Βαριά ήττα του Χαρίλαου Τρικούπη στη Λάρισα

Συναρπαστική για μία ακόμα αγωνιστική ήταν η Α2, με πολλά από τα φαβορί των αναμετρήσεων να γνωρίζουν την ήττα, με ντέρμπι να κρίνονται στον πόντο, αλλά και με έναν Ιωνικό, ο οποίος απολαμβάνει από τη μοναξιά της κορυφής.

Ο Ιωνικός επικράτησε της Ευρώπης Πευκοχωρίου με 69-84, παίρνοντας την πρώτη νίκη με σχετική άνεση στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Μάριου Γούναρη βρέθηκε από νωρίς μπροστά στο σκορ και έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Πετροδημόπουλο με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ αλλά και τους Καράμπουλα και Λιακόπουλο με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, έχτιζε σιγά σιγά τη διαφορά στο σκορ. Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας έκλεισαν το ημίχρονο στο +9, όμως στη συνέχεια ανέβασαν κι άλλο τους ρυθμούς τους, με αποτέλεσμα η γ’ περίοδος να κλείσει στο 50-65, με το Πευκοχώρι να μην μπορεί να ακολουθήσει σε αυτούς τους ρυθμούς. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με την ομάδα της Νίκαιας να είναι η μόνη με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Πολύ σπουδαία νίκη με 100-91 πήρε το Μαρούσι επί του Ηρακλή, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, την ώρα που ο Ηρακλής γνώρισε την πρώτη του ήττα για φέτος. Το Μαρούσι ήταν εξαιρετικό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση του, με τον Μιχαλούτσο να πετυχαίνει 25 πόντους και τον Ξυδά άλλους 24, ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ. Το Μαρούσι είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με τον Ηρακλή να κυνηγάει στο σκορ, όμως η κακή άμυνα του τον πρόδιδε, με αποτέλεσμα να δεχθεί 100 πόντους και να γνωρίσει το πρώτο αρνητικό αποτέλεσμα.

Τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Καστοριά, η οποία επιβλήθηκε της Καβάλας με 82-62. Η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη ήταν εμφανώς καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δυσκολεύτηκε μόνο στα πρώτα λεπτά, όταν και η α’ περίοδος έκλεισε στο 19-12. Στη συνέχεια οι «γουναράδες» βρήκαν τον απαιτούμενο ρυθμό, με τον Γιούστας Φουρμαναβίτσιους, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ, ναι είναι ο κορυφαίος της αναμέτρησης, ενώ ουσιαστικός ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο Πέτρος Μελισσαράτος με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε το Ψυχικό, το οποίο επιβλήθηκε του Διαγόρα Δρυοπιδέων με 67-64. Το παιχνίδι είχε πολλές ανατροπές και μεγάλο ενδιαφέρον, με τις δύο ομάδες να μην απομακρύνονται η μία από την άλλη στο σκορ. Η ομάδα του κόουτς Ρεμεντέλα είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Κώστα Παπαντωνάκο με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλοί ήταν και ο Αρσενόπουλος με 18 πόντους αλλά και ο Παπανικολάου με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Διαγόρας κρατούσε την τύχη στα χέρια του στο τέλος της γ’ περιόδου, όμως οι μόλις 11 πόντοι στην τελευταία περίοδο αποτέλεσμα και την «αχίλλειο πτέρνα» της ομάδας, η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο Κόροιβος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Δυτικής Πελοποννήσου, επικρατώντας του Απόλλωνα Πατρών με 63-64 σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον. Ο Κόροιβος ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο μιας και στα πρώτα λεπτά του αγώνα είχε χτίσει ήδη διαφορά ασφαλείας, με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να βρει το δρόμο προς το καλάθι, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά στους 18 πόντους (25-43). Στο β’ ημίχρονο οι παίκτες του κόουτς Βουρνά αφυπνίστηκαν, ανέβασαν ρυθμούς και μείωσαν σιγά σιγά τη διαφορά χάρη στον Δημακόπουλο και τον Μπελ, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 41-53. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα ο Απόλλωνας προσπάθησε να κάνει την ανατροπή της σεζόν, φτάνοντας τη διαφορά στο -1, όμως στα τελευταίο λεπτό δεν κατάφερε να βρει στόχο, με αποτέλεσμα η ομάδα του Κώστα Σορώτου να πανηγυρίσει τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Ονειρικό ήταν το ντεμπούτο του Γιώργου Σκαραφίγκα στον πάγκο του Ερμή Αγιάς, με τους Θεσσαλούς να επικρατούν άνετα του Χαρίλαου Τρικούπη με 98-76. Ο Ερμής είχε από νωρίς τον έλεγχο του σκορ και στο τέλος του ημιχρόνου είχαν δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας (51-29) χάρη στη σωστή αμυντική λειτουργία, αλλά και τις επιθετικές εξάρσεις του αειθαλή Κόμματου και του Τριανταφύλλου καθώς αμφότεροι πέτυχαν 18 πόντους. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Τρικούπη να έχει πετάξει ουσιαστικά λευκή πετσέτα και τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα η Καρδίτσα, η οποία επιβλήθηκε του Ιπποκράτη Κω με 82-65, με τους νησιώτες να γνωρίζουν την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δημιουργούσε ανά τακτά χρονικά διαστήματα διαφορές στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τις λύσεις ώστε να μένουν κοντά στο σκορ. Ο ΑΣΚ μπήκε πολύ δυνατά στο τελευταίο μέρος του αγώνα και με τον Κακλαμάνο σε εξαιρετική κατάσταση που χτυπούσε από τα 6,75 και πέτυχε συνολικά 20 πόντους, δημιούργησε διψήφια διαφορά πόντων, με τον Ιπποκράτη να μην μπορεί να αλλάξει την κατάσταση και να γνωρίζει το πρώτο αρνητικό αποτέλεσμα της χρονιάς.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Αμύντας, ο οποίος επικράτησε του Εθνικού με 66-79. Ο Εθνικός έκανε την έκπληξη στο α’ ημίχρονο έχοντας κεφάλι στο σκορ και μάλιστα διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το τέλος της β’ περιόδου. Ο Αμύντας παρόλα αυτά ήταν πιο εύστοχος στη συνέχεια, λειτούργησε και καλύτερα στην άμυνα με αποτέλεσμα να δεχθεί μόλις 6 πόντους στο γ’ δεκάλεπτο και ουσιαστικά να βρεθεί με το ένα πόδι κοντά στη νίκη, με το τελευταίο μέρος του αγώνα να είναι το επισφράγισμα του πρώτου ροζ φύλλου αγώνα της σεζόν.