωτάθλημα.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΓΑΒΡΟΛΙΜΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΟΥ 2-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 18, ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ 15, ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 15, ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ 11, ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ 10, ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΚΕΙΑΣ 9, ΑΧΕΛΩΟΣ ΑΓΓΕΛΟΚΑΣΤΡΟΥ 8, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΟΥ 7, Ν.ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 7, ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ 6, ΑΕΤΟΣ ΣΤΑΜΝΑΣ 5, ΑΚΑΔ. ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ 4, ΑΡΗΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ 3, ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ 1

Επανάληψη «φωτιά»

Με 1-1 τελείωσε το ημίχρονο ανάμεσα σε Ναυπακτιακό και  Θέρμιο Απόλλων, όμως στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι «ισοπέδωσαν» τους αντιπάλους τους και στο τέλος πέτυχαν ευρεία νίκη.  Ο Αστέρας προηγήθηκε στο ξεκίνημα (4′ ) με τον Θεοχάρη και οι  φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν  στο 24′ με  πέναλτι του Κοκώνη  που δόθηκε  σε χέρι του Θανασιού. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Ναυπάκτου έδειξε πως δεν θα… αστειεύονταν και στο 53′  από προσπάθεια του  Αδραχτά και αδυναμία των αμυνομένων το προβάδισμα πήγε εκ νέου στους γηπεδούχους. Στο 65′  ο Μερσιώτης νικήθηκε από τον Πετσίνη , στη καλύτερη στιγμή του Απόλλωνα να πετύχει γκολ, οπότε  στο 84′ με σουτ του Ανδριτσόπουλου και στο 86′ με ψηλοκρεμαστό σούτ του Θεοχάρη διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Σταύρος Σταύρου): Πετσίνης, Δημόπουλος (55′ Καραγιάννης), Βρουσάι Μ., Ζαχαρόπουλος , Θεοχάρης, Θωμόπουλος (88′ Σιαμάς), Ανδριτσόπουλος, Θανασιός, Καλαβρουζιώτης (85′ Χατζηανδρέου), Αδραχτάς, Βρουσάι Μαρ.

ΘΕΡΜΙΟΣ (Γιώργος Γιάκος): Κούντρας, Κοκκώνης Ε., Στεργίου (79′ Μπρούσκα), Ράπτης, Κοντός, Ψηφής, Τύμπας, Παπαστέλιος, Μερσιώτης, Κόκοτος, Κοκκώνης Κ., Τύμπας Κωνσταντάρας.

Ήξερε να το κάνει πιο εύκολο

Η Δόξα Καινουρίου βρίσκεται στη τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι εύκολος αντίπαλος με περίτρανη απόδειξη το πόσο είχε δυσκολέψει τον Όμηρο. Η Α.Ε. Μεσολογγίου, όμως, μπήκε στο ματς παίζοντας σωστά, έτσι ώστε να μην επιτρέψει στους γηπεδούχους να αξιοποιήσουν στοιχεία όπως η δύναμη και η αποφασιστικότητα. Η  ομάδα του Θόδωρου Λαυράνου «απλώθηκε» στο γήπεδο και «έτρεξε» τους γηπεδούχους. Με κορυφαίο τον Βαβάτσικο και από δική του εκτέλεση φάουλ, η ΑΕΜ πήρε προβάδισμα στο 20' σε  κεφαλιά του Δερβίση. Δεν πέρασαν τρία  λεπτά και σε μπαλιά του Βαβάτσικου ο Γκάτσης έκανε με υπερένταση τη προβολή στο  οριζόντιο δοκάρι, ενώ οι φιλοξενούμενοι κυνηγούσαν συνεχώς το δεύτερο γκολ.  Παρότι έδειχναν κάπως… μπλαζέ στην επανάληψη ο Γκάτσης με γυριστό σουτ στο 69΄διπλασίασε το σκορ. Αμέσως μετά σέντρα – σουτ του Στρεμμένου μείωσε το σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι εύκολα κράτησαν τη νίκη. Κατά τα άλλα…  διαμαρτυρήθηκαν ότι  στο γκολ της Δόξας η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή κι επίσης για γκολ που τους ακυρώθηκε. Στα αξιοσημείωτα ο τραυματισμός του Δενδρινού με κάταγμα στη μύτη.

ΔΟΞΑ (Παναγιώτης Ασπρογιάννης): Χασιώτης, Σούζα, Κωνσταντίνου, Μπισμπίκης, Γκορόγιας, Κόκκαλης, Κουτσολάμπρος (46' Ασημακόπουλος), Σαλμάς, Αλτζερίνης, Μπλάνης (59' λ.τ. Στρεμμένος), Τζωρτζόπουλος Σ. (46' λ.τ. Γιώτης).

Α.Ε.Μ.  (Θόδωρος Λαυράνος): Δουλιώτης, Πασπαλιάρης Ι., Μπαρμπαρούσης, Πασπαλιάρης Γ., Δερβίσης, Δενδρινός (82' λ.τ. Πέκεζ), Νικολόπουλος (58' Μιχαλόπουλος), Γκάτσης, Κούσης (65' Κρούτη), Βαβάτσικος, Ντζιμάνης.

Με πέναλτυ Καβαλιέρη

Το «φτωχό» 1-0 ήταν που χάρισε στον Όμηρο τρεις ακομα βαθμούς στο γειτονικό ντέρμπυ με τον Άρη Αιτωλικού, ο οποίος αγωνίστηκε ψυχωμένα και ηττήθηκε με πέναλτυ ενός… δικού του παιδιού, του Νίκου Καβαλιέρη. Πάντως οι κιτρινόμαυροι διαμαρτυρήθηκαν για γκολ που τους ακυρώθηκε στο 51΄και πέναλτυ που δεν πήραν στο 69΄.

Στο 27΄ έγινε κάθετη πάσα του Σαμψώνα,  ο Ερινάλντο ανατρέπει τον Καβαλιέρη και ο  τελευταίος εκτελεί  το πέναλτυ και ανοίγει το σκορ. Οι Καβαλιέρης, Σαμψώνας  και Αγγέλης έχασαν ευκαιρίες στη συνέχεια από τις όχι πολλές του Ομήρου και στο 80΄ ο  Καλύβας του Άρη αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη, ενώ στο 86΄ ήρθε αποβολή και για τον Αλεξόπουλο του Ομήρου με δεύτερη κίτρινη.

ΟΜΗΡΟΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου) Ζέρβας, Μπαλαούρας, Τσιρώνης, ΒαλτογιάννηςΚ(59΄Φούντας), Αλεξόπουλος, Σαμψώνας, Τσάμης, Καλύβας(73΄Αποστολίδης), ΒαλτογιάννηςΣ.(86΄Γατσώρης), Αγγέλης, Καβαλιέρης.

ΑΡΗΣ (Γιώργος Ζήκος) Κούσουλας Ε., Κουτρούλης(63΄Καρατζογιάννης), Χονδρογιάννης Π., Μπούσγος, Ζηνεμπής(76΄Κανταρέλος), Ερινάλντο(78΄ΦράγκοςΑναστ.), Καραδήμας, Μαχμούντ, Χονδρογιάννης Χ., Ζέρβας, Καλύβας.

Υπήρχε διαφορά

Τα τρία γκολ της Φλόγας Παλαιομάνινας μέσα στο Ευηνοχώρι επί της Ακαδημίας δείχνουν πως ήταν καλύτερη, αλλά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι δεν ανησύχησαν αμυντικά δείχνει πως οι δύο (πρωτοεμφανιζόμενες στη Κατηγορία) ομάδες ανήκουν σε διαφορετικό επίπεδο.  Στο 21'  (από σουτ του Καντάνη)  η μπάλα έφυγε από τον Τσακανίκα ο οποίος έκανε πέναλτυ στον  Κόκκαλη και ο Ξευγένης έγραψε  το 0-1. Στο 62' δόθηκε  απευθείας κόκκινη στον τερματοφύλακα της Ακαδημίας Τσακανίκα ο οποίος  χτύπησε τον Καρτσακλή και με την  επανέναρξη του αγώνα  ο Καρύμπας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ζαχαράκης με κεφαλιά διαμόρφωσε το 0-2. Το τελικό 0-3 έκανε ο νεοεισελθών Σπύρος  Κοκκώνης.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ  (Δημήτρης Ξηρός): Τσακανίκας, Κοκκόρης, Διαμαντόπουλος, Αλεξίου, Παναγιωτόπουλος Α. , Πασπαλιάρης, Παναγιωτόπουλός Χ. (63 Μπράτσκας), Μάνθος (65΄ Ρουμελιώτης), Ντζελέπης (48 Μπαλκούρας), Κράνης, Πιστιόλης.

ΦΛΟΓΑ  (Νίκος Μιμηγιάννης): Ρόκκος, Τραγουλιάς, Καλοκαίρης, Ζαχαράκης, Κουρσάρης, Καντάνης (27 λ.τ Καρτσακλής), Μούτσα, Νούλας, Κόκκαλης, Καρύμπας (80 Τσιμπούκας), Ξευγένης (74 Κοκκώνης Σ.).

Σε πέντε λεπτά

Αποδεκατισμένος ο Απόλλων Δοκιμίου λόγω έξι απουσιών βασικών παικτών, μπόρεσε να πάρει εύκολα τη νίκη με 2-0 από τον όχι τόσο κακό  Ατρόμητο  Αντιρρίου. Μέσα σε πέντε λεπτά έγιναν όλα με «δράστη» τον Σπυριλιώτη που  σκόραρε στο 14΄και στο 19΄. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Αντιρρίου ήταν πιο επιθετικοί, αλλά αφού δεν πέτυχαν γκολ δεν διεκδίκησαν ποτέ κάτι απ’ το ματς.

ΑΠΟΛΛΩΝ  (Πάνος Τούρκας): Σίμος, Τσακανίκας Ν., Κρανιάς, Αθανασίου Δ., Νταλαπέρας Η., Φλώρος (83΄ Καγκαράς), Κορομηλάς Χ., Αθανασίου Ν., Νταλαπέρας Ν., Αφαλωνιάτης Λ. (74΄ Γεωργοσούλης), Σπυριλιώτης (88΄ Αφαλωνιάτης Μ.).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Περικλής Παπαποστόλου): Καραδήμας, Κάκκος Β., Αποστολόπουλος, Καρακώστας, Μπίμπας, Ζαχαρόπουλος (62΄ Πετσίνης Χ.), Σκανιάς (74΄ Αναγνωστόπουλος), Δημητρόπουλος, Αλεξόπουλος, Γεράνιος (62΄ Πλυταριάς), Παπαποστόλου.

Ούτε Χι

Καλύτερος ο Ολυμπιακός Παναιτωλίου, αλλά έχασε στο Αντίρριο από τον Προμηθέα Γαβρολίμνης και μάλιστα με γκολ στο 88΄. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν στο 42′ με σουτ του Κοντοπάνου και οι  οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-1 στο 55΄με κεφαλιά του 15χρονου Παγανιά . Και στο 88′  ο Καζανάς με κεφαλιά πέτυχε το νικητήριο γκολ της ομάδας του.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Μπαλαμπάνης, Παγανιάς, Δημητρόπουλος, Καζανάς, Μυλωνάς, Καλαβρουζιώτης (46′ λ.τ.  Παπακωστόπουλος), Κυρίτσης (83′ Καραπαπάς), Καλαβριζιώτης, Γιαβρούτας (87’Λιάγκος), Ταμπάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κώστας Τάκος): Κατσαβοχρήστος, Πανταζή, Λαμπρακόπουλος,Ντίνος, Γαρούφης, Τάκος, Τσοπανάς (84’Ζωγράφος), Κατσιμάρης, Κοντοπάνος, Βδουκάκης (91’Μπουκουβάλας), Αλπέντζος (90’Παναγιωτόπουλος).

Όσο χρειάστηκε

Ο Αχελώος Αγγελοκάστρου ήταν πίσω στο σκορ από τον Αετό Σταμνάς στο ημίχρονο, όμως με ένα καλό 10λεπτο στο δεύτερο μέρος  πήρε τη νίκη. Στο 26΄ ο Κοκοσούλας εκτέλεσε κόρνερ και ο Γούλας με κεφαλιά έκανε  το 0-1, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου ο Αετός έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τσιλιπάνο.  Έτσι στο 54΄ ο Τζαμαλής ισοφάρισε  1 – 1 και στο 58΄ο Αλεξάκης έκανε το 2 - 1. Στο τέλος χρειάστηκε ο Κλιάφας σε σουτ του Μπαλάφα για να διατηρηθεί το σκορ.

ΑΧΕΛΩΟΣ (Χρήστος Βασιλείου): Κλιάφας, Ρόκκος, Μπούζας, Ξανθόπουλος (46΄ Φούντας), Κωνσταντίνου, Αριστόπουλος, Αλεξάκης, Ταμπάκης, Τζαμαλής, Καλοκαίρης (75΄ Σερμεντζέλης), Φάτσαλης (46΄ Βαγενάς).

ΑΕΤΟΣ  (Βασίλης Παστρωμάς): Σπυρόπουλος, Μπούρος, Χόντος, Φράγκος Λ., Τσιλιπάνος Σ., Ασπρογιάννης, Φραγκούλης (36΄ λ.τ. Κουσκούνης), Μπαλάφας, Κουκογιάννης, Γούλας (77΄ Φράγκος Γ.), Κοκοσούλας (59΄ Παστρωμάς).