Πήρε το "θρίλερ" στην παράταση και πλησιάζει στην Α2 ο Α.Ο. Αγρινίου

Τη 19η νίκη της στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας πέτυχε ο Α.Ο. Αγρινίου, που επιβλήθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου του…

57253381_2529651387101476_4456487740258648064_n

Τη 19η νίκη της στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας πέτυχε ο Α.Ο. Αγρινίου, που επιβλήθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου του Φίλιππου Βέροιας με 89 - 85 στην παράταση. Το αποτέλεσμα αυτό έφερε την ομάδα του Αγρινίου, στους 45 βαθμούς και βρίσκεται μόνη της στη 2η θέση της βαθμολογίας.
Στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 13 πόντων. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Αντώνης Μιχάλογλου αποβλήθηκε με υπόδειξη για δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ. Ο Α.Ο. αντέδρασε και ισοφάρισε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως στο φινάλε οι παίκτες του Φίλιππου προηγήθηκαν με 1 πόντο. Το παιχνίδι πήγαινε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντο του Διονύση Καπινιάρη 12 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Α.Ο. Αγρινίου, ισοφάρισε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι παίκτες του Α.Ο. πήραν προβάδισμα και στο τέλος πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη.

Διαιτητές: Τσιαπλής - Κατωτικίδης

Α.Ο. Αγρινίου (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 20, Μπερερής 3, Μιχάλογλου 4, Καπινιάρης 18(1), Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης, Γκρέκας 20(1), Μήτσου 16(4), Ψαράς 8, Σαπλαούρας, Σταμίρης

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 2, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος 14(3), Τσιακλάγκανος 5, Καβαργύρης, Κοθράς 21(2), Παραπούρας 10(2), Σουτζόπουλος 12(1), Καντάρκος 21(3)

16. Μακεδονικός 31 (5-21)

Αγρίνιο: Μεγάλη συμμετοχή στον 9ο Λαϊκό Αγώνα Δρόμου «Άγιος Αρτέμιος» (ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ)