Η προϊστορία του Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης στη μεγάλη κατηγορία (ΔΕΙΤΕ VIDEO)

Προς το μέρος του Παναιτωλικού γέρνει «η πλάστιγγα της προϊστορίας» στις αναμετρήσεις με τον Αστέρα Τρίπολης για τα πλαίσια της Superleague.

Ειδικότερα, σε 6 αναμετρήσεις εντός έδρας, ο Παναιτωλικός μετρά 3 νίκες ενώ ο Αστέρας έχει φύγει δύο φορές από το Αγρίνιο με το διπλό. Μία αναμέτρηση έχει λήξει ισόπαλη. Όλες οι αναμετρήσεις είχαν εξαιρετικό θέαμα, ανεξάρτητα από το σκορ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-0 (14/9/11)

Πρώτο επίσημο ματς κάτω από το φως των προβολέων. Αντίπαλος θα έπρεπε να ήταν κανονικά ο Ηρακλής, αλλά το… ελληνικό ποδόσφαιρο έχει κάνει το θαύμα του και έχει κρατήσει τους Αρκάδες στην Superleague ετσιθελικά. Ο Αστέρας ξεκίνησε δυνατά, χάνοντας ευκαιρία με τον Αρσενίεβιτς στο 3′. Στο 24′ σουτ του Ουσέρο πέρασε άουτ ενώ στο 30′ κεφαλιά του Λαδάκη πέρασε άουτ. Στο 44′ ο Παναιτωλικός έχασε κλασική ευκαιρία με τον Καραμαλίκη. Οι Αγρινιώτες συνέχισαν να πιέζουν χάνοντας καλές ευκαιρίες με τους Καμαρά, Αντρέ Ρότσα και Κουτρομάνο, μεταξύ 50′ και 65′. Ο «Γόρδιος Δεσμός» λύθηκε με απίστευτο γκολ του Άγγελου Χαριστέα, μετά από ασίστ του Ανρί Καμαρά στο 73′. Πανέμορφο τακουνάκι εν κινήσει, «φωτιά» στην Προυσιωτίσσης και πρώτη νίκη για τον Παναιτωλικό στο πρωτάθλημα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-1 (22/3/14)

Ένας πολύ καλύτερος Παναιτωλικός ηττήθηκε από τον Αστέρα που σκόραρε από στατική φάση στο 64′, με κεφαλιά του Σανκαρέ.  Ο Μπαντής είχε «κατεβάσει ρολά», ενώ ο ρέφερι Ζαχαριάδης έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι στους Αρκάδες, το οποίο απέκρουσε ο Ράφαελ. Δεν καταλόγισε, βέβαια, την εσχάτη των ποινών σε οφθαλμοφανές πέναλτι υπέρ του Μπόγιοβιτς στο 90′. Οι περισσότερες φάσεις σημειώθηκαν στο 2ο ημίχρονο, με τον Παναιτωλικό να μην βρίσκει στόχο παρά τις 14 τελικές του. Η ουσία του αγώνα συνοψίστηκε στη δήλωση του προπονητή του Αστέρα, Στάικου Βεργέτη, μετά το ματς: «Δικαιούταν κάτι καλύτερο ο Παναιτωλικός».
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-0 (14/2/15)

Εικοσιπέντε λεπτά άντεξε ο Αστέρας απέναντι στην ομαδάρα του Χάβου. Ντέρμπι με φόντο την έξοδο στην Ευρώπη. Γήπεδο γεμάτο, ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο. Στην πρώτη κάθετη του Μαρτίνες, στο 25′ ο Βιγιαφάνιες «εκτέλεσε» για το 1-0. Η ομάδα της Τρίπολης προσπάθησε να αντιδράσει, χάνοντας ευκαιρίες με τους Μπαράλες και Λουί κυρίως, δίχως αποτέλεσμα. Ο Παναιτωλικός ήταν καθολικά καλύτερος και στο 64′, ο Μαρτίνες κέρδισε πέναλτι από τον Κουρμπέλη. Ο Αντρέ Άλβες σκόραρε από τα έντεκα βήματα, ανεβάζοντας, τότε, τον Παναιτωλικό στην 4η θέση.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-1 (10/1/16)

Σε ένα ματς «διαφήμιση» του ποδοσφαίρου, ο Παναιτωλικός επικράτησε του Αστέρα με 2-1. Η ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη βρισκόταν τρίτη… από το τέλος με μόλις 16 βαθμούς. Τα καναρίνια ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, όπου δεν τους καταλογίστηκε πέναλτι μόλις στο 2′, χάνοντας μάλιστα και σημαντικές ευκαιρίες. Ο Πάουλο από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε στόχο στο 44′. Στο δεύτερο ημίχρονο τα είδαμε… όλα. Στο 53′, μαγική ασίστ του Βιγιαφάνιες και ο Ρουσκουσέδα πετάει την μπάλα στα δίχτυα, με ωραία ενέργεια για το 1-0. Ο Αστέρας απάντησε 10 λεπτά αργότερα, μετά από λάθος του Μύγα, με σκόρερ τον Γιάννου, έπειτα από κακή απομάκρυνση του Κυριακίδη. Στο 72′ από εκτέλεση φάουλ του Κέβιν, ο Παπάζογλου σηκώθηκε ψηλότερα από όλους, γράφοντας το τελικό 2-1.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-1 (2/4/17)

Δύο απευθείας εκτελέσεις φάουλ έκριναν την αναμέτρηση αυτή. Ωστόσο, η αναμέτρηση είχε πλούσιο θέαμα. Οι Αιτωλοί «πήραν κεφάλι» στο σκορ μόλις στο 4′, με τον Άλβαρο Ρέι. Ο Αστέρας αναγκαστικά ανοίχτηκε και ο Παναιτωλικός σημείωσε 6 τελικές στο ημίχρονο. Ο Τίτορμος διατηρούσε τα «ηνία» της αναμέτρησης, κάνοντας κάποιες καλές στιγμές, ωστόσο δέχθηκε την ισοφάριση στο 69′ από φάουλ του Μάσα. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο σημειώθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, δίχως να προκύψει κάποιο τέρμα.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-2 (6/5/18)

Ένας αδιάφορος Παναιτωλικός έπαιξε το ρόλο του «κομπάρσου» στη νίκη – επιστέγασμα της εξόδου του Αστέρα στην Ευρώπη. Οι Αρκάδες κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Πήραν προβάδισμα με τον Ιγκλέσιας στο 24′ και έχασαν κάποιες σημαντικές ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Στην επανάληψη, το συγκρότημα του Δέλλα προσπάθησε να προσπάθησε να ισοφαρίσει, δίχως επιτυχία. Στο 79′ ο Μανιάς σφράγισε τη νίκη του Αστέρα.