Φιλική τεσσάρα στο ΟΑΚΑ

Με δύο γκολ του Κλωναρίδη και από ένα των Γιακουμάκη, Αϊντάρεβιτς, η ΑΕΚ νίκησε 4-0 τον Παναιτωλικό, σε φιλικό στο ΟΑΚΑ

Ότι διατηρείται σε… υψηλούς ρυθμούς απόδοσης επιβεβαίωσε η ΑΕΚ. Έπειτα από την ευρεία νίκη απέναντι στη Λαμία την περασμένη Παρασκευή (5-0), η Ένωση προσέφερε… γκολ και θέαμα και απέναντι στον Παναιτωλικό, επικρατώντας με 4-0.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ μόλις στο 12′, όταν έπειτα από σέντρα του Λόπες, ο Αϊντάρεβιτς με κοντινό σουτ έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κλωναρίδης με προσωπική ενέργεια και σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 62′ οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ, με τον Γιακουμάκη να κλέβει τη μπάλα, να περνά και τον τερματοφύλακα στο τετ α τετ και να τη στέλνει στα δίχτυα για το 3-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Αντωνίου έκανε προσωπική ενέργεια και με σουτ έστειλε τη μπάλα στο δικάρι.

Στο 74′ ο Λιβάγια κέρδισε πέναλτι από τον Μπεχαράνο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κλωναρίδης, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα και έκανε το 4-0, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Τσιντώτας (77′ Ντούνης), Λαμπρόπουλος (73′ Σταμούλης), Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Λόπες, Σιμόες (73′ Μπάμπης), Μοράν, Κλωναρίδης, Αϊντάρεβιτς (60′ Αντωνίου), Λιβάια, Γιακουμάκης (69′ Μεληκιώτης).

Παναιτωλικός: Κυριακίδης (70′ Σταματόπουλος), Γιαννιώτης (65′ Μύγας), Μιχάι (65′ Παρράς), Χαντάκιας (46′ Μπεχαράνο), Μαρινάκης (70′ Νταλακούρας), Μπράβο (65′ Βασιλούδης), Ντίας (70′ Κλέσιο), Μάζουρεκ (65′ Ιταμπέλ), Μάρκος Πάουλο, Γουίλιαν (46′ Ρόσα), Μοράρ (70′ Βακράκος).

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά).

Βοηθοί: Μιχάλης Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής) Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών).

4ος: Χαράλαμπος Τσουκαλάς (Αθηνών).