Οι τρεις τα κατάφεραν

Ναυπακτιακός, Όμηρος  και Α.Ε.Μ. προχώρησαν με νίκες την 8η αγωνιστική, αφού άλλος εύκολα κι άλλος δύσκολα επικράτησαν επί Άρη Αιτωλικού, Ακαδημίας Ευηνοχωρίου και Θέρμιου Απόλλωνα, αντίστοιχα. Η Φλόγα Παλαιομάνινας είχε νέες απώλειες στο 1-1 με τον Απόλλωνα Δοκιμίου (φωτο), με αποτέλεσμα και το «ξεσπάθωμα» του προέδρου της Χρήστου Κουτσομπίνα κατά της διαιτησίας με σοβαρές καταγγελίες. Πάντως ο Απόλλωνας διατηρείται σταθερά στην 4η θέση και η Φλόγα είναι 5η.

Πρώτη νίκη για τη Δόξα Καινουρίου στο γεμάτο δύναμη τοπικό ντέρμπυ με το Παναιτώλιο, σημαντική νίκη για τον Αχελώο Αγγελοκάστρου κόντρα στον Προμηθέα Γαβρολίμνης, ενώ ο Αετός Σταμνάς υποχρεώθηκε σε νέα ήττα και μάλιστα «βαριά» στο Αντίρριο.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 22, ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ 21, ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 19, ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ 15, ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ 14, ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΓΑΒ/ΜΝΗΣ 12, ΑΧΕΛΩΟΣ ΑΓΓΕΛΟΚΑΣΤΡΟΥ 11, Ν.  ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 10, ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ 9, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΟΥ 7, ΑΡΗΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ 6, ΑΕΤΟΣ ΣΤΑΜΝΑΣ 5, ΑΚΑΔ. ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ 4, ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ 4.

Έχει τον… λυτρωτή του

Για ένα ακόμα ματς ο 16χρονος Μάριος Βρουσάι ήταν εκείνος που  «ξεκόλλησε»  τον Ναυπακτιακό Αστέρα απ΄τα…  σχοινιά και τον οδήγησε στη νίκη, κόντρα στον Άρη Αιτωλικού που είχε καταφέρει να εξουδετερώσει τα επιθετικά πλάνα των γηπεδούχων.  Με έδρα το  γήπεδο του Αντίρριου  η ομάδα της Ναυπάκτου   είχε  την  κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, μόνο που οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν με οργανωμένη και συμπαγή άμυνα να κρατούν τους κινδύνους μακριά από την εστία του Κούσουλα. Ο Ναυπακτιακός έχασε καλή ευκαιρία  στο 47΄, όταν σε σουτ του Θανασιού ο Χονδρογιάννης απέκρουσε πριν τη γραμμή και ο «γόρδιος δεσμός» με την αναποτελεσματικότητα λύθηκε για τον Ναυπακτιακό στο 53΄καθώς με ένα εξαιρετικό  μακρινό σουτ από πλάγια  ο Μάριος Βρουσάι σημείωσε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Από κει και μετά έπρεπε και ο Άρης να επιτεθεί πιο συχνά, αλλά το σκορ δεν άλλαξε, ενώ στο 88΄  ο Θανασιός  είχε δοκάρι για λογαριασμό του Αστέρα.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Σταύρος Σταυρου): Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Βρουσάι Μιχ., Δημόπουλος, Θεοχάρης, Θωμόπουλος, Καραγιάννης, Θανασιός (89’ Κάκκος), Αδραχτάς (80’ Σιαμάς), Βρουσάι Μαρ., Ανδριτσόπουλος (71’ Καλαβρουζιώτης).

ΑΡΗΣ (Γιώργος Ζήκος): Κούσουλας, Κουτρούλης (56’ Καρατζογιάννης), Χονδρογιάννης Π., Μπούσγος, Ζηνεμπής (80’ Καρέτσος), Ερινάλντο, Καραδήμας, Σκαρμούτσος (64’ Φράγκος), Χονδρογιάννης Χ., Μαχμούντ, Καλύβας.

Με δύο πέναλτυ

Ισοπαλία  με 1 – 1 στο Δοκίμι, όπου ο γηπεδούχος  Απολλωνας και η Φλόγα Παλαιομάνινας σκόραραν αμφότεροι με πέναλτυ, σε ένα ματς που δεν έλειψαν τα παράπονα από τη διαιτησία και ένταση στο τέλος μεταξύ ποδοσφαιριστών, χωρίς ακραίες ενέργειες. Η Φλόγα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο,  ο Απόλλωνας περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και στο 14΄  πιστός στις… συνήθειες ο Καρύμπας με φάουλ «σημάδεψε»  το δοκάρι. Η ομάδα της Παλαιομάνινας  μπόρεσε να προηγηθεί  στο 41΄ όταν ο Μούτσα ανατράπηκε και δόθηκε πέναλτυ, με το οποίο ο Ξευγένης άνοιξε το σκορ. Το Δοκίμι μπήκε με άλλες…  διαθέσεις στην επανάληψη, είχε ψυχή και δεν άργησε να φτάσει στην ισοφάριση ύστερα από σημαντικές χαμένες ευκαιρίες (λόγω Ρόκκου).  Στο 63΄ το σουτ του Γιαννακά εξοστρακίστηκε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο διαιτητής Γκιάφης υπέδειξε πέναλτυ  για ανατροπή του Καλοκαίρη στο Γιαννακά. Η Φλόγα διαμαρτύρεται έντονα για τη φάση αυτή που με την  εύστοχη εκτέλεση   ο Φώτη Κορομηλάς έγινε το 1 – 1. Στο υπόλοιπο του αγώνα και οι δύο αντίπαλοι δημιούργησαν προϋποθέσεις να σκοράρουν για να πάρουν και τη νίκη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ (Πάνος Τούρκας): Σίμος, Τσακανίκας Ν., Αθανασίου Δ. (59΄ Κλοκώνης), Αθανασίου Α., Νταλαπέρας Η., Φλώρος (54΄ Κορομηλάς Φ.), Αθανασίου Ν. (72΄ Κορομηλάς Χ.), Νταλαπέρας Ν., Γιαννακάς, Ζαχαράκης, Σπυριλιώτης.

ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ (Νίκος Μιμηγιάννης): Ρόκκος, Τραγουλιάς, Καλοκαίρης (72΄ Κοκκώνης Ε.), Ζαχαράκης, Κουρσάρης, Καντάνης,  Μούτσα, Νούλας (77΄ Καρτσακλής), Κόκκαλης (81΄ Παπαδόπουλος), Καρύμπας, Ξευγένης.

Υπήρχε διαφορά

Ο Ομηρος Νεοχωρίου ανησύχησε μόνο στο 17′ από την  Ακαδημία Ευηνοχωρίου, όταν το πλασέ του Μαντέλου βρήκε την εξωτερική πλευρά της κάθετης δοκού, αλλά γενικότερα στο ματς φάνηκε ότι οι δύο ομάδες είχαν μεγάλη διαφορά  δυναμικότητας. Όλα έγιναν  πιο… απλά στο  25′ που  ο Καλύβας με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και… ακόμα πιο απλά στο  29′ που  ο Σαμψώνας διπλασίασε το σκορ πάλι με  κεφαλιά.  Ακολούθησε το 3-0 στην εκπνοή του ημιχρόνου από τον Μπαλαούρα, το 4-0 έγινε στο 69′ με κεφαλιά  του Καβαλιέρη, ο ίδιος πέτυχε το πέμπτο γκολ στο 74΄, όπως και το 6-0 δέκα λεπτά αργότερα.

ΟΜΗΡΟΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ζέρβας, Μπαλαούρας (46′ Βαλτογιάννης Κ.), Τσιρώνης, Αλεξόπουλος, Κάκκος, Σαμψώνας, Τσάμης, Κάλύβας (60′ Αποστολίδης), Στραβοδήμος (60′ Χρυσικός), Αγγέλης, Καβαλιέρης.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ  (Δημήτρης Ξηρός): Μπράτσκας (45′ λ.τ. Ξηρός), Κοκκόρης, Διαμαντόπουλος, Πασπαλιάρης, Μαντέλος, Ντζελέπης, Τριώτης (66′ Κούστας), Αλεξίου, Κράνης, Μάνθος, Ρουμελιώτης (62′ Νεμποτάκης).

Τα γκολ στην… ώρα τους

Το τελικό  5-1 της  Α.Ε. Μεσολογγίου επί του  Θέρμιου Απόλλωνα δεν αποτυπώνει σωστά την εικόνα όλου του αγώνα. Κι αυτό διότι στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κρατούσα το «μηδεν» για να δεχθούν το γκολ στο τέλος του ημιχρόνου, ενώ το κακό (γι’ αυτούς) ολοκληρώθηκε όταν δέχθηκαν το 2-0 με το «καλημέρα» της επανάληψης. Συγκεκριμένα η ΑΕΜ προηγήθηκε στο 45΄ με έξοχο  σουτ του Μιχαλόπουλου και στο  46΄ έγινε το 2-0 με  σουτ του Γαβρίνα στην κίνηση. Λίγο μετά ο Γιάννης Πασπαλιάρης  «σημάδεψε» το δοκάρι και οι «κανονιέρηδες» είχαν… πάρει μπροστά για τα καλά.  Στο 56΄  με κεφαλιά ο Γιώργος  Πασπαλιάρης τριπλασίασε το σκορ, ο Απόλλων μείωσε στο 71΄ με τον Μερσιώτη, αλλά ακολούθησαν δύο άμεσα  γκολ της ΑΕΜ (75΄και 76΄) με τον Γιάννη Πασπαλιάρη και τον Γκάτση.

ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: (Βασίλης Ξανθόπουλος) Δουλιώτης, Πασπαλιάρης Ι., Μπαρμπαρούσης (81΄Βαλής), Πασπαλιάρης Γ., Δερβίσης (75΄Αυτζής), Δενδρινός, Μιχαλόπουλος (75΄Νικολόπουλος), Γκάτσης, Γαβρίνας, Βαβάτσικος, Κρούτη.

ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ: (Γιώργος Γιάκος) Κούντρας, Κοκκώνης Α., Κόης (82΄Λάμπος), Κόκκοτος Ν. (59΄Ψηφής), Ράπτης, Κοκκώνης Ε, Τύμπας, Παπαστέλιος, Μερσιώτης (87΄Ζελα), Καρβελάς, Κοκκοτός Α.

Πολλή δύναμη,  ένα γκολ

Από τα πρώτα λεπτά η αναμέτρηση της Δόξας Καινουρίου με τον Ολυμπιακό Παναιτωλίου έδειξε πως θα έχει πολλή δύναμη. Τη νίκη πήραν οι γηπεδούχοι και ήταν η πρώτη τους.  Στο 29΄, σε φάουλ, ο Τζωρτζόπουλος πάτησε για τον  Γκορόγια, αυτός  έκανε το σουτ και ο Γιώτης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας για να της αλλάξει πορεία και να την στείλει στα δίχτυα. Οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν στη συνέχεια να φτάσουν στην ισοφάριση, αφού δεν υπήρχαν οι χώροι, τους  οποίους χρειάζονται για να ξεδιπλώσουν τις επιθετικές τους αρετές. Η πιο  μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν ήταν  στο 52′,  όταν  σουτ του Κοντοπάνου εξοστρακίστηκε στο  οριζόντιο δοκάρι. Στο τελευταίο ημίωρο αποβλήθηκαν πρώτα ο Κατσιμάρης του Παναιτωλίου και αργότερα ο Μπλάνης του Καινουρίου.

ΔΟΞΑ  (Παναγιώτης Ασπρογιάννης): Χασιώτης, Σούζα (91′ λ.τ. Κουτσολάμπρος), Κωνσταντίνου, Σαλμάς, Μπισμπίκης, Κόκκαλης, Στρεμμένος (81′ Γκρίζης), Γκορόγιας, Γιώτης (41′ λ.τ. Αυγέρης), Μπλάνης, Τζωρτζόπουλος Σ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Κώστας Τάκος): Κατσαβοχρήστος, Πανταζή, Λαμπρακόπουλος (83′ Ζωγράφος), Ντίνος, Γαρούφης, Τάκος, Τσοπανάς (46′ Μπουκουβάλας), Κατσιμάρης, Κοντοπάνος, Βδουκάκης, Αλπέντζος (72′ Παναγιωτόπουλος).

Με δέκα ήταν πιο εύκολα

Το πρώτο ημίχρονο στο Αγγελόκαστρο δεν προϊδέαζε ότι το σκορ θα φτάσει στο 3-0 υπέρ του Αχελώου, απέναντι στον Προμηθέα Γαβρολίμνης. Όμως στο 57΄αποβλήθηκε ο Ανδρέας Καλαβρουζιώτης, η ομάδα του έχασε έναν σημαντικό παίκτη και παράλληλα έπρεπε να παίξει με δέκα ποδοσφαιριστές στο γήπεδο. Πάντως ο Αχελώος που λίγο πριν  είχε δοκάρι με τον Βαγενά είχε μπει με… άλλα μυαλά στην επανάληψη. Έτσι στο 62΄ ο Καλοκαίρης κέρδισε πέναλτυ και ο επανεμφανιζόμενος  Στάθης Ζαλοκώστας άνοιξε το σκορ.  Στο 75΄ ο Μπούζας έκανε  το 2 – 0 και  στο 78΄ ο  Κώστας Ταμπάκης πέτυχε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων.

ΑΧΕΛΩΟΣ  (Χρήστος Βασιλείου): Κλιάφας, Ρόκκος, Φούντας, Ξανθόπουλος, Κωνσταντίνου, Βαγενάς, Αλεξάκης (53΄ Ζαλοκώστας Ε.), Μπούζας (83΄ Σαγανάς), Τζαμαλής, Καλοκαίρης, Μαντζάνας (72΄ Ταμπάκης).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Μπαλαμπάνης, Κυρίτσης (69΄ Ταμπάκης Ν.), Δημητρόπουλος, Μυλωνάς, Καραπαππάς (65΄ Κοσσόβας), Καλαβρουζιώτης, Αλμπάνης, Καλαβριζιώτης, Γιαβρούτας, Παπακωστόπουλος.