Πήρε το "τρίποντο" και πλησίασε την κορυφή ο Α.Ο. Αγρινίου

Ο Α.Ο. Αγρινίου κέρδισε με 1 - 0 τον Α.Ο. Σκουτεράς και εκμεταλλευόμενος την ισοπαλία του Κεραυνού Γαβαλούς με τον Κεραυνό Ποταμούλας πλησίασε στους 5…

ao agriniou-podosfairo
Ο Α.Ο. Αγρινίου κέρδισε με 1 - 0 τον Α.Ο. Σκουτεράς και εκμεταλλευόμενος την ισοπαλία του Κεραυνού Γαβαλούς με τον Κεραυνό Ποταμούλας πλησίασε στους 5 βαθμούς την πρωτοπόρο της βαθμολογίας ομάδα της Γαβαλούς.

Η ομάδα του Βασίλη Βασιλόπουλου προηγήθηκε μόλις στο 13ο λεπτό και στο δεύτερο ημίχρονο είχε καλές ευκαιρίες να "καθαρίσει" τη νίκη, όμως έμεινε στο 1 - 0.
Οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή στο ξεκίνημα με μεγαλύτερη αυτή του 3ου λεπτου όταν ο Δημήτρης Κωστόπουλος πρόλαβε και έδιωξε πριν τη γραμμή στο πλασέ του Κοκώνη και στο 13ο λεπτό ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Κοκώνης έκανε την προσπάθεια και το γύρισμα από δεξιά, οι αμυντικοί δεν έδιωξαν και ο Κρανιάς με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 17ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι σε χέρι του Κρανιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Παντελή Μυριούνη και στη συνέχεια οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν λίγες, με το 1 - 0 να παραμένει.
Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος βρήκαν χώρους και είχαν καλές ευκαιρίες με σημαντικότερη το δοκάρι σε σουτ του Τσιμπούκα στο 61ο λεπτό σε μια φάση που στη συνέχεια ο Παπαδήμας με κοντινή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα άουτ. Λιούλιος, Παπαδήμας και Νικολόπουλος είχαν καλές στιγμές στη συνέχεια και οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για το ακυρωθέν γκολ του Μπούρου στο 79΄ με υπόδειξη οφσάιντ. Το 1 - 0 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του Ασημάκη και ο Α.Ο.Α. πήρε μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για άνοδο στην Α΄ Κατηγορία.

Το φιλμ του αγώνα.

Σουτ του Καραγεώργου από το ύψος της περιοχής απέκρουσε ο Βασιλόπουλος.
 Ο Κοκώνης περνάει τον Κόκκαλη και από πλάγια πλασάρει με το Δημήτρη Κωστόπουλο να διώχνει πριν τη γραμμή.
13΄ Γκολ. Γύρισμα του Κοκώνη από δεξιά οι αμυντικοί δε διώχνουν και ο Κρανιάς με κοντινό πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 - 0.
16΄ Σουτ του Α. Κωστόπουλου η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.
17΄ Κόρνερ του Παντελή Μυριούνη η μπάλα βρίσκει στον Κρανιά με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για χέρι και πέναλτι.
32΄ Γέμισμα του Χήρα η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς και ο Στάικος έκανε το σουτ που απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Βασιλόπουλος.
33΄ Σουτ του Κοκώνη η μπάλα πέρασε άουτ.
36΄ Ο Κοκώνης με κούρσα βγαίνει απέναντι στον Κόκκαλη, όμως στο πλασέ του προλαβαίνει ο Δημήτρης Κωστόπουλος και κάνει την προβολή.
39΄ Κόρνερ του Χρήστου Χ. Γκουρνέλου ο Κρανιάς από κοντά δεν έπιασε καλά την κεφαλιά.
61΄ Σουτ του Τσιμπούκα η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Παπαδήμας με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.
63΄ Μακρινό σουτ του Λιούλιου η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.
67΄ Φάουλ του Ρεντζέπη απομακρύνουν οι αμυντικοί και η μπάλα φτάνει στο Μπούρο έξω από την περιοχή που σουτάρει λίγο άουτ.
70΄ Σέντρα σουτ του Νικολόπουλου η μπάλα πέρασε άουτ.
73΄ Γέμισμα του Χρήστου Σ. Γκουρνέλου ο Λιούλιος σε τετ α τετ πλασάρει με τον Κόκκαλη να διώχνει και στην επαναφορά ο Λιούλιος κάνει την κεφαλιά που κοντράρει και η μπάλα περνάει κόρνερ.
79΄ Φάουλ του Χρήστου Χ. Γκουρνέλου ο Μπούρος σκοράρει, αλλά υποδεικνύεται οφσάιντ.
84΄ Πάσα του Λιούλιου στον Παπαδήμα που από αριστερά μέσα στην περιοχή δεν κάνει καλά το πλασέ και η μπάλα φεύγει άουτ.
89΄ Πάσα του Λιούλιου στο Νικολόπουλο που κάνει το σουτ και διώχνει ο Κόκκαλης.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Βασίλης Βασιλόπουλος): Βασιλόπουλος, Παπαβασιλείου, Κοκώνης (46΄ Λιούλιος), Κρανιάς (46΄ Παπαδήμας), Σταμάτης, Μπούρος, Ρεντζέπης, Γκουρνέλος Χ.Χ., Στεφανίδης (69΄ Νικολόπουλος), Γκουρνέλος Χ.Σ., Νταραντούμης (46΄ Τσιμπούκας).

Α.Ο. ΣΚΟΥΤΕΡΑΣ (Δημήτρης Χήρας): Κόκκαλης, Akulli, Κωστόπουλος Δ., Κωστόπουλος Γ., Κωστόπουλος Α. (86΄ Γρίβας Χ.), Στάικος, Χήρας (76΄ Γρίβας Γ.), Μυριούνης Π. (86΄ Πριτσούλης), Μυριούνης Π., Αλ Γιουσέφ, Καραγεώργος (70΄ Αντωνόπουλος).