«Χαμόγελα» στο Μεσολόγγι

Η Α.Ε.Μ. ήταν η νικήτρια στο ντέρμπυ με τη Φλόγα Παλαιομάνινας και παρέμεινε στην κορυφή, την ώρα που ο Ναυπακτιακός έφερνε ισοπαλία και περνούσε δεύτερος…

ΦΛΟΓΑ copy

Η Α.Ε.Μ. ήταν η νικήτρια στο ντέρμπυ με τη Φλόγα Παλαιομάνινας και παρέμεινε στην κορυφή, την ώρα που ο Ναυπακτιακός έφερνε ισοπαλία και περνούσε δεύτερος ο Όμηρος. Όλα δείχνουν πως πέντε ομάδες θα παλέψουν να αποφύγουν τις τρεις θέσεις του υποβιβασμού.

ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΗ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ  Ο ΖΗΚΟΣ

Ακάθεκτη η Α.Ε.Μ.

Έπιασε κορυφή την προηγούμενη αγωνιστική και δεν δείχνει καμία...  διάθεση να παραχωρήσει τη θέση της σε άλλη ομάδα η Α.Ε. Μεσολογγίου. Όσο κι αν δεν εντυπωσίασε στο γήπεδο Δοκιμίου, όσο κι αν η Φλόγα άξιζε έστω την ισοπαλία, οι «κανονιέρηδες» ήταν οι νικητές, αφήνοντας τους νεοφώτιστους 15 βαθμούς πίσω, χάντικαπ  που μεταφράζεται σε 5 βαθμούς διαφορά στα μπαράζ για τον πρωταθλητή, που θα διεκδικήσει και την άνοδο στη Γ΄Εθνική.

Ο Όμηρος επικράτησε 2-0 της Δόξας Καινουρίου και επωφελήθηκε από την «λευκή» ισοπαλία του Ναυπακτιακού με τον Προμηθέα, οπότε η ομάδα του Νεοχωρίου βρέθηκε στη δεύτερη θέση και την μεθεπόμενη  αγωνιστική υποδέχεται την πρωτοπόρο   Α.Ε.Μ.

Από τις ομάδες που ακολουθούν κερδισμένος ο Θέρμιος Απόλλων με την σημαντική  νίκη (0-1) μέσα στο Αγγελόκαστρο, υποχρεώνοντας τον Αχελώο στη δεύτερη συναπτή εντός έδρας ήττα. Επίσης κερδισμένος και ο Απόλλων Δοκιμίου με την εκτός έδρας επικράτηση κόντρα στην Ακαδημία Ευηνοχωρίου. Το Αντίρριο ανταποκρίθηκε άνετα στις ανάγκες του αγώνα στο Παναιτώλιο, αφήνοντας τον Ολυμπιακό σε δυσχερή θέση, όπως και το Καινούριο, αλλά και η Σταμνά με τον Άρη Αιτωλικού μετά το 0-0 στην έδρα του δεύτερου.

«Αυτοκτονία» και τιμωρία

Η Α.Ε. Μεσολογγίου ήταν η μεγάλη νικήτρια  στο γήπεδο του Δοκιμίου  με 2 - 1 επί της  Φλόγας Παλαιομάνινας, αποτέλεσμα που αδικεί τους γηπεδούχους οι οποίοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και «αυτοκτόνησαν» για μία ακόμα φορά με την απώλεια πέναλτυ (φωτο). Η Φλόγα ξεκίνησε πιο δυνατά, αλλά η ΑΕΜ σταδιακά επέβαλε τον δικό της ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Βαβάτσικο πέτυχε δύο γκολ. Αυτός ήταν που – εκτός των άλλων- εκτέλεσε το κόρνερ απ’ το οποίο ο Πέκεζ άνοιξε το σκορ στο 33΄ με κεφαλιά και στο 45΄σέρβιρε το δεύτερο γκολ στον Γκάτση που εκτέλεσε ιδανικά. Η ομάδα της Παλαιομάνινας με την είσοδο του Μακρή και κάποιες αλλαγές πήρε τα ηνία στην επανάληψη, επωφελούμενη και από την πτώση της ΑΕΜ σε τρεξίματα. Μείωσε  με κεφαλιά του Κουρσάρη στο 56΄, είχε δοκάρι με τον  Κόκκαλη στο 65΄ και στο 80΄ σε εκτέλεση πέναλτι του Κόκκαλη απέκρουσε ο Δουλιώτης.

ΦΛΟΓΑ  (Νίκος Μιμηγιάννης): Ρόκκος, Τραγουλιάς, Καλοκαίρης, Ζαχαράκης, Κουρσάρης (84΄ Γιαννακάς), Καντάνης,  Μούτσα, Νούλας, Κόκκαλης, Κοντοπάνος, Χονδρογιάννης (46΄ Μακρής).

Α.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Βασίλης Ξανθόπουλος): Δουλιώτης, Πασπαλιάρης Ιωαν., Μπαρμπαρούσης, Πασπαλιάρης Γ., Δερβίσης, Πέκεζ, Νικολόπουλος (71΄ Μακρής), Γκάτσης, Γαβρίνας, Βαβάτσικος, Κρούτη.

Το «κλείδωσε» αργά

Ο  Όμηρος Νεοχωρίου άνοιξε το σκορ με τον Λαγό  στο 35΄κόντρα στην Δόξα Καινουρίου, αλλά πέτυχε το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις, παρότι σε όλα το ματς έκανε πολλές επιθέσεις και αρκετές ευκαιρίες. Σημαντική η συμβολή και τα «μηνύματα» από τον νεοπακτηθέντα   Καρύμπα, ο οποίος μπήκε στο ματς στο 60΄και έδωσε τις λύσεις που έλειπαν.  Στο 61΄ έκανε τη συστημένη σέντρα στον  Λαγό κι αυτός κεφαλιά  στο οριζόντιο δοκάρι και στο 91΄ βρήκε με κάθετη πάσα τον  αμυντικό  Κώστα  Βαλτογιάννη, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα και έκανε το τελικό 2-0. Πάντως λίγο πριν το δεύτερο γκολ η Δόξα κατάφερε να φέρει… χτυποκάρδι στους γηπεδούχους, όταν από κόρνερ του Τζωρτζόπουλου  η κεφαλιά του  Σαλμά πέρασε λίγο έξω από  τη συμβολή των δοκών, ενώ ο Λαγός αμέσως μετά είχε κι άλλο δοκάρι για λογαριασμό του Ομήρου.

ΟΜΗΡΟΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Λιαπίκος, Μπαλαούρας, Τσιρώνης, Αλεξόπουλος (15' λ.τ. Γατσώρης), Βαλτογιάννης Κ., Τσάμης, Λαγός, Σαψώνας (60' Καρύμπας), Αγγέλης, Αποστολίδης (75' Χρυσικός), Καβαλιέρης.

ΔΟΞΑ (Γιάννης Μακρής): Ευθυμίου, Ασημακόπουλος (46' Μπουρλιάσκος), Κωνσταντίνου, Σαλμάς, Γκορόγιας, Τσίρκας, Στρεμμένος (70' Κουτσολάμπρος), Γκρίζης (60' Αυγέρης), Γιώτης, Μπλάνης, Τζωρτζόπουλος Σ.

Νέες απώλειες

Πριν μια αγωνιστική ο Ναυπακτιακός Αστέρας δεν είχε καταφέρει να νικήσει τη Φλόγα στην έδρα του κι αυτή την αγωνιστική υποχρεώθηκε ως φιλοξενούμενος σε νέα ισοπαλία, με τον Προμηθέα Γαβρολίμνης στο γήπεδο Αντιρρίου. Ο Ναυπακτιακός δεν κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις και κυρίως δεν βρήκε ρυθμό. Είχε την  κατοχή μπάλας σε συντριπτικά ποσοστά, αλλά όχι την αποτελεσματικότητα. Στο πρώτο 45λεπτο ο Γκασούκας σταμάτησε τα σουτ των Βρουσάι και Πιστιόλη, ενώ στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κλείστηκαν στην άμυνά τους και οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν τρόπους να την διασπάσουν. Στο 80′ πήρε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε ο Θωμόπουλος του Ναυπακτιακού και  στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη  και ο Μπαλαμπάνης  του  Προμηθέα.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Μπαλαμπάνης, Παγανιάς, Δημητρόπουλος, Καζανάς, Μυλωνάς Χρ., Ψυχογιός(80′ Κυρίτσης), Κάκκος, Καλαβριζιώτης (90′ Ράμμος), Γιαβρούτας, (65′ Ταμπάκης), Γεωργίου.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Σταύρος Σταύρου):Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Θωμόπουλος, Δημόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Θανασιός, Καραγιάννης, Βρουσάι, Πιστιόλης, Καλαβρουζιώτης, Ανδριτσόπουλος (61′ λ.τ.  Αδραχτάς)

Πεντάρα ο Απόλλωνας

Στο Ενωσιακό γήπεδο του Μεσολογγίου (και όχι στη φυσική της έδρα) η Ακαδημία Ευηνοχωρίου υποδέχθηκε τον Απόλλωνα  Δοκιμίου, οποίος την «φιλοδώρησε» πέντε  γκολ με απόλυτη κυριαρχία στο ματς  που ανάγκασε  τους νεοφώτιστους σε πολλά λάθη. Μόλις στο πρώτο λεπτό έγινε το 0-2 με πλασέ του Σπυριλιώτη και στο 15΄ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φώτη Κορομηλά η  μπάλα πέρασε από αμυνόμενους και επιτιθέμενους, καταλήγοντας στα δίχτυα. Λίγο πριν το ημίωρο ο Σπυριλιώτης είχε δοκάρι  και πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Ευηνοχωρίου μείωσε με τον   Χρήστο Παναγιωτόπουλο. Αυτό κράτησε έως τις αρχές της επανάληψης (46΄) που  ο Χρήστος Κορομηλάς σημείωσε το 1-3 και ο Σπυριλιώτης στο 54΄ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ. Ο Γιαννοκώστας ήταν αυτός που διαμόρφωσε το  τελικό 1-5 για τον Απόλλωνα.

.ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Δημήτρης Ξηρός): Μπράτσκας, Κοκκόρης (70΄Παπουτσόπουλος), Διαμαντόπουλος, Παναγιωτόπουλος Α., Ντζελέπης, Πασπαλιάρης, Παναγιωτόπουλος Χ. (70΄Κούστας), Μάνθος, Κράνης, Κοντός, Κατσαβός (72΄Τριώτης).

ΑΠΟΛΛΩΝ  (Πάνος Τούρκας) Σίμος, Παναγιωτόπουλος, Τσακανίκας Ι., Δαλαγιώργος, Αθανασίου Α., Γιαννοκώστας, Κορομηλάς Χ. (83΄Κορομηλάς Χ.), Βαμβακάς (87΄Φλώρος), Αθανασίου Ν. (73΄Ζαχαράκης), Κορομηλάς Φ., Σπυριλιώτης.

Σφραγίδα «Πέρι»

Ο  Περικλής  Παπαποστόλου, παίκτης και προπονητής του Ατρόμητου Αντιρρίου, ήταν αυτός που οδήγησε την ομάδα του στο 1-4 μέσα στο Παναιτώλιο που και πάλι πάλεψε, αλλά είναι εμφανής η απουσία παικτών με εμπειρία μετά τις αποχωρήσεις του Ιανουαρίου.  Στο 5ο λεπτό ο  Παπαποστόλου με μπαλιά ακριβείας βρήκε διαγώνια τον Βαρέλα κι αυτός  άνοιξε το σκορ και στο 30΄ ήταν ο Παπαποστόλου που με σουτ  έξω από την μεγάλη περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στην  εκπνοή του ημιχρόνου μετά την πάσα του   Παπαποστόλου ο Αλεξόπουλος  έφτασε στο 0-3 τον δείκτη του  σκορ. Σε χέρι του Μπίμπα,  στο 47΄,  δόθηκε πέναλτυ και ο ποδοσφαιριστής του Αντιρρίου αποβλήθηκε, με τον  Τάκο να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να μειώνει σε 1-3. Οι ερυθρόλευκοι το πάλεψαν μέχρι το 73΄ που δέχθηκαν το τέταρτο γκολ από τον Αλεξόπουλο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Αλέξανδρος Ψυλλιάς): Κατσαβοχρήστος, Λαμπρακόπουλος (77' Παντής), Κωνσταντόπουλος (60' Ρήγας), Ντίνος, Παναγιωτόπουλος, Καγκαράς, Πανταζή, Τάκος, Καμζέλης (46' Μπουκουβάλας), Αφαλωνιάτης, Πατλιάς.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  (Περικλής Παπαποστόλου): Φλωρόπουλος, Παπαποστόλου, Αποστολόπουλος (81' Ρηγόπουλος), Μπίμπας, Καρακώστας, Ζαχαρόπουλος, Βαρέλας (70' Κάκκος), Πετσίνης, Αλεξόπουλος, Γιαβρούτας (86' Καραδήμας), Αναγνωστόπουλος.

Χωρίς νίκη και… Ζήκο

Χωρίς νικητή και χωρίς γκολ η αναμέτρηση του Άρη Αιτωλικού με τον Αετό Σταμνάς, αποτέλεσμα που δεν ευνοεί κανέναν. Παράλληλα οι κιτρινόμαυροι βρίσκονται σε αναζήτηση προπονητή, μετά την αποχώρηση του Γιώργου Ζήκου.  Το ματς ήταν μέτριο έως κακό και στο 39΄ ο Αετός είχε τη σημαντικότερη ευκαιρία του, όταν ο Βλαχογιάννης «σημάδεψε» με σουτ το κάθετο δοκάρι. Ο Άρης  είχε δύο καλές ευκαιρίες με τον Ζηνεμπή και ήταν φανερά ανώτερος μετά το 60ο λεπτό. Όμως  μπορούσε να χάσει το παιγνίδι στο 88΄που ο Βλαχογιάννης δεν βρήκε σωστά τη μπάλα με προβολή και δεν σκόραρε.

ΑΡΗΣ (Γιώργος Ζήκος): Κούσουλας Ε., Καρέτσος, Ματσίγκας (86' Φούντας), Μάλι, Μπούσγος, Ζηνεμπής (89' Παχής), Καραδήμας, Φράγκος Α. (70' Μαχμούτ), Φράγκος Γ. Ζέρβας, Καλύβας.

ΑΕΤΟΣ (Γιώτης Βάρρας - Βασίλης Παστρωμάς): Μπότας, Αλπέντζος, Χόντος, Φράγκος Λ., Τσιλιπάνος Γ., Τσιλιπάνος Σ. (65' Κουκογιάννης), Κουσκούνης (80' Γούλας),  Τσοπανάς, Κωστόπουλος, Βλαχογιάννης, Παστρωμάς.