Νίκες για τους δύο

Από τις τρεις ομάδες μπάσκετ της Αιτωλοακαρνανίας, οι οποίες βρίσκονται  σε Εθνικές Κατηγορίες, οι δύο έκαναν νίκες αυτή την Αγωνιστική.  Συγκεκριμένα ο Αίολος  επιβλήθηκε στο Κλειστό του Αστακού της ομάδας  Μαχητές Δόξα Πεύκων με 74 – 66 και με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου βρίσκεται  στην 5η θέση της Α2 Εθνικής ισοβαθμώντας  με την ΑΕΛ στους 24 βαθμούς. Ακόμη για την Β΄Εθνική ο ΑΟ Αγρινίου ξεκίνησε νικηφόρα τον δεύτερο γύρο νικώντας  εντός  έδρας την ΧΑΝΘ  με 64 – 55. Η έτερη ομάδα   στην Β΄Εθνική, ο Χαρίλαος Τρικούπης,  έχασε στην  Ξάνθη 72 – 65  από την Ασπίδα.

Ξεπέρασε τις δυσκολίες

Ιδιαίτερη αντίσταση πρόβαλε στο Αγρίνιο η ΧΑΝΘ κόντρα στον ΑΟΑ, ο οποίος  είχε χάσει άδικα  στην Θεσσαλονίκη. Αυτή τη φορά η ομάδα του Χρήστου  Μυριούνη  μπόρεσε να ισοσκελίσει με αποφασιστικότητα τα μέτρια διαστήματά της και να φτάσει σε καθαρή νίκη, «πατώντας γκάζι» στην τελευταία περίοδο.    Έτσι η ομάδα του Αγρινίου βρίσκεται ξανά στην τέταρτη θέση, μετά την ήττα του Ερμή Αγιάς, πραγματοποιώντας εξαιρετική πορεία. Με το ξεκίνημα  στο δεύτερο γύρο  του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής μπάσκετ  συμπλήρωσε δέκα νίκες,  εκ των οποίων πέντε εντός έδρας και πέντε εκτός έδρας.

Απέναντι στην ΧΑΝΘ ο ΑΟΑ δυσκολεύονταν στην αρχή, καθώς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και οι φιλοξενούμενοι  σε ένα σημείο προηγήθηκαν  11 – 14. Κάπου εκεί η ομάδα του Αγρινίου έκανε σερί  8 – 0 και  με τρίποντο του Γκρέκα σχεδόν  από τη γραμμή του κέντρου προηγήθηκε στην πρώτη  περίοδο   22 – 14. Στην  δεύτερη  περίοδο   παρά το 30 – 14 με σερί 8 – 0 για τους γηπεδούχους, οι Θεσσαλονικείς  κάλυψαν τη διαφορά και προηγήθηκαν, μάλιστα,  στο ημίχρονο.  Ο ΑΟΑ έδειξε αποφασισμένος στο τρίτο δεκάλεπτο και με  νέο σερί 8 – 0  προηγήθηκε με 42 – 35, αλλά και πάλι η ΧΑΝΘ επανήλθε στο σκορ, παίρνωντα προβάδισμα ενός πόντου  (49 – 48)  .  Στο τέταρτο δεκάλεπτο  η ομάδα του Αγρινίου  έπαιξε εξαιρετική άμυνα κι αυτό έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της, καθώς  με μόλις 6 πόντους για τους φιλοξενούμενους κι  επιμέρους σκορ 16 – 6 πέτυχε την δίκαιη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22 – 14, 34 – 35, 48 – 49, 64 – 55.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 7, Μπερερής 14(2), Τάσσος 10, Πουρνάρας, Μπαρούχας 7(2), Σταμούλης, Γκρέκας 5(1), Μήτσου 8, Γκόβας 11(1), Μακρής 2, Δασκαλάκης.

ΧΑΝΘ (Σωτήρης Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου 2, Αμπατζάς 2, Βλάχος 13, Ερμείδης, Ελευθεριάδης 20, Γεωργάκης 13(2), Δούκας, Λευκαδίτης 2, Φυλακτός, Μελίδης 3(1).

Πάσχει εκτός

Δεν μπορεί να ανέβει βαθμολογικά ο Χαρίλαος Τρικούπης και σημαντικός παράγοντας είναι η αδυναμία να πάρει εκτός έδρας αποτελέσματα, κάτι δικαιολογημένο βέβαια για έναν… πρωτάρη στην Κατηγορία.  Έτσι έκανε την τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα από την Ασπίδα Ξάνθης με  72 – 65, με την οποία ισοβαθμεί  στην  10η θέση και η  Ασπίδα υπερτερεί , αφού κάλυψε την  διαφορά του πρώτου αγώνα.

Πέρα από το τελικό αποτέλεσμα ο Χ. Τρικούπης   στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης  ήταν  κοντά στο σκορ κι έδειχνε ικανός να πάρει ακόμα και τη νίκη. Στο τέλος της πρώτης περιόδου  οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες και  στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγούνταν μόνο με τρεις πόντους. Το διάστημα που η ομάδα του Μεσολογγίου υπέκυψε  ήταν η τέταρτη περίοδος, αφού στην τρίτη  κρατούσε την  διαφορά  στους τρεις.

Δεκάλεπτα: 21-21, 41-38, 53-50, 72-65.

ΑΣΠΙΔΑ  (Ιωαννίδης): Παπαδάκης 9(1), Γρούδος 1, Τσιώγκας, Στεφανίδης, Τσιαβές 12(1), Κουτσογιάννης 9, Ασημάκης 26(3), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 10(1), Πετς 5(1).

Χ. ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Δημητριάδης): Ιωάννου 8(2), Βουρνάς 9, Τοπουζίδης 11(1), Μουράτογλου 8(1), Σταυρόπουλος 9, Παπαρέγκας 7, Γεωργιάδης 5(1) ,Μουρίκης, Ψάλτου 8.

Σοβαρός και νικητής

Ο Αίολος  ήταν σταθερός με αγωνιστική σοβαρότητα κόντρα στην Δόξα Πευκών και πήρε τη νίκη που άξιζε, με προβάδισμα από την αρχή έως το τέλος. Προηγήθηκε  στο ξεκίνημα του αγώνα  17 – 1 κι ολοκλήρωσε   το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά οκτώ  πόντων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού πήγαν την  διαφορά σε διψήφιο αριθμό  (39 – 25), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο την έφτασαν  τους 20 πόντους. Η ομάδα της Μακεδονίας αντέδρασε στην τελευταία περίοδο,  όπου οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν κάπως, χωρίς όμως να επιτρέψουν να αλλάξουν οι ισορροπίες της αναμέτρησης.

Οι νικητές στερήθηκαν τον τραυματία Κιτσούλη και στη διάρκεια του αγώνα έχασαν επίσης  με τραυματισμό τους Λυμπάρη και Κατσαρέ.

Δεκάλεπτα: 22-14, 39-25, 59-37, 74-66.

ΑΙΟΛΟΣ  (Κουταλιανός): Μπρόζος 4, Θεοδωράκος, Κουμπούρας 17(1), Παπαδιονυσίου 8, Κατσαρές, Κακλαμάνος 19(5), Γκιζόγιαννης 8, Χαρισμίδης 6, Λυμπάρης 2.

ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 7(1), Βελισσαρίου 6(2), Γερομιχαλός 8, Καλαμπάκας 6, Ναούμης 1, Στόλης 3, Δίπλαρος 18(3), Τάταρης 2, Τζαουάρα 15.

Β΄ ΕΘΝΙΚΉ ΜΠΑΣΚΕΤ (2ος ΟΜΙΛΟΣ- 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)