Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ – Playoffs: Νίκησε στο Μεσολόγγι και πέρασε στον τελικό ο IBC

Το IBC μετά από μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση και έναν εκπληκτικό Τσατάλα επικράτησε και στο δεύτερο ματς του Λέων Μεσολογγίου με 70-81 και έκλεισε θέση για τους τελικούς του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ όπου θα αντιμετωπίσει την Γ.Ε. Αγρινίου. Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή επέβαλλαν τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση. Τσατάλας από την περιφέρεια και Μπάλλας κάτω από το καλάθι έκαναν πολύ καλή δουλειά και προηγήθηκαν με 32-45 στο ημίχρονο και έθεσαν τις βάσεις για την νίκη στο τριακοστό λεπτό με το σκορ στο 50-67 έχοντας μπει στην επιθετική εξίσωση και άλλοι παίκτες όπως οι Τσιτσώνης και Τσιρώνης. Ο Λέων προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε παρά την μείωση του σκορ στους 11 για το τελικό 70-81.Ο Τσαταλας για τους νικητές είχε 29 πόντους ενώ 18 είχε ο Μπάλλας και 12 με 4 τρίποντα ο Τσιτσώνης. Από τον Λέων ο Ζαφειρόπουλος ήταν πάρα πολύ καλός με 26 πόντους ενώ 16 είχε ο Παπαγεωργίου.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 32-45, 50-67, 70-81

Διαιτητές: Σταθόπουλος-Καββαδάς

Λέων Μεσολογγίου (Σταμάτης): Κάκκος, Γρατσινόπουλος 5(1), Καλλίγας 8(2), Ζαφειρόπουλος 26(4), Χρυσανθόπουλος 8(1), Χουλιάρας 7(1), Θεοφίλης, Παπαγεωργίου 16, Κοντονάσιος, Στράτος

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Βάσης 3(1), Ματσάγγας, Κρικώνης, Τσιτσώνης 12(4), Κακατσίδης, Καραμπίνης 4, Πατραμάνης, Σφουγγάρης, Τσατάλας 29(3), Δάσκαλος 5(1), Τσιρώνης 10(2), Μπάλλας 18