Οι εκλεκτοί των κομμάτων

Στην «Σ» τα ονόματα των υποψήφιων βουλευτών του νομού.

Οι εκλεκτοί των κομμάτων

 

Tα ψηφοδέλτια των κομμάτων για την Αιτωλ/νία έχουν γίνει γνωστά, χωρίς ιδιαίτερες μεταβολές, χθες το μεσημέρι. Παρά το γεγονός ότι για πρώτη φορά θα γίνουν εκλογές με λίστα, τα κόμματα φρόντισαν να παρουσιάσουν τα ψηφοδέλτιά τους σχετικά σύντομα, ώστε και οι υποψήφιοι να ριχτούν στην μάχη, όχι όμως του σταυρού, αλλά την μάχη που θα αυξήσει το ποσοστό του κόμματός τους στην περιοχή και με τον τρόπο αυτό να μπορέσουν και αυτοί με την σειρά τους να εξασφαλίσουν έδρα.

Το ψηφοδέλτιο του ΣΥΡΙΖΑ αποτελείται από εννιά υποψηφίους, όπως και της Νέας Δημοκρατίας, χωρίς να αλλάξει απολύτως κανένα όνομα υποψηφίου. Στο ΠΟΤΑΜΙ επικεφαλής τέθηκε η κα. Νίκη Φούντα, η οποία έχει διατελέσει βουλευτής Αιτωλ/νίας με την ΔΗΜ.ΑΡ, καθώς επίσης στο ΠΑΣΟΚ, το ΚΚΕ και την Χρυσή Αυγή επικεφαλής έχουν μπει οι νυν βουλευτές του νομού κκ. Κωνσταντόπουλος, Μωραΐτης και Μπαρμπαρούσης. Οι ΑΝ.ΕΛ και η ΛΑ.Ε έχουν επιλέξει για επικεφαλής δύο γνώριμα πρόσωπα στα τοπικά και όχι μόνο πολιτικά δρώμενα, επιχειρώντας με την σύνθεση του ψηφοδελτίου τους και την δυναμική από την κεντρική πολιτική σκηνή να κατακτήσουν έδρα στο νομό.

ΣΥΡΙΖΑ

1 Βαρεμένος Γεώργιος
2 Τριανταφύλλου Μαρία
3 Δούρος Δημήτριος
4 Ζαβογιάννη Ηρώ
5 Παπαγεωργίου Παυσανίας-Ανδρεας
6 Ζέρης Παντελής
7 Καραγιώργου Μαργαρίτα
8 Βασιλείου Γιώργος
9 Κοντονάσιος Σωτηριος

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ  

1 Σαλμάς Μάριος

2 Καραγκούνης Κώνσταντίνος

3 Μπόκα Γεωργία

4 Παϊσιος Χρήστος

5 Μπαλαμπάνης Δημήτριος

6 Ανδρίκουλα Σοφία

7 Φωκά Μαρία

8 Κατσιώπη Παρασκευή

9 Λίτου Ελισάβετ

ΠΟΤΑΜΙ

Αναμένεται τα στελέχη του Ποταμιού αύριο ή κάποια μέρα εντός της τρέχουσας εβδομάδας να πραγματοποιήσουν συνέντευξη τύπου για την παρουσίαση του ψηφοδελτίου τους στο νομό, το οποίο θα έχει ως εξής: 

1 Φούντα Νίκη

2 Φούντζουλα Χριστίνα

3 Τσίπρας Αλέξανδρος

4 Αγγέλη Βασιλική

5 Αναστασοπούλου Γεωργία

6 Αθηναίου Εύη

7 Φάκος Πέτρος

8 Μενουδάκου Ιουλία

ΠΑΣΟΚ

1 Κωνσταντόπουλος Δημήτριος

2 Αντωνόπουλος Βασίλειος

3 Ροκοφύλλου Άννα

4 Αναγνωστόπουλος Γιάννης

5 Χριστογιάννης Γεώργιος

6 Τζαμαλής Γρηγόρης

7 Αγγελόπουλος Θεόδωρος

8 Μπουμπούλη Παναγιώτα

9 Ρούση – Ντζιμάνη Αγγελική

 

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ

1 Δρόσος Θύμιος

2 Κωσταντόπουλος Γιώργος

3 Μιχαλάτος Παναγιώτης

4 Παπαγεωργίου Ευάγγελος

5 Αλεξανδοπούλου Δήμητρα

6 Μπούρκα Ουρανία

7 Καραγιώργου Σπυριδούλα

8 Παπαδόπουλος Διογένης

9 Γκορκόλης Συμεών – Μάκης

ΚΚΕ

1 Μωραΐτης Νίκος
2 Νικάκης Βασίλης
3 Κοτοπούλης Σπύρος
4 Δήμας Δημήτρης
5 Μυλωνά Γεωργία
6 Κρίκου Βασιλική
7 Κατσιγιάννης Μιχάλης

8 Κωνσταντοπούλου Ειρήνη
9 Σταθελάκης Παναγιώτης

ΛΑΪΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

1 Κολοβός Γιάννης
2 Γαλατάς Θανάσης
3 Ευπατρίδη Βαλάντη
4 Γεωργαλής Ηλίας
5 Πολιτοπούλου Παναγιώτα
6 Καζάκος Δημήτρης
7 Σκανδάλου Ελένη
8 Κωλέτσης Γεώργιος
9 Κούστας Κωνσταντίνος

ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ  

1 Μπαρμαρούσης Κων/νος

2 Γιολδάση Καραπάνου Νίκη

3 Τσώλου Αθηνά

4 Βασκαντήρας Κων/νος

5 Κοτσαντώνης Ευάγγελος

6 Ψυχογιός Γεώργιος

 

 

Κων/νος Χονδρός