7ο Μαθητικό Φεστιβάλ θεάτρου Αιτ/νίας – 30 Μαρτίου έως τις 21 Απριλίου

Σύσκεψη  προετοιμασίας για μια άρτια διοργάνωση

DSC_1169

Σύσκεψη  στο πλαίσιο της προετοιμασίας για το 7ο Μαθητικό Φεστιβάλ θεάτρου Αιτ/νίας,  που διοργανώνει ο  Δήμος Αγρινίου σε συνεργασία με την Διεύθυνση Β/θμιας Εκπαίδευσης Αιτ/νίας, πραγματοποιήθηκε   την Πέμπτη, 10 Μαρτίου 2016 στην αίθουσα του κτιρίου της Τράπεζας της Ελλάδας. Η Αντιδήμαρχος κα. Μαρία Παπαγεωργίου συζήτησε με την οργανωτική επιτροπή τις τελευταίες λεπτομέρειες,  ώστε το 7ο Μαθητικό Φεστιβάλ να οργανωθεί σε κάθε του λεπτομέρεια.

Το 7ο Μαθητικό Φεστιβάλ θεάτρου θα λάβει χώρα στο ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Αγρινίου από τις 30 Μαρτίου έως τις 21 Απριλίου 2016 και θα ολοκληρωθεί με την τελετή λήξης στις 23 Απριλίου και την  απονομή των αναμνηστικών διπλωμάτων. Η σκηνή του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Αγρινίου θα αποτελέσει βήμα έκφρασης και δημιουργίας για μαθητές 22 συνολικά σχολείων. Οι μαθητές υπό την πολύτιμη καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους υπόσχονται να χαρίσουν στους θεατές όμορφες στιγμές δημιουργίας.

DSC_1165Η Καλλιτεχνική Επιτροπή αποτελείται από τους :

κ. Γεώργιο Μικέλλη (Θεατρολόγο)

κ. Γιάννη Παπαθανάση (Ηθοποιό)

κα Κάτια Ζαρκάδα (Ηθοποιό)

κ. Παναγιώτη Χατζηγεωργίου ( Εκπαιδευτικό)

κα Μαίρη Τσιρώνη ( Εκπαιδευτικό – Μουσικό)

Τα σκηνικά των θεατρικών παραστάσεων επιμελήθηκε ο Σκηνογράφος, κ. Θανάσης Βαλαώρας

 

Επιχειρώντας ένα «βήμα μπροστά», ο καταξιωμένος αυτός θεσμός διευρύνεται με τη συμμετοχή θεατρικών σχολικών ομάδων από την Αιτνία, Λευκάδα, Θεσπρωτία, Ευρυτανία και Αχαΐα.

DSC_1167

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

7ου ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΑΤΡΟΥ

 

α/α ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΙΤΛΟΣ ΕΡΓΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ

ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

ΑΡ

.Μ.

1. 30 ΜΑΡΤΙΟΥ 5ο Γυμνάσιο Αγρινίου Βάτραχοι Αριστοφάνης Πουδαρά Βλωτίνα -Αλεξάκη Αφροδίτη-

 

35
2. 31 ΜΑΡΤΙΟΥ

 

4ο Γυμνάσιο Αγρινίου Είμαι η Ελένη Μια σύγχρονη ματιά στην Ελένη του Ευριπίδη Νικολακοπούλου Ιωάννα

Γκουρνέλου Πολυξένη

Ασημάκη Σπυριδούλα

30
3. 1 ΑΠΡΙΛΙΟΥ Γυμνάσιο Γουριάς Της κακομοίρας (μπακαλόγατος)

 

Χρήστος-Γιώργος Γιαννακόπουλος Γεώργιος Λούκας

Αρχανιώτη Ελένη

Καρύμπαλης Ιωάννης

17
4. 2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ Γενικό Λύκειο Αιτωλικού Βαβυλωνία Δημήτριος Βυζάντιος Τσιρογιάννη Μαρία

Φραγκαναστάσης Αναστάσιος

Ποντίκη Βασιλική

Χριστοδούλου Σπυριδούλα

Αντωνίου Ελένη

57
5.

 

 

3 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

 

—————- —————- —————- —————- —-
6. 4 ΑΠΡΙΛΙΟΥ Γυμνάσιο Μοναστηρακίου Μαντάμ Σουσού Δ. Ψαθάς Καραγεώργος Απόστολος

Γεωμπρέ Βασιλική

Οικονόμου Χρυσούλα

20
7. 5 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 3ο Γενικό  Λύκειο Αγρινίου Φοιτηταί

Αφιέρωμα στον Γ. Ξενόπουλο-

 

Γρηγόριος Ξενόπουλος Δημοβασίλη Βενετία

Σωτηριάδου Σαλώμη

Καψάλη Γεωργία

Τζωρτζοπούλου Φιόρα

Λύγδας Χρήστος  Ψάρρη Άννα

15
8. 6 ΑΠΡΙΛΙΟΥ Εκπαιδευτήρια «Παναγία Προυσιώτισσα» Συρανό Ντε Μπερζεράκ Εdmond Rostand Μελικόκη Δήμητρα-

Σαπλαούρα Βασιλική- Καλταμπάνη Μαρία-

27
9. 7 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

 

2ο Γυμνάσιο  Καρπενησίου

 

 

Το ξύλο βγήκε απ’ τον παράδεισο Αλέκου Σακελάριου Ξανθιώτη Ευμορφία

Κορκόβελος Στ.

Κατσιγιάννης Π.

30
10 8 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 4ο Γενικό  Λύκειο Αγρινίου Ματωμένος  Γάμος Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα Χρήστος Παναγιώτου

Ευγενία Βλάχου

Ευάγγελος Καρανάσος

34
11 9 ΑΠΡΙΛΙΟΥ Αστακός Γέρμα Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα Πιστούλιας Λάμπρος 18
12. 10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ —————- —————- —————- —————- —-
13. 11 ΑΠΡΙΛΙΟΥ Εσπερινό Γυμνάσιο Αγρινίου Δεν πληρώνω-δεν πληρώνω Ντάριο Φο Πυρπύλη Σπυριδούλα Θεοδοσίου Μαρία   11
14. 12 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2ο Γενικό Λύκειο Αγρινίου

 

 

Πλούτος Αριστοφάνης Ράπτη

Κωνσταντούλα Λαμπρακοπούλου Κωνσταντίνα

45
15. 13 ΑΠΡΙΛΙΟΥ Παπαστράτειο Γυμνάσιο Αγρινίου Αριζόνα και Εθνικότητά μου, το χρώμα του ανέμου

(Μονόπρακτα)

Χουάν Κάρλος Ρούμπιο

Ματέι Βίζνιεκ

Γουρνάρης Ναπολέων- Μπουγιούκου Ηλιάνα Παναγιωτακοπούλου Κασσάνδρα 20
16. 14  ΑΠΡΙΛΙΟΥ Δέσκειο  Γενικό Λύκειο Πάργας Παντρολογήματα Νικολάϊ Γκόγκολ Γκίκα – Δούρου Αγγελική

Παπανικολάου Κλεοπάτρα

Σωτηρίου Κωνσταντίνος

20
17. 15 ΑΠΡΙΛΙΟΥ Γενικό Λύκειο Βόνιτσας Η Ρένα εξώκειλε Αλέκος Σακελλάριος-Χρήστος Γιαννακόπουλος Ασπρογέρακας Αντώνης

Κοτρώτσος Ιωάννης

Καλλιακώστα Φιλία

48
18. 16 ΑΠΡΙΛΙΟΥ Γυμνάσιο-Λυκειακές τάξεις Φυτειών Το Φιόρο του Λεβάντε Γρηγόριος Ξενόπουλος Δέσποινα Γεωργιάδη

Κορκοντζέλου Χριστίνα

15
19. 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1ο Γυμνάσιο Λευκάδας Της κακομοίρας (μπακαλόγατος)

 

Χρήστος-Γιώργος Γιαννακόπουλος Βεργίνη Αναστασία

Κτενά Παναγιώτα

Δουφλιά Εμμανουέλα

Κούρτης Σπυρίδων

Κατωπόδη Ανδριάνα

Βλάχου Ζωή

22
20. 18 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2ο ΕΠΑ.Λ Αγρινίου Αμφιτρύων Τ.Μ. Πλαύτος Καρδαρά Φωτεινή

Παππά Αγγελική

Χονδρονικόλα Αναστασία

8
21. 19 ΑΠΡΙΛΙΟΥ
22. 20 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 6ο Γενικό Λύκειο Αγρινίου Σύγνεφα

διασκευή της κωμωδίας του

Αριστοφάνη Νεφέλαι

Αριστοφάνης Ταμπάκης Χαράλαμπος,

Ασημάκη Αικατερίνη,

Σάρρα Μαρία

45
23. 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ Αίγιο

 

 

Οιδίπους επί Κολωνώ Σοφοκλής Δούλος Επαμεινώνδας

Βαγενά Σταυρούλα

35
22 ΑΠΡΙΛΙΟΥ —————- —————- —————- —————- —-
23 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ