Οι «εκλεκτοί» των κομμάτων

Υπάρχουν πιθανότητες να «κατεβάσει» και ψηφοδέλτιο στον νομό και το κόμμα του κ Καρατζαφέρη

Οι «εκλεκτοί» των κομμάτων

Τα οριστικά ονόματα των υποψηφίων όλων των κομμάτων που αναμένεται να δώσουν την μάχη του σταυρού στην Αιτωλοακαρνανία

 

Τα τελικά και επίσημα ψηφοδέλτια κατέθεσαν χθες στα Πρωτοδικεία ανά την Ελλάδα όλα τα κόμματα που θα συμμετάσχουν στις εκλογές αποκαλύπτοντας έτσι τους «εκλεκτούς» τους και ξεκινώντας επίσημα την προεκλογική τους μάχη. Οι υποψήφιοι πλέον άρχισαν τις περιοδείες τους και τις επαφές τους με τους ψηφοφόρους διεκδικώντας ένα σταυρό.

Στην Αιτωλοακαρνανία η μάχη θα είναι σκληρή αφού τα ψηφοδέλτια των κομμάτων συγκροτούνται από προσωπικότητες που έχουν πολιτική πορεία και πολιτικές παρεμβάσεις που δεν αφήνουν κανένα σκεπτόμενο ψηφοφόρο αδιάφορο. Στην παρούσα εκλογική μάχη μάλιστα τα περιθώρια στενεύουν αρκετά, καθώς για πρώτη φορά, λόγω μείωσης του πληθυσμού κατά την τελευταία απογραφή, ο νομός χάνει 1 έδρα και από 8 που ήταν μέχρι τώρα οι έδρες μειώνονται στις 7.

Επίσης, πιθανότατα στον εκλογικό στίβο της Αιτωλοακαρνανίας να «κατέβει» και το κόμμα ΛΑ.Ο.Σ του κ Γιώργου Καρατζαφέρη. Σύμφωνα με το γραφείο τύπου του κόμματος στην Αθήνα η κατάθεση ψηφοδελτίου στο Πρωτοδικείο θα γίνει κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή και τα ονόματα θα ανακοινωθούν μαζικά σήμερα το πρωί. Για τα πιθανά ονόματα των υποψηφίων στην Αιτωλοακαρνανία θα γίνει έγκαιρα η ενημέρωσή σας και η γνωστοποίησή τους και από την ιστοσελίδα της «Σ» www. sinidisi.gr.

Ψηφοδέλτιο ΑΝΤΑΡΣΥΑ (Μετά από συνεργασία της ΑΝΤΑΡΣΥΑ άλλες δυνάμεις κατεβάζει με το όνομα Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία για την Ανατροπή (ΑΝΤΑΡΣΥΑ) – Μέτωπο της Αντικαπιταλιστικής Επαναστατικής Κουμουνιστικής Αριστεράς και της Ριζοσπαστικής Οικολογίας και της Αριστερής Μετωπικής Συμπόρευσης

1) Καλαιτζοπούλου Ηλέκτρα – Μεταπτυχιακή Φοιτήτρια
2) Κοκκινοβασίλης Πολυδεύκης – Μέλος Δ.Σ Οικοδόμων Ε.Κ.Α
3) Τσακανίκας Σοφοκλής – Φαρμακουπάλληλος
4) Σταθόπουλος Γρηγόρης – Ελεύθερος Επαγγελματίας
5) Αυζώτης Νίκος – Αγρότης
6) Λιάγκος Γιώργος – Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος
7) Τρικαλινός Γιώργος – Συνταξιούχος
8) Κατσίκα Αθηνά – Ιδιωτική Υπάλληλος
9) Τσόλη Αθηνά – Ιδιωτική Υπάλληλος

Ψηφοδέλτιο ΔΗΜΑΡ

1) Σκιαδάς Νίκος – Πρώην Διευθυντής ΕΑΣ Αγρινίου
2) Θεοδωρόπουλος Σωτήρης – Έμπορος Ειδών Υγιεινής
3) Γραμματικός Νίκος – Ξενοδοχειακά
4) Μπόρνης Σωτήρης – Τοπογράφος Μηχανικός
5) Καζάκος Γιώργος – Αγρότης
6) Αλεξάκη Μαρία – Συνταξιούχος Δημόσιος Υπάλληλος
7) Παρασκευοπούλου Αγγελική – Ελεύθερος Επαγγελματίας
8) Παπάς Μιχάλης – Ορθοπεδικός
9) Διαμαντοπούλου Ευσταθία – Ιδιωτικός Υπάλληλος

Ψηφοδέλτιο «Κίνημα Δημοκρατών Σοσιαλιστών» (Γ. Παπανδρέου)

1) Μπέκος Γιάννης – Μηχανικός
2) Ζαπάτη Φωτεινή – Δικηγόρος
3) Κουτσαγγέλης – Δικηγόρος
4) Μοσχολιός Παύλος Μηχανικός – Πρώην Δήμαρχος Αγρινίου
5) Κατερινόπουλος Αθανάσιος – Συνδικαλιστής Αστυνομίας – Πολιτευτής
6) Καραγκούνη Βάσω – Γεωλόγος
7) Τουρονίδης Αθανάσιος – Φαρμακοποιός – τ. Δήμαρχος Ινάχου
8) Κόκκαλης Γιώργος – Δικηγόρος
9) Ταμπάκης Αντώνης – Περιβαλλοντολόγος

Ψηφοδέλτιο Ν.Δ.

1) Σαλμάς Μάριος Γιατρός – Βουλευτής
2) Καραγκούνης Κώστας Δικηγόρος – Βουλευτής
3) Μπαλαμπάνης Δημήτρης – Κτηματίας – Δημοτικός Σύμβουλος Μεσολογγίου
4) Παΐσιος Χρήστος – Δικηγόρος
5) Μπόκα Γεωργία – Υπάλληλος ΟΑΕΔ
6) Κατσιώπη Παρασκευή – Εκπαιδευτικός
7) Ανδρίκουλα Σοφία – Δημοτική Σύμβουλος Αμφιλοχίας
8) Λήτου Ελισάββετ – Τουριστικός Ναυτικός Πράκτορας
9) Φωκά Μαρία – Εκπαιδευτικός

Ψηφοδέλτιο ΠΑΣΟΚ

1) Αναγνωστόπουλος Γιάννης – Γιατρός – τ. Δήμαρχος Μεσολογγίου
2) Χριστογιάννης Γιώργος – Γιατρός
3) Κωνσταντόπουλος Δημήτρης –Δικηγόρος
4) Τριφιάτης Παναγιώτης – Πολιτευτής
5) Τσαμαλής Γρηγόρης – Αγροτοσυνδικαλιστής – τ. Δήμαρχος Στράτου
6) Ροκοφύλλου Άννα – Δικηγόρος – π. Περιφερειακή Σύμβουλος Αττικής
7) Αντωνόπουλος Βασίλης – Γιατρός – π. Αντιπεριφερειάρχης Αιτωλοακαρνανίας
8) Σηδηρά Πηνελόπη – Χημικός Μηχανικός

Ψηφοδέλτιο «ΠΟΤΑΜΙ»

1) Αναστασοπούλου Τζίνα – Φυσικοθεραπευτής
2) Αραχωβίτης Λευτέρης – Γιατρός
3) Καβαθατζόπουλος Σωτήρης – Σύμβουλος Επενδύσεων
4) Καρβούνης Γιώργος – Phd Ενέργεια
5) Παπαναστασόπουλος Δημήτρης – Πολιτικός Μηχανικός
6) Τσίπρας Αλέξανδρος – Αγρότης
7) Φούντα Νίκη – Αρχιτέκτονας
8) Φούντζουλα Χριστίνα – Υπ. Διδάκτωρ ΕΜΠ, Μηχανικός Χωροταξίας Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης – Σύμβουλος Επιχειρήσεων
9) Αγγελή Βασιλική – Ελεύθερος Επαγγελματίας

Ψηφοδέλτιο ΣΥΡΙΖΑ

1) Βαρεμένος Γιώργος – Δημοσιογράφος – Βουλευτής
2) Τριανταφύλλου Μαρία – Εκπαιδευτικός – Βουλευτής
3) Κοντονάσιος Σωτήρης – Δικηγόρος
4) Τορουνίδης Σπύρος – Επιχειρηματίας – πρ. γραμματέας Ν.Ε ΠΑΣΟΚ
5) Δούρος Δημητρης – Γιατρός
6) Ζαβογιάννη Ηρώ – Πολιτικός Επιστήμων
7) Ευπατρίδη Βαλάντη – Ασφαλιστική Σύμβουλος
8) Κολοβός Γιαννης – Εκπαιδευτικός
9) Παπαγεωργίου Παυσανίας – Δικηγόρος

Ψηφοδέλτιο «Τελεία» κόμματος του κ Απόστολου Γκλέτσου

1) Γραμμένος Σπύρος – Φωτοειδησεογραφος – Ελ. Επαγγελματιας
2) Λυπημένος Στέλιος – Συνταξιούχος ΙΚΑ
3) Κατσάμπας Γιωργος – Δημόσιος Υπάλληλος

Ψηφοδέλτιο ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

1) Ζευγίτης Δημήτριος Φυσικός – Εκπαιδευτικός Μέσης Εκπαίδευσης
2) Καραπάνου Γιολδάση Νίκη – Αγρότισσα
3) Κατσαρού Σιδέρη Κλεοπάτρα – Διακοσμήτρια
4) Κολοκυθάς Γεράσιμος – Επιχειρηματίας
5) Κοτσαύτης Παναγιώτης – Μηχανολόγος
6) Μπαρμπαρούσης Κωνσταντίνος – Αγρότης – Βουλευτής
7) Οικονομόπουλος (Μουχτούρης) Άγις – Εναλλακτικός Θεραπευτής
8) Ρήγας Χρήστος – Ελεύθερος Επαγγελματίας – Περιφερειακός Σύμβουλος Δυτικής Ελλάδος με την Ελληνική Αυγή
9) Τσώλου Ντάικου Αθηνά – Λογίστρια

Ψηφοδέλτιο «Ανεξάρτητοι Έλληνες»

1) Χούτας Θωμάς – Δικηγόρος
2) Καραγεώργου Σπυριδούλα – Ιδιωτική Υπάλληλος
3) Μολώνης Δημήτρης – Αγροτοκτηνοτρόφος (συνεργασία με το κόμμα ΑΚΕΛ)
4) Σταθόπουλος Γιώργος – τ. Δήμαρχος Παλλήνης Ναυπακτίας
5) Αρβανίτη – Πρεβεζάνου Ευγενία – Υπάλληλος Βουλής
6) Αλεξανδροπούλου Δήμητρα – Ιδιωτική Υπάλληλος
7) Παπαγεωργίου Ευάγγελος – Δικηγόρος
8) Ντούπης Κώστας – Δημόσιος Υπάλληλος
9) Αρακίνθιος Χρήστος – (συνεργασία με το κόμμα ΛΕΥΚΟ)

Κων/νος Χονδρός