«Ονειρικό» ξεκίνημα

Η ΓΕ Μεσολογγίου  στην πρώτη της παρουσία στην Α2 Εθνική Κατηγορία έχει κάνει καταπληκτική αρχή με τρεις νίκες στα τρία ματς. Την Κυριακή νίκησε με 3-0 σετ  στην Λάμια την  ΑΠΣ ΦΘΙΑ. Το αποτέλεσμα μαρτυρά την ανωτερότητα της ομάδας της Αιτωλοακαρνανίας, που  πήρε το πρώτο σετ με 25-14 και έβαλε τις «βάσεις». Στο δεύτερο σετ παρά το μεγάλο προβάδισμα που πήρε η ΓΕΜ οι γηπεδούχοι έκαναν το 14-13, αλλά όταν οι παίκτες των φιλοξενούμενων «σοβαρεύτηκαν» το  σετ έληξε 25-21 υπέρ τους και έγινε το 2-0. Η ομάδα της Φθιώτιδας πήρε προβάδισμα μέχρι 6 πόντους στο τελευταίο σετ, αλλά «γύρισε» κι αυτό τελειώνοντας 25-20.

Για την ΓΕΜ έπαιξαν  Σπανός , Kανάς B, Κοντοδημόπουλος, Υφαντής, Σαλαβασίδης, Αναγνωστόπουλος Δ, Καϊμενάκης, Πλαστήρας, Χασάπης, Κανάς Σ, Γεωργακόπουλος, Σακκάς.

Την  επομένη αγωνιστική η  ομάδα του Μεσολογγίου υποδέχεται την  Παναχαϊκή, που στοχεύει σε άνοδο κι εκεί θα είναι ένα καλό τεστ για τη ΓΕΜ και τις δυνατότητές της.

Έφεραν τη πρώτη νίκη

Τα  κορίτσια της ΓΕ Μεσολογγίου στην  πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος   επικράτησαν με 3-1 σετ του  Α.Ο Φιλίας,   στην  Άρτα. Πήραν προβάδισμα 2-0 σετ  με 25-17 και 25-19, αλλά έχασαν με 25-23 το τρίτο.  Στο τέταρτο σετ η ΓΕΜ δεν άφησε περιθώρια και το κατέκτησε με 25-18, κάνοντας το τελικό  3-1.

Οι παίκτριες της ΓΕΜ ήταν Λάζαρη, Γουβέλη, Παπανίκου, Δερμιτζάκη, Θεοδωρακάκη, Μάνθου, Ζιωγκα (Λ),Πατσουράκη, Ροση, Καστανά, Τζάνου, Μαγδαληνού, Κακαγη.

Την προσεχή Κυριακή 5:00 το απόγευμα τα κορίτσια της ΓΕΜ υποδέχονται το μεγάλο φαβορί του ομίλου, ΓΑΣ Ιωαννίνων,  στο ΔΑΚ Μεσολογγίου.