Μεσολόγγι: Μεγάλη πρόκριση για τον Αστέρα!

Μεγάλη πρόκριση για τον Αστέρα στις 8 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Αιτ/νίας για τη περίοδο 2018-19, μετά την νίκη του στη παράταση επί της…

asteras

Μεγάλη πρόκριση για τον Αστέρα στις 8 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Αιτ/νίας για τη περίοδο 2018-19, μετά την νίκη του στη παράταση επί της Αναγέννησης Στάνου με 2-1, την Τετάρτη 14 Νοεμβρίου 2018, το απόγευμα στο Ενωσιακό γήπεδο "Θ. Πασσιόπουλος".

Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού έληξε 1-1, με σκορ που διαμορφώθηκε στο Α' ημίχρονο, αλλά η ομάδα μας μπαίνοντας αποφασισμένη στη παράταση σημείωσε το γκολ της πρόκρισης, που την έστειλε στην κλήρωση του επόμενου γύρου του Κυπέλλου. Είναι η πρώτη φορά που η ομάδα μας φτάνει τόσο μακριά στο θεσμό, και περιμένει την κλήρωση του επόμενου αντιπάλου για να δει μέχρι που μπορεί να φτάσει φέτος. Οι παίκτες του Αστέρα έδειξαν περίσσιο τσαγανό και δύναμη, ξεπερνώντας τις όποιες απώλειες βασικών παικτών σήμερα και στο τέλος πανηγύρισαν με τη καρδιά τους την πρόκριση. Όλοι οι παίκτες έδωσαν το κάτι παραπάνω για να κερδίσουν τον αγώνα.

Στο Α' ημίχρονο η φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά, κυριάρχησαν στο πρώτο 20λεπτο, αλλά σιγά-σιγά ο Αστέρας κέρδιζε χώρο και ισορρόπησε το παιχνίδι. Κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και η καλή αμυντική λειτουργία και των δύο ομάδων. Οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο αφιέρωσαν την πρόκριση στον συμπαίκτης του Αλέξη Στάθη, ο οποίος τραυματίστηκε την Κυριακή και παρακολούθησε τον αγώνα από την εξέδρα, ζώντας το παιχνίδι και πανηγυρίζοντας την πρόκριση.

7' Ωραία προσπάθεια του Τσιριμώκου από δεξιά και έξω από τη μεγάλη περιοχή, αφού απέφυγε τρις παίκτες της Στάνου, επιχείρησε το σουτ αλλά έφυγε λίγο άουτ.

8' Ο Αστέρας από δεξιά με τον Φούντα, έβγαλε μια γλυκιά σέντρα στη μικρή περιοχή της Αναγέννησης αλλά ο Σύρρος δίστασε προς στιγμή και πλάσαρε αδύναμα για να προλάβει ο τερματοφύλακας να διώξει σε κόρνερ.

13' Ωραία προσπάθεια από δεξιά για τη φιλοξενούμενη ομάδα, έβγαλε σέντρα από αριστερά αλλά το δυνατό σουτ του επιθετικού της Στάνου μπλόκαρε ο Κοκώρης.

14' Φάουλ για τη Στάνου από δεξιά, σε επικίνδυνο σημείο, βγήκε η σέντρα στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο επιθετικός σε πολύ πλεονεκτική θέση έπιασε άστοχα τη κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.

17' Νέα σέντρα από αριστερά για τη Στάνου, επιθετικοί και αμυντικοί μπερδεύτηκαν, χωρίς κάποιος να βρίσκει τη μπάλα, έγκαιρα και έγκυρα έκανε έξοδος ο Κοκώρης και μπλόκαρε τη μπάλα.

18' Μεγάλη ευκαιρία για τη Στάνου, όταν έσπασαν το τεχνικό οφσάιντ και τρεις επιθετικοί βρέθηκαν με έναν αμυντικό του Αστέρα, αλλά ο Ψαθάς πρόλαβε έγκαιρα και απομάκρυνε τον κίνδυνο, πριν το πλασέ που επιχειρήθηκε παραβιάσει την εστία της ομάδας μας.

27' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα, με το σπεσιαλίστα Διαμαντόπουλο να εκτελεί το φάουλ έξω από την περιοχή της Στάνου και να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό γάμα της εστίας της Στάνου, με τον γκολκίπερ απλά να παρακολουθεί την πορεία της προς τα δίχτυα.

32' Ωραία σέντρα από δεξιά του Τσιριμώκου μες τη περιοχή της Στάνου, ο Φούντας δεν έπιασε τη κεφαλιά όπως θα ήθελε και η μπάλα πέρασε άουτ.

35' ΓΚΟΛ για τη Στάνου και 1-1, από λαθεμένη εκτέλεση ελεύθερου από τον Κοκώρη, ο επιθετικός της Στάνου βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα του Αστέρα και πλάσαρε για την ισοφάριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας πήρε χώρο στο κέντρο, κρατούσε μπάλα και προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες με την φιλοξενούμενη και τραβιέται λίγο αμυντικά. Οι δύο ομάδες ήταν πιο συντηρητικές και πρόσεχαν τα νώτα τους.

48' Νέο απευθείας χτύπημα φάουλ του Διαμαντόπουλου από πλάγια δεξιά, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Στάνου.

54' Ωραία προσπάθεια από αριστερά της Στάνου, η σέντρα που επιχειρήθηκε βρήκε το επιθετικό της Στάνου δεξιά μέσα στη περιοχή του Αστέρα, αλλά το σουτ που έκανε μπλόκαρε σταθερά ο Κοκώρης.

61' Φάουλ για τη Στάνου από δεξιά, απομάκρυναν οι αμυντικοί του Αστέρα προσωρινά και έξω από τη περιοχή ο παίκτης της Στάνου , απέκρουσαν ασθενώς οι αμυντικοί του Αστέρα και το νέο σουτ του επιθετικού της Στάνου, ο Κοκώρης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

66' Λάθος απομάκρυνση από τον Μωραϊτη για τον Αστέρα, δεν το εκμεταλλεύτηκαν δύο επιθετικοί της Στάνου που βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση και χάθηκε η ευκαιρία με σουτ άουτ.

84' Νέα ευκαιρία για Στάνου, σέντρα από δεξιά η μπάλα πέρασε μπροστά από πόδια αμυντικών και επιθετικών και έφυγε πλάγιο άουτ.

90+2 Λαθεμένη απόφαση διαιτητή και επόπτη για οφσάιντ, σε πάσα του Φούντα στον Χριστοδουλάτο στο κενό χώρο να βγαίνει τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, ξεσηκώνοντας τους παίκτες και τους φίλους της ομάδας στη κερκίδα σε έντονες διαμαρτυρίες.

Στη παράταση όλοι οι παίκτες του Αστέρα έκαναν μεγάλη προσπάθεια για να κερδίσουν και αυτό επιτεύχθηκε με το χρυσό γκολ του Φούντα στο α' ημίχρονο της παράτασης. Όμως η διαιτησία δεν στάθηκε στο ύψος του, σφυρίζοντας λαθεμένα συνεχώς στημένες φάσεις υπέρ της Στάνου έξω από την περιοχή μας, που μόνο με αυτό το τρόπο μπόρεσε να απειλήσει την ομάδα μας. Παρόλο αυτά, οι παίκτες αμύνθηκαν σθεναρά και κέρδισαν την πολύτιμη πρόκριση.

91' Λάθος συνεννόηση Κοκώρη- Διαμαντόπουλου παραλίγο να το εκμεταλλευτεί ο επιθετικός της Στάνου αλλά το πλασέ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κοκώρη.

95' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, με τον Παππά να βγάζει ωραία σέντρα στην καρδιά της περιοχής της Στάνου αλλά ο Χριστοδουλάτος να αποτυγχάνει να πλασάρει τον τερματοφύλακα, ενώ δίπλα του περίμενε ο Κουτρομάνης μόνος του με το τέρμα άδειο για να πλασάρει.

96' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα, μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλα από τέσσερις παίκτες της ομάδας μας , Κουτρομάνης, Χριστοδουλάτος, Παππάς και Φούντας, ο τελευταίος από πλάγια δεξιά με ξερό δυνατό σουτ πλάσαρε τον ανήμπορο να αποκρούσει τερματοφύλακα της Στάνου, διαμορφώνοντας το 2-1.

110' Φάουλ για τη Στάνου, μέσα στη περιοχή του Αστέρα η σέντρα έπιασε κεφαλιά ο υψηλόσωμος επιθετικός της Στάνου αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

112΄Νέο φάουλ, αυτή τη φορά στο δεύτερο δοκάρι ο επιθετικός τη Στάνου έπιασε τη κεφαλιά αλλά πέρασε πάλι άουτ.

114΄ Κόρνερ για τη Στάνου από αριστερά, η σέντρα που έγινε στην περιοχή του Αστέρα, επικράτησε σύγχυση μεταξύ αμυντικών και επιθετικών, αλλά ο τελικός αποδέκτης της μπάλας επιθετικός της Στάνου έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντζιβανάκης) Κοκώρης, Τσιριμώκος, Ψαθάς (81' Κοϊνης), Διαμαντόπουλος, Σταμάτης, Μπαλαμπάνης, Φούντας (107' Γρηγοράκης), Μωραϊτης, Κουτρουμάνης, Παπαδάτος (59' Χριστοδουλάτος) , Σύρρος (67' Παππάς)

Στον πάγκο ήταν επίσης οι: Σχώρης, Μάντης, Νικολέρης.

Πηγή: asterasmesol.blogspot.com

Δέλλας – Μπελεβώνης και Κώστας Φραντζέσκος στο Παπαχαράλαμπειο (ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ)