Άνοιξε η αυλαία του 7ου Μαθητικού Φεστιβάλ Θεάτρου Αιτ/νίας

Πρεμιέρα είχε την Τετάρτη, 30 Μαρτίου 2016, το 7ο Μαθητικό Φεστιβάλ Θεάτρου Αιτ/νίας με το έργο του Αριστοφάνη «ΒΑΤΡΑΧΟΙ» από το 5ο Γυμνάσιο Αγρινίου. Οι παραστάσεις συνεχίστηκαν από το 4ο Γυμνάσιο Αγρινίου με την «Ελένη » του Ευριπίδη και το  Γυμνάσιο Γουριάς με το έργο «Της κακομοίρας (μπακαλόγατος)». Όλες οι παραστάσεις προσέλκυσαν πλήθος θεατών οι οποίοι κατέκλυσαν το χώρο του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Αγρινίου, προκειμένου να παρακολουθήσουν τις καταπληκτικές ερμηνείες των μαθητών, που ήταν γεμάτες απίστευτη ζωντάνια και  δημιουργικότητα .

AppleMark

Στη μεγάλη αυτή «γιορτή» των νέων συμμετέχουν φέτος 562 μαθητές, από σχολικές μονάδες της Αιτ/νίας, Λευκάδας, Θεσπρωτίας, Ευρυτανίας και Αχαΐας. οι οποίοι με την πολύτιμη καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους θα χαρίσουν στους θεατές όμορφες στιγμές δημιουργίας, έως τις 21 Απριλίου 2016.

po-festival-theatr2Η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού κ.Μαρία Παπαγεωργίου έδωσε πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές, τους διευθυντές και τους εκπαιδευτικούς που συμμετέχουν στο 7ο Μαθητικό Φεστιβάλ Θεάτρου Αιτ/νίας και σε δηλώσεις της τόνισε «Το Μαθητικό Φεστιβάλ Θεάτρου έχει εδραιωθεί πλέον στη συνείδηση της μαθητικής κοινότητας. Πρόκειται για  έναν  καταξιωμένο θεσμό,  που φέτος διευρύνθηκε με τη συμμετοχή θεατρικών σχολικών ομάδων από τέσσερις Περιφέρειες και αποτελεί μία από τις σημαντικότερες πολιτιστικές δραστηριότητες στην περιοχή μας».

Ο κ. Χρήστος Καζαντζής, Διευθυντής Β/θμιας Εκπαίδευσης Αιτ/νίας, στο χαιρετισμό του, ευχαρίστησε το Δήμο Αγρινίου που στηρίζει και την φετινή διοργάνωση, όσους συμμετέχουν αλλά και όσους βοήθησαν να οργανωθεί σε κάθε του λεπτομέρεια το Μαθητικό Φεστιβάλ, για να χαρίσει χαρά και αισιοδοξία σε συμμετέχοντες και κοινό.

Το 7ο Μαθητικό Φεστιβάλ θεάτρου διοργανώνει ο Δήμος Αγρινίου σε συνεργασία με την Διεύθυνση Β/θμιας Εκπαίδευσης Αιτ/νίας και θα ολοκληρωθεί με την τελετή λήξης στις 23 Απριλίου , όπου θα γίνει η απονομή των αναμνηστικών διπλωμάτων.

po-festival-theatr1Η Καλλιτεχνική Επιτροπή αποτελείται από τους :

κ. Γεώργιο Μικέλλη (Θεατρολόγο)

κ. Γιάννη Παπαθανάση (Ηθοποιό)

κα Κάτια Ζαρκάδα (Ηθοποιό)

κ. Παναγιώτη Χατζηγεωργίου ( Εκπαιδευτικό)

κα Μαίρη Τσιρώνη ( Εκπαιδευτικό – Μουσικό)

Το υπόλοιπο πρόγραμμα έχει ως εξής:

2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Γενικό Λύκειο Αιτωλικού “Βαβυλωνία” Δημήτριος Βυζάντιος Τσιρογιάννη Μαρία Φραγκαναστάσης Αναστάσιος Ποντίκη Βασιλική Χριστοδούλου Σπυριδούλα Αντωνίου Ελένη

4 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Γυμνάσιο Μοναστηρακίου “Μαντάμ Σουσού” Δ. Ψαθάς Καραγεώργος Απόστολος Γεωμπρέ Βασιλική Οικονόμου Χρυσούλα

5 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

3ο Γενικό Λύκειο Αγρινίου “Φοιτηταί” Αφιέρωμα στον Γ. Ξενόπουλο- Γρηγόριος Ξενόπουλος Δημοβασίλη Βενετία Σωτηριάδου Σαλώμη Καψάλη Γεωργία Τζωρτζοπούλου Φιόρα Λύγδας Χρήστος Ψάρρη Άννα

6 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Εκπαιδευτήρια «Παναγία Προυσιώτισσα» “Συρανό Ντε Μπερζεράκ Εdmond Rostand Μελικόκη Δήμητρα- Σαπλαούρα Βασιλική- Καλταμπάνη Μαρία-

7 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

2ο Γυμνάσιο Καρπενησίου “Το ξύλο βγήκε απ’ τον παράδεισο” Αλέκου Σακελάριου Ξανθιώτη Ευμορφία Κορκόβελος Στ. Κατσιγιάννης Π.

8 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

4ο Γενικό Λύκειο Αγρινίου “Ματωμένος Γάμος” Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα Χρήστος Παναγιώτου Ευγενία Βλάχου Ευάγγελος Καρανάσος

9 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Αστακός “Γέρμα Φεδερίκο” Γκαρθία Λόρκα Πιστούλιας Λάμπρος

11 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Εσπερινό Γυμνάσιο Αγρινίου “Δεν πληρώνω-δεν πληρώνω” Ντάριο Φο Πυρπύλη Σπυριδούλα Θεοδοσίου Μαρία

12 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

2ο Γενικό Λύκειο Αγρινίου “Πλούτος” Αριστοφάνης Ράπτη Κωνσταντούλα Λαμπρακοπούλου Κωνσταντίνα

13 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Παπαστράτειο Γυμνάσιο Αγρινίου “Αριζόνα και Εθνικότητά μου”, το χρώμα του ανέμου (Μονόπρακτα) Χουάν Κάρλος Ρούμπιο Ματέι Βίζνιεκ Γουρνάρης Ναπολέων- Μπουγιούκου Ηλιάνα Παναγιωτακοπούλου Κασσάνδρα

14 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Δέσκειο Γενικό Λύκειο Πάργας “Παντρολογήματα” Νικολάϊ Γκόγκολ Γκίκα – Δούρου Αγγελική

Παπανικολάου Κλεοπάτρα Σωτηρίου Κωνσταντίνος

15 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Γενικό Λύκειο Βόνιτσας “Η Ρένα εξώκειλε” Αλέκος Σακελλάριος-Χρήστος Γιαννακόπουλος Ασπρογέρακας Αντώνης Κοτρώτσος Ιωάννης Καλλιακώστα Φιλία

16 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Γυμνάσιο-Λυκειακές τάξεις Φυτειών “Το Φιόρο του Λεβάντε” Γρηγόριος Ξενόπουλος Δέσποινα Γεωργιάδη Κορκοντζέλου Χριστίνα

17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

1ο Γυμνάσιο Λευκάδας “Της κακομοίρας” (μπακαλόγατος) Χρήστος-Γιώργος Γιαννακόπουλος Βεργίνη Αναστασία Κτενά Παναγιώτα Δουφλιά Εμμανουέλα Κούρτης Σπυρίδων Κατωπόδη Ανδριάνα Βλάχου Ζωή

18 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

2ο ΕΠΑ.Λ Αγρινίου “Αμφιτρύων” Τ.Μ. Πλαύτος Καρδαρά Φωτεινή Παππά Αγγελική Χονδρονικόλα Αναστασία

20 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

6ο Γενικό Λύκειο Αγρινίου “Σύγνεφα” διασκευή της κωμωδίας του Αριστοφάνη Νεφέλαι Αριστοφάνης Ταμπάκης Χαράλαμπος, Ασημάκη Αικατερίνη,Σάρρα Μαρία

21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Αίγιο “Οιδίπους επί Κολωνώ” Σοφοκλής Δούλος Επαμεινώνδας Βαγενά Σταυρούλα

23 ΑΠΡΙΛΙΟΥ -ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ