Χριστούγεννα στην κορυφή ο Τρικούπης, ήττα του Α.Ο. Αγρινίου στην Καβάλα

Με νίκες συνέχισαν τα φαβορί στην 12η αγωνιστική της Β’ Εθνικής στο Βορρά με τον Χαρίλαο Τρικούπη να βρίσκεται στην κορυφή και την Καβάλα να κερδίζει το Αγρίνιο

Στην κορυφή της βαθμολογίας για το 2017 βρίσκεται ο Χαρίλαος Τρικούπης, ο οποίος επιβλήθηκε των Φαρσάλων με 77-57. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν «μουδιασμένα» τον αγώνα με τα Φάρσαλα μάλιστα να κλείνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-21. Αυτό το σκορ στάθηκε και η αφορμή για το ξέσπασμα της συνέχειας, με τα Φάρσαλα να πετυχαίνουν μόλις 9 πόντους στο β’ δεκάλεπτο και τους γηπεδούχους να χτίζουν μία διαφορά 16 πόντων. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους παίκτες του κόουτς Δημητριάδη να παίρνουν στο τέλος τη νίκη και να κάνουν Χριστούγεννα στην κορυφή.

Πολύ σημαντική νίκη ενόψει και της συνέχειας πήρε η Καβάλα, η οποία επιβλήθηκε του Αγρινίου με 64-56. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο α’ δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο την άμυνα τους, όμως η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του κόουτς Καραπιπερίδη να προηγούνται με +11 (34-23). Το Αγρίνιο μείωσε τη διαφορά στη συνέχεια, χωρίς όμως να πετύχει το κάτι παραπάνω, με την Καβάλα να παίρνει στο τέλος τη νίκη.

Άνετη ήταν η επικράτηση του Ανατόλια επί των Τιτάνων Παλαμά στην Καρδίτσα κερδίζοντας με 72-84. Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων ήταν εμφανώς καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και βρέθηκε να προηγείται με 16 πόντους στο τέλος του α’ ημιχρόνου. Οι Τιτάνες προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ και ανέκοψαν τη φόρα που είχαν πάρει οι φιλοξενούμενοι, όμως και πάλι οι παίκτες του κόουτς Γκαϊτατζή βρήκαν τις λύσεις και πήραν τη νίκη.

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε το Στρατώνι, το οποίο επιβλήθηκε της Χαλκηδόνας με 68-75. Η ομάδα της Χαλκιδικής πήρε τον «αέρα» του αγώνα από τα πρώτα κιόλας λεπτά, χωρίς όμως να ξεφύγει ποτέ στο σκορ. Η Χαλκηδόνα πάλεψε στο β’ ημίχρονο να μειώσει τη διαφορά, όμως αντί για αυτό το Στρατώνι διεύρυνε το σκορ με την δ’ περίοδο να είναι περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα.

Το αποτέλεσμα της αγωνιστικής πήρε ο Ερμής Λαγκαδά, ο οποίος επιβλήθηκε με 55-57 στην πολύ δύσκολη έδρα της Ευρώπης Πευκοχωρίου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ευτύχησε να βρεθεί από νωρίς μπροστά στο σκορ, όμως ποτέ δεν ξέφυγε η μία ομάδα από την άλλη. Η Ευρώπη κατάφερε μάλιστα στο β’ ημίχρονο να προηγηθεί και στο σκορ, με το δ’ δεκάλεπτο να έχει ιδιαίτερο σασπένς και στο τέλος ο Ερμής ήταν αυτός που πανηγύρισε ένα πολύ σημαντικό «διπλό».

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήραν και οι Μαχητές Δόξας Πεύκων οι οποίοι κέρδισαν την Ελίμεια με 63-69. Οι Μαχητές παρότι ήταν θεωρητικά το φαβορί για τη νίκη, δυσκολεύτηκαν αρκετά στην Κοζάνη και μάλιστα βρέθηκαν να χάνουν κιόλας στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου και χρειάστηκε στην τελευταία περίοδο να κάνουν την ανατροπή για να πάρουν τη νίκη.

Την έκπληξη της αγωνιστικής πραγματοποίησε η Γέφυρα, η οποία επιβλήθηκε με 73-63 της Ασπίδας Ξάνθης. Η Γέφυρα μπήκε καλύτερα στον αγώνα και μάλιστα βρέθηκε να προηγείται με 10 πόντους στο τέλος του α’ δεκαλέπτου, όμως οι Ακρίτες κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά και να κάνουν το παιχνίδι στο τέλος ντέρμπι. Παρόλα αυτά η Γέφυρα κατάφερε να δείξει την απαιτούμενη σοβαρότητα και να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη που την ανεβάζει ψυχολογικά και βαθμολογικά.