Η ώρα του Θέρμιου

Ναυπακτιακός, Φλόγα  και Όμηρος λογίζονταν τα μεγάλα φαβορί στο ξεκίνημα της Α΄ΕΠΣΝΑ, μα μετά την 27η Αγωνιστική και τρεις πριν το τέλος ο   Ν.  Θέρμιος…

ad53a03c-6341-4817-9a3f-62c1c66ab4b6 copy
Ναυπακτιακός, Φλόγα  και Όμηρος λογίζονταν τα μεγάλα φαβορί στο ξεκίνημα της Α΄ΕΠΣΝΑ, μα μετά την 27η Αγωνιστική και τρεις πριν το τέλος ο   Ν.  Θέρμιος Απόλλων είναι η ομάδα που φιγουράρει στην κορυφή.
Η ομάδα του Γιώργου Γιάκου πέτυχε νίκη μέσα στα Καλύβια με 0-3, ενώ ο Ναυπακτιακός Αστέρας έμενε στο 0-0 με τον Αλικυρναϊκό Αγ.Θωμά  και ο ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας αποτύγχανε για  μία ακόμα Αγωνιστική να πάρει τους τρεις βαθμούς, παραχωρώντας ισοπαλία (1-1) στον Ατρόμητο Αντιρρίου, ο οποίος έχει ελπίδες για τετράδα.
Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα Δοκιμίου που κέρδισε εκτός έδρας 0-2 τον Αμφίλοχο, κάτι που τον κάνει πρώτο φαβορί για την 4η θέση. Ο Όμηρος Νεοχωρίου δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην  Ακαδημία Ευηνοχωρίου (4-1), η Αναγέννηση Θέρμου παρότι με δέκα παίκτες πέρασε νικηφόρα ( 0-1) από την έδρα της Δόξας  Καινουρίου και ο  Α.Ο.Χάλκειας  με την  Α.Ε.Μεσολογγίου αναδείχθηκαν ισόπαλοι  (1-1), αποτέλεσμα που δεν ήταν… ούτε καλό… ούτε κακό για τις δύο ομάδες. Κεραυνός Μυρτιάς  και Αχελώος Αγγελοκάστρου έμειναν στο 0-0, βολικό για τους φιλοξενούμενους που άξιζαν και κάτι παραπάνω.
Δεν σταματιέται…
Ιδιαίτερα φορμαρισμένος ο Νέος Θέρμιος Απόλλων και το επιβεβαίωσε με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο στα Καλύβια, όπου κέρδισε με 3 - 0 τον γηπεδούχο ΠΑΟΚ, ο οποίος βρέθηκε  ακόμα πιο κοντά στον απ’ ευθείας υποβιβασμό. Στο 66΄ ο Τόσκα άνοιξε το σκορ με σουτ, στο  69΄ ο Αγγέλης επίσης με σουτ διαμόρφωσε το 0-2 και τελικό 0 - 3 έγραψε  στο 85΄ πάλι ο Τόσκα, ενώ οι νικητές είχαν σωρεία  ευκαιριών στην επανάληψη.
.ΠΑΟΚ  (Πάνος Τούρκας): Κατερινόπουλος, Κόκκοτος, Καρασάββας, Καγκαράς, Νταλαπέρας (89΄ Ιορδανίδης), Αριστόπουλος, Μυγδάκης, Μπελεβώνης, Γκασούκας (88΄ λ.τ. Τριανταφύλλου), Μαντζάνας (66΄ Παπαδόπουλος), Μυλωνάς Ι.
ΘΕΡΜΙΟΣ  (Γιώργος Γιάκος): Δημητρίου, Κοκώνης Κ., Στεργίου, Ράπτης, Κοκώνης Ε., Τζαμαλής, Τόσκα, Καλοκαίρης, Βασιλάρης (66΄ Καρβελάς), Κράνης (85΄ Κώης), Αγγέλης (77΄ Ψηφής).

Κανέναν δεν βόλεψε
Χωρίς νικητή  (0-0) το παιχνίδι  ανάμεσα στον Αλικυρναϊκό Αγίου Θωμά και τον Ναυπακτιακό Αστέρα, ισοπαλία που δεν εξυπηρετεί ούτε τους γηπεδούχους που θέλουν να ξεπεράσουν τον Αχελώο, ούτε τους φιλοξενούμενους που επιδιώκουν να πάνε στα play offs με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις.  Στο 41΄ δημιουργήθηκε μεγάλη  ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, σε κεφαλιά του Πιστιόλη που ο  Μπότας απέκρουσε  και στο δεύτερο δοκάρι ο  Ανδριτσόπουλος έκανε  πλασέ στην  κάτω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού, αλλά η μπάλα γκέλαρε  στο έδαφος και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων. Στο  60΄σε σέντρα σουτ του Βασιλείου η  μπάλα κατέληξε  στην συμβολή των δοκών της εστίας των φιλοξενούμενων. Ο Μπότας έκανε καταπληκτικό παιγνίδι και στο  95΄υπήρξε μεγάλη  ευκαιρία για τον Αλικυρναϊκό, όταν ο Γαβρίνας, αμαρκάριστος, έκανε το πλασέ  πάνω απ' την εστία.
ΑΛΙΚΥΡΝΑΪΚΟΣ  (Σταμάτης Σαρρής):  Μπότας, Κάλτσης, Μαντέλος, Ζέρβας Γ., Φράγκος, Κάκκος, Βασιλείου (71΄Τριφιάτης Σ.), Αθανασόπουλος (81΄Τριφιάτης Γ.), Γαβρίνας, Ζέρβας Ν., Σακελλαρόπουλος.
ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ  (Δημήτρης Κάκκος):  Πετσίνης, Καζανάς, Βρουσάϊ, Νασόπουλος, Φλέγγας, Καλαβρουζιώτης (81΄Δημόπουλος), Ανδριτσόπουλος, Μιχαλόπουλος (61΄Θανασιός), Ψυχογιός, Θεοχάρης, Πιστιόλης (65΄Δημητρακόπουλος).

Τέταρτο χωρίς νίκη
Για ένα ακόμα ματς, το τέταρτο, η Φλόγα Παλαιομάνινας δεν μπόρεσε να κάνει νίκη και μάλιστα στο ντεμπούτο του Βασίλη Ξανθόπουλου στον πάγκο της. Αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τον Ατρόμητο Αντιρρίου, που αφενός στάθηκε καλά κι αφετέρου «χτύπησε» στο τέλος με το γκολ της ισοφάρισης, όταν οι γηπεδούχοι  πλήρωσαν ξανά το λάθος τους.  Στο  55΄ ο Νταλαπέρας έκανε  την  σέντρα κι ο Ξευγένης με κεφαλιά  άνοιξε το σκορ,  οι παίκτες της Φλόγας ίσως πίστεψαν πως αυτό το γκολ αρκούσε, αλλά στο 85ο λεπτό ο Βασίλης Κάκκος  με πλασέ ισοφάρισε.
ΑΟ ΦΛΟΓΑ (Βασίλης Ξανθόπουλος): Καραγκούνης, Τραγουλιάς, Αντωνόπουλος, Ζαχαράκης, Ντζιμάνης, Καντάνης, Ξευγένης (76΄ Σωτηρόπουλος), Δερβίσης, Κόκκαλης, Νάκος (65΄ Βασιλογιάννης), Νταλαπέρας.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Περικλής Παπαποστόλου): Χασαπογιάννης, Παπαδόπουλος, Παπακωστόπουλος, Ηλιόπουλος, Βήττος, Παπαποστόλου, Τσίκας (67΄ Ταμπάκης), Ζαχαρόπουλος, Ευθυμιόπουλος, Γλωσσόπουλος (76΄ Μανδέλος), Κάκκος Β. (89΄ Αραπογιάννης).

Βουρ… για τετράδα και χωρίς Θόδωρο
Το σημαντικότερο βήμα για την τέταρτη θέση και την συμμετοχή στα play offs έκανε ο Απόλλωνας Δοκιμίου κερδίζοντας στην Αμφιλοχία τον Αμφίλοχο, με  0-2. Μάλιστα απουσίαζε (για επαγγελματικούς λόγους στην Ισπανία) ο προπονητής Θόδωρος Λαυράνος και το κοουτσάρισμα ανέλαβε ο Φίλιππος Δάρλας με τον γυμναστή Νίκο Φαναριώτη. Στο 10' ο Κοτρώτσος έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα και στο 75' ο Γιαννακάς έκανε το τελικό 0-2.
ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ  (Κώστας Γιωτόπουλος): Αργύρης, Πανταζή, Λαμπρακόπουλος, Κοκώνης Ευθ., Κάκκος, Μπουμπούλης (60' Σελιμάς), Κοκώνης Σπ., Παπαστέλιος, Τσούνης, Νάκας, Καβαλάρης (53' Ντίνος)
ΑΠΟΛΛΩΝ  (Φίλιππος  Δάρλας): Θεοδωρακόπουλος, Τσακανίκας Ι., Τζωρτζόπουλος, Γαρούφης, Παναγιωτόπουλος, Κοτρότσος, Καρτσακλής, Κορομηλάς, Γιαννακάς (83' Χατζάρας), Τσακανίκας Ν. (89' Πίτσλιγκερ Γ.), Σπυριλιώτης (75' Δαλαγιώργος).

Εύκολη νίκη για τον Όμηρο
Ο  Όμηρος Νεοχωρίου νίκησε εύκολα την αδύναμη Ακαδημία  Ευηνοχωρίου με 4 – 1, αν και το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο.  Στο 25΄ ο Τσάμης έδωσε προβάδισμα στον Όμηρο, με κεφαλιά,  όμως δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Πανόπουλο και το  ημίχρονο έληξε με 1 - 1 παρότι ο Όμηρος έχασε μεγάλες ευκαιρίες. Στο 47ο λεπτό  ο Νικολόπουλος με μακρινό σουτ  έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους , οι οποίοι στο τελευταίο δεκάλεπτο σημείωσαν δύο ακόμα γκολ  με τον Καταπόδη στο 81΄ και το Σίμο Βαλτογιάννη στο 84΄.
ΟΜΗΡΟΣ  (Χρήστος Ζαπάντης): Ζέρβας, Τσιφοπανόπουλος, Μπρούσλη, Αλεξόπουλος, Τσάμης, Παπαδάκης, Καταπόδης (85’ Φιλόπουλος), Καλύβας, Δημαράς (81’ Βαλτογιάννης Σ.), Νικολόπουλος (82’ Κατσάμπας Κ.), Κατσάμπας Π.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Λουτσιάν Διακόνου): Κωνσταντακόπουλος, Μπαλαούρας, Μπρετσιάς (68’ Σακαρέλος), Κωνσταντινόπουλος, Γερατσιάν, Πανόπουλος, Γιαννής, Παλιάτσας, Πανόπουλος Κ., Μάνθος, Αλυμάρας.

Πιο ψηλά η Αναγέννηση
Αν και η Αναγέννηση Θέρμου επικράτησε δύσκολα εκτός έδρας της Δόξας Καινουρίου με 1-0, αυτή η νίκη την έφερε στην 7η θέση «παρέα» με τον Όμηρο και μακριά από κάθε άγχος υποβιβασμού.   Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Τζουλιάνο Μούτσα με εκτέλεση πέναλτι στο 80ο λεπτό, πέναλτι που καταλογίστηκε για ανατροπή του Μαραγιάννη από τον  Ντίνο, ο οποίος και αποβλήθηκε. Πάντως από το 44' η  Αναγέννηση έπαιζε   με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γιαννοκώστα και στο 53' είχε δοκάρι από  εκτέλεση φάουλ του Παπαευθυμίου.
ΔΟΞΑ  (Μάκης Συντζιρμάς): Κόκκαλης, Καπελάκης (63' Μαντέλος), Αυγέρης, Κωνσταντίνου (λ.τ. 92' Μπλέτσας Β.), Ντίνος, Καγιάντζας, Μήκας (89' Κολοβός), Νικολογιάννης, Ντολέγκα, Τζωρτζόπουλος, Σοροβός
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  (Τάκης Τσιάκαλος): Μπαλάφας Κ., Καλλιακμάνης, Μπίστας, Ξανθόπουλος Δ., Κουρσάρης, Τσοπανάς (46' Μπαλάφας Φ.), Παπαευθυμίου, Μπαζώρας (24' λ.τ. Κούκος - 84' Καλαντζής), Γιαννοκώστας, Μούτσα, Μαραγιάννης Γ.
Χωρίς νικητή
Ισόπαλη  η αναμέτρηση μεταξύ του  Α.Ο. Χάλκειας και της Α.Ε. Mεσολογγίου, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να απομακρυνθούν κι άλλο από την τετράδα και οι «κανονιέρηδες» να μην αισθάνονται ακόμα σίγουροι για την παραμονή. Η ομάδα του Μεσολογγίου προηγήθηκε στο 50’ με τον Ντούσαν Πέκεζ κι εκείνη της Χάλκειας ισοφάρισε στο 70ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κάκκου. Στο 20΄ο Τσάντ είχε δοκάρι, όπως και ο  Διαμαντόπουλος στο 36΄, σε δύο τρανταχτές ευκαιρίες των φιλοξενούμενων  που στο 88’ έχασαν με κόκκινη κάρτα το Μπαλαμπάνη.
Α.Ο. Χ. (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Καλαβριζιώτης, Διαμαντόπουλος (70’ Παγανιάς), Κυρίτσης (85’Παπαδόπουλος), Καζανάς, Γιαβρούτας, Ψυχογιός (55’ Κάκκος), Μυτιλήνης, Καλαβρουζιώτης, Αλμπάνης.
Α.Ε.Μ.  (Ανδρέας Μαργέλης): Καραδήμας, Μπαλαούρας Κ., Καβαλάρης, Πασπαλιάρης, Μπαλαμπανης, Παλιάτσας (77’ Διαμαντόπουλος, Διαμαντόπουλος Χ., Σταθόπουλος,Κουντούρης, Τσαντ  (63’ Βλαχογιάννης), Πέκεζ (58’ Ρισάνος).

Όφελος για Αχελώο
Ισόπαλος χωρίς γκολ  ο αγώνας ανάμεσα σε Κεραυνό Μυρτιάς και Αχελώο Αγγελοκάστρου στο γήπεδο Θέρμου, αποτέλεσμα το οποίο ήταν θετικό για τους φιλοξενούμενους αν και δικαιούταν κάτι παραπάνω. Μάλιστα η ομάδα του Γιώργου Ζήκου  στο 16'  είχε οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του  Αλεξάκη έξω από την περιοχή, όπως και στο  57' από σουτ του Γούργαρη και πιθανόν  η μπάλα να πέρασε την  γραμμή τέρματος. Τότε  αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα γιατί απώθησε τον βοηθό ο Ν.  Καλοκαίρης, διαμαρτυρόμενος για την μη κατακύρωση του γκολ.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ  (Λάκης Παπαχρήστος): Κατσαβοχρήστος, Μπούρος, Ντζάλας, Ρόκκος, Γκορόγιας, Μπούσγος, Γρίβας, Σιάσιος, Φάτσαλης (75' Πατσαούρας), Σαμψώνας, Βελέντζας (24' λ.τ. Καρρόπουλος).
ΑΧΕΛΩΟΣ  (Γιώργος Ζήκος): Μπούτιβας Μ., Σαγανάς, Μπαμπάτσικος (37' Ζαλοκώστας Λ.), Ρουσογιάννης, Καλοκαίρης Ν., Μπούτιβας Α., Γούργαρης, Ζαλοκώστας Ευστ., Αλεξάκης, Καλοκάιρης Ε., Ματσίγκας