Τελικά αποτελέσματα συνεδρίου ΠΟΕ-ΟΤΑ: Οι έδρες και τα ονόματα των μελών του Γενικού Συμβουλίου

Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του 43ου Τακτικού Συνεδρίου της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης (Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α.) με την εκλογή νέου Γενικού Συμβουλίου, Ελεγκτικής Επιτροπής, Αντιπροσώπων στην Α.Δ.Ε.Δ.Υ. και Εκπροσώπου στο Τ.Π.Δ.Υ. Το 43ο Τακτικό Συνέδριο της Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α. διεξήχθη από τις 27 έως τις 30 Απριλίου 2015 στη Αθήνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αρχαιρεσιών της Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α. έχουν ως εξής:

Α’: ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ: 545
ΨΗΦΙΣΑΝ: 542
ΕΓΚΥΡΑ: 538
ΑΚΥΡΑ: 002
ΛΕΥΚΑ: 002

1. ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤ. ΑΝΑΤΡΟΠΗ: 219 ψήφοι – 14 (18 έδρες) – 40,70% (51,20%)
2. Δ.Α.Σ.-Ο.Τ.Α.: 117 ψήφοι – 07 (00 έδρες) – 21,74% (00,00%)
3. ΜΕ.Τ.Α.-Ο.Τ.Α.: 106 ψήφοι – 07 (06 έδρες) – 19,70% (17,07%)
4. Δ.Α.Κ.Ε.-ΑΝΕΞΑΡΤ.-ΣΥΝΕΡΓ.: 072 ψήφοι – 05 (07 έδρες) – 13,38% (20,57%)
5. ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ: 023 ψήφοι – 01 (03 έδρες) – 04,27% (07,22%)
6. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ-ΜΕΜΟΝ.: 001 ψήφοι – 00 (00 έδρες) – 00,18% (00,00%)

Μέλη του 35μελούς Γενικού Συμβουλίου της Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α. εκλέγονται οι:

1. ΜΠΑΛΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΜΗΣ – Δήμος Γλυφάδας
2. ΤΡΑΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – Δήμος Νίκαιας-Ρέντη
3. ΤΣΟΥΝΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ – Δήμος Αιγάλεω
4. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ – Δήμος Ελληνικού-Αργυρούπολης
5. ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ – Δήμος Αγίου Δημητρίου
6. ΚΡΕΤΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – Δήμος Σπάτων-Αρτέμιδος
7. ΜΑΓΙΑΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – Δήμος Βόλου
8. ΦΩΤΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ – Δήμος Ρεθύμνου
9. ΧΡΥΣΑΦΙΔΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ – Δήμος Μεσσήνης
10. ΚΑΤΟΥΔΗ ΜΑΡΙΑ – Δήμος Δέλτα
11. ΤΣΙΠΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ – Δήμος Εορδαίας
12. ΚΑΡΑΤΖΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ – Δήμος Χαλκιδέων
13. ΤΣΑΠΡΑΣΙΔΗΣ ΚΙΜΩΝ – Δήμος Δράμας
14. ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ – Δήμος Καλαμαριάς
15. ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ – Δήμος Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας
16. ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΣ ΣΠΥΡΟΣ – Δήμος Αμαρουσίου
17. ΚΥΡΙΑΖΗΣ ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ – Δήμος Πετρούπολης
18. ΧΟΡΟΖΙΔΗ ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ – Δήμος Πυλαίας-Χορτιάτη
19. ΓΚΑΡΑΛΙΑΚΟΣ ΖΗΣΗΣ – Δήμος Λαρισαίων
20. ΛΕΛΟΒΙΤΗΣ ΠΕΤΡΟΣ – Δήμος Πρέβεζας
21. ΚΑΤΑΧΑΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – Δήμος Περιστερίου
22. ΣΚΙΑΔΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ – Δήμος Πατρέων
23. ΧΑΡΙΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – Δήμος Καισαριανής
24. ΓΚΙΤΑΚΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ – Δήμος Πειραιά
25. ΚΑΤΣΟΥΡΟΣ ΜΑΡΙΟΣ – Δήμος Καλλιθέας
26. ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΔΗΣ ΜΗΝΑΣ – Δήμος Νεάπολης-Συκεών
27. ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗ ΑΘΗΝΑ – Δήμος Χανίων
28. ΓΕΡΑΚΙΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ – Δήμος Καβάλας
29. ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΣΟΣ – Δήμος Αιγάλεω
30. ΠΟΛΥΖΩΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ – Παιδικοί Σταθμοί Δήμου Αθηναίων
31. ΠΟΛΥΜΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ – Δήμος Αθηναίων
32. ΧΑΒΔΟΥΛΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ – Δήμος Αμπελοκήπων-Μενεμένης
33. ΓΕΡΟΥΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ – Δήμος Αθηναίων
34. ΚΛΟΥΦΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ – Δήμος Τρικάλων
35. ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ – Δήμος Νέας Ιωνίας

Β’: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ ΣΤΗΝ Α.Δ.Ε.Δ.Υ.

ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ: 545
ΨΗΦΙΣΑΝ: 542
ΕΓΚΥΡΑ: 537
ΑΚΥΡΑ: 002
ΛΕΥΚΑ: 003

1. ΣΥΝΔ. ΑΝΑΤΡΟΠΗ: 213 ψήφοι – 40 (56 αντιπρόσωποι) – 39,66% (51,09%)
2. Δ.Α.Σ.-Ο.Τ.Α.: 114 ψήφοι – 22 (00 αντιπρόσωποι) – 21,22% (00,00%)
3. ΜΕ.Τ.Α.-Ο.Τ.Α.: 108 ψήφοι – 20 (18 αντιπρόσωποι) – 20,11% (16,37%)
4. Δ.Α.Κ.Ε.-ΣΥΝΕΡΓΑΖ.: 077 ψήφοι – 14 (24 αντιπρόσωποι) – 14,33% (20,96%)
5. ΑΓΩΝΙΣΤ. ΚΙΝΗΣΕΙΣ: 025 ψήφοι – 05 (09 αντιπρόσωποι) – 04,65% (08,08%)

Σε παρένθεση είναι οι έδρες και τα ποσοστά που είχαν οι παρατάξεις στις αρχαιρεσίες του 2012 στο 41ο Τακτικό Συνέδριο της Θεσσαλονίκης.

ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α.