Κέρδισαν και οι τρεις

Ο  Α.Ο. Αγρινίου, Αίολος Αστακού και ΑΟ Βόνιτσας νίκησαν στην 10η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής, στο μπάσκετ. Τα συνολικά αποτελέσματα ήταν: ΑΟ Αγρινίου  – Νίκη…

Ο  Α.Ο. Αγρινίου, Αίολος Αστακού και ΑΟ Βόνιτσας νίκησαν στην 10η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής, στο μπάσκετ. Τα συνολικά αποτελέσματα ήταν: ΑΟ Αγρινίου  – Νίκη Βόλου  85-65,  Πανεδεσσαϊκός – Αίολος Αστακού  46-95, Βόνιτσα – Ηρακλής Κοζάνης  94-93, Σιάτιστα – Πρωτέας Γρεβενών 60-69, Μεταμόρφωση Βόλου – Μελίκη  72-78, Καστοριά – Καρδίτσα  79-61, Διόσκουροι Κοζάνης – ΑΕΛ  60-80.

Η βαθμολογία πλέον είναι: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 20, ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 19, ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 19, ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 17, ΜΕΛΙΚΗ 16, ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖ. 16, ΣΙΑΤΙΣΤΑ  14, ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ Β. 14, ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖ. 14, ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ  13, ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ  13, ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒ. 13, ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ  12, ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ  10.

Ο  Α.Ο. Αγρινίου δεν είχε  πρόβλημα απέναντι στη Νίκη Βόλου (φωτο) και πήρε άνετα  το προβάδισμα απ’ την αρχή για να φτάσει στο τελικό 85-65 που τον κρατά σταθερά στην 4η θέση.  Ήταν η έβδομη νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου, η οποία προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο 23 – 10, στη δεύτερη οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, αλλά τελικά η ομάδα του Αγρινίου ανέκαμψε και  με το 17 -17 αυτού του δεκαλέπτου στο ημίχρονο είχε το σκορ στο 40-27. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νίκη  μείωσε  στους 4 πόντους και  56 - 52, για να ακολουθήσουν έξι απανωτοί πόντοι  από Παναγιώτου και Γκόβα, ώστε σταδιακά ο ΑΟ να αυξήσει τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο και να φτάσει σε άνετη επικράτηση με είκοσι πόντους. Δεκάλεπτα: 23 - 10, 17 - 17, 19 - 25, 26 -13.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Παναγιώτου 6(2), Τσατάλας 16, Σταμουλάκης, Μήτσου 8, Πατσέας, Τρομάρας, Σταμούλης, Μακρής 13, Γεωργούλας 20(1), Γκόβας 22(3).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Βασίλης Καραΐσκος): Τζίνης 9(2), Οικονόμου 3(1), Μαστοράκης, Τσώλης 17(1), Τάσσος 23, Τοκατλίδης 4, Κέτουλας 9(1), Λατσινόγλου.