Σεφτέ στις νίκες η ΓΕΑ!

Μεγάλη νίκη που την κρατά ζωντανή στην μάχη για την παραμονή πέτυχε η Γ.Ε.Αγρινίου που επιβλήθηκε σε ενα συγκλονιστικό παιχνίδι του Ιωνικού Ιωνίας με 73-70.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι με 2 τρίποντα απο Μπεκατώρο και Σταμουλάκη με τον Μπαρούχα να αναλαμβανει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα και το δεκάλεπτο να κλείνει με την ΓΕΑ μπροστά 18-8. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Με όπλο την αθλητικότητα τους κατάφεραν με κορυφαίους τους Γεωργιάδη και Αναστασιάδη να μειώσουν στο ημίχρονο 33-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε η μάχη σώμα με σώμα. Η ΓΕΑ πήρε πόντους απο τον Μπόσμο κοντά στο καλάθι ενώ οι Βαρίτης και Σιδηροηλίας κάνουν την ζημιά απο πλευράς Ιωνικού. Η ΓΕΑ καταφέρνει στο τριακοστό λεπτό να βρίσκεται μπροστά με 50-48 παίζοντας στα 3 τελευταία λεπτά της περιόδου με 4 παιδιά κάτω των 18 ετών και τον Μπαρούχα μιας και τα φάουλ είχαν κάνει την εμφάνιση τους απο την πλευρά των γηπεδούχων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ιωνία περνάει μπροστά αλλα δεν μπορεί να ξεφύγει στο σκορ καθώς ο 17χρονος Μπεκατώρος με τρία συνεχόμενα τρίποντα κρατάει την ΓΕΑ κοντά στο σκορ. Με το σκορ στο 60-61 ο Σταμουλάκης διαμορφώνει το 62-61.

Ο Σιδηροηλίας δίνει εκ νέου προβάδισμα με 62-63 για να ισοφαρίσει ο Μπόσμος με 1/2 βολές σε 63-63. Τρίποντο ο Σταμουλάκης για το 66-63 αλλά η Ιωνία επιστρέφει με γκολ-φάουλ του Σιδηροηλια και τρίποντο του Αναστασιάδη και περνάει μπροστά με 66-69 1 λεπτο πριν το τέλος. Ο Σταμουλάκης με νέο τρίποντο ισοφαρίζει και πάλι για το 69-69 με 55 δευτερόλεπτα να απομένουν. Η ΓΕΑ βγάζει την άμυνα και ο Μπόσμος με 2 βολές κάνει το 71-69. Ο Σιδηροηλίας έχει 1/2 βολές για το 71-70. Ο Μπαρούχας είναι ψύχραιμος απο τις βολές στα 12 δευτερόλεπτα και διαμορφώνει το 73-70. Η ΓΕΑ αποφασίζει να παίξει καθαρή άμυνα. Οι παίκτες της Ιωνίας αστοχούν παρόλα αυτά παίρνουν το επιθετικό ριμπάουντ. Ο νεαρός Σαπλαούρας όμως παίζει πολύ καλή άμυνα στον Βαρίτη και δεν του επιτρέπει καν να σουτάρει και το παιχνίδι τελειώνει με την ΓΕΑ νικήτρια 73-70.

Ο Μπαρούχας είχε 19 πόντους για τους νικητές με τον Σταμουλάκη να έχει 16 με 4 τρίποντα και τον Μπόσμο 13 ενώ 12 με 4 τρίποντα πρόσθεσε ο Μπεκατώρος. Πολυ καλός σε άμυνα και επίθεση ο 17χρόνος Κώστας Σαπλαούρας όπως και όλοι οι μικροί που χρησιμοποίησε ο Σωτήρης Φαράντος. Γεωργιάδης με 22, Σιδηροηλίας με 16 και Αναστασιάδης με 16 οι κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενος με τον Βαρίτη να έχει 12.

Δεκάλεπτα:Α:18-08 Β:15-19 Γ:17-21 Δ:23-22

Γ.Ε.Αγρινίου(Φαράντος): Μπεκατώρος 12(4), Βίτσας, Ντάλας, Σταμουλάκης 16(4), Λιόκαυτος, Μπαρούχας 19(2), Σαπλαούρας 4, Τσώλος, Μπόσμος 13, Δάρλας 7(1),Βούλγαρης, Βασιλείου 2

Ιωνικός Ιωνίας(Πετρόπουλος): Μητακίδης 1, Βαρίτης 12(2), Ιγγλέζος, Γεωργιάδης 22(3), Κούτε 2, Μαλεμλής, Παουλεάνου 1, Χαρίστος, Δελής, Γιαννούλης, Σιδηροηλίας 16(1), Αναστασιάδης 16(3)

Στο Βόλο η Νίκη πήρε μία σημαντική νίκη στην έδρα της, επικρατώντας με σκορ 79-67 κόντρα στον Φαίακα, ο οποίος σημείωσε την δεύτερη φετινή του ήττα, ενώ παράλληλα οι γηπεδούχοι πλησίασαν στις 2 νίκες από την κορυφή, έχοντας πλέον ρεκόρ 6-3. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά την πρώτη περίοδο την οποία και έκλεισαν με το υπέρ του σκορ 23-17, ωστόσο τα πράγματα στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξαν και η ομάδα του Βόλου κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, με το τελικό σκορ ημιχρόνου να είναι το 38-34. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αποκτήσουν μία διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος, γεγονός που τους χάρισε και τη νίκη.

Στα Τρίκαλα η Νικόπολη αύξησε το σερί της, πετυχαίνοντας την τέταρτη της νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια που έχει δώσει, επικρατώντας στην έδρα των Ικάρων με σκορ 82-58. Η ομάδα της Πρέβεζας όπως και η Νίκη Βόλου έχει πλησιάσει και αυτή πλέον τη κορυφή, έχοντας ρεκόρ 6-3. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις διαθέσεις τους κλείνοντας τη περίοδο με σκορ 19-23, ενώ κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με διαφορά 7 πόντων, καθώς το σκορ ημιχρόνου ήταν το 33-40. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα κύλισαν υπέρ της Νικόπολης, η οποία σταδιακά αύξησε τη διαφορά, με την ομάδα της Πρέβεζας να μην κινδυνεύει ούτε λεπτό στο να χάσει το προβάδισμα και τη νίκη.

Ο Εύαθλος στην έδρα σημείωσε σημαντική νίκη με σκορ 73-68 κόντρα στον Πρωτέα Γρεβενών, σε ένα παιχνίδι που υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ και δεν άφησαν περιθώριο η μία στην άλλη ώστε να ξεφύγει η μεταξύ τους διαφορά, κάτι που φάνηκε και στο τέλος του δεκαλέπτου με το σκορ να είναι το 20-23. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, με το τελικό σκορ του ημιχρόνου να είναι το 38-34. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στην εξέλιξη του αγώνα, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, ενώ ο Πρωτέας ήταν η ομάδα που κατάφερε να κλείσει την περίοδο με το υπέρ της σκορ 39-38. Το παιχνίδι μέχρι το τέλος του, είχε τη μορφή ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί τελικά που πανηγύρισαν τη νίκη.

Επανήλθε στις νίκες ο ΑΓΣΙ, ο οποίος κατάφερε να επικρατήσει στα Ιωάννινα στη παράταση με σκορ 88-83κόντρα στον Ζέφυρο, πετυχαίνοντας παράλληλα την έκτη της φετινή νίκη. Η ομάδα που κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν η ομάδα του Ζέφυρου η οποία λίγο πριν τη λήξη της περιόδου, είχε πάρει μία μικρή διαφορά, ωστόσο οι γηπεδούχοι με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ 45-36. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ζέφυρου έδειξε να αντιδρά και επέστρεψε σταδιακά, πλησιάζοντας στους τρεις πόντους (61-58), ενώ στην τέταρτη περίοδο η δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες και έλυσαν τις διαφορές τους στον έξτρα χρόνο της παράτασης, εκεί όπου η ομάδα των Ιωαννίνων κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη.

Τα αποτελέσματα:

Ικαροι Τρικάλων – Νικόπολη Πρέβεζας 58-82
Νίκη Βόλου – Φαίακας Κέρκυρας 79-67
Εύαθλος Πολυκάστρου – Πρωτέας Γρεβενών 73-68
ΓΕ Αγρινίου – Ιωνικός 73 – 70
ΑΓΣ Ιωαννίνων – Ζέφυρος  72-72(κ.α.), 88-83 (παρ.)
ΑΠΣ Πτολεμαϊδα – ΑΟΚ Βέροιας 70-67

Τα φύλλα αγώνα:

ΓΣ Νίκη Βόλου – Φαίακας Κέρκυρας 79-67
Δεκάλεπτα: 17-23, 38-34, 64-48-79-67
Νίκη Βόλου (Πρέκας, Τύμπας): Διγενής 4, Γεωργίου 11 (2), Αναγνωστόπουλος 6 (2), Κουτίνας 18, Τσαβές 4, Βλήτσιος 2, Τσώλης 14 (1), Παπακώστας 20 (1), Τοκατλίδης, Καφάσης, Ρουσιώτης, Παπαζήσης
Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Βογιατζής 5 (1), Ματενίδης 15 (2), Νεδέλκος 14, Σπιτιέρης 9 (1), Μακρίδης 7 (1), Χατζόπουλος 10, Μαγνανάς 7 (1), Ούστογλου