Τρεις για δύο θέσεις

Με την ολοκλήρωση της προτελευταίας αγωνιστικής στην Α΄Κατηγορία, δεν άλλαξαν οι ισορροπίες στην κορυφή, αλλά κρίθηκαν πολλά στη μάχη για την παραμονή. Με τη νίκη της επί του Άρη Αιτωλικού η Ακαδημία Ευηνοχωρίου εξασφάλισε ότι και του χρόνου θα αγωνίζεται στην Α΄ΕΠΣΝΑ, αφήνοντας Δόξα  Καινουρίου, Άρη Αιτωλικού και Αετό Σταμνάς να «σφαχτούν» την τελευταία αγωνιστική για την κατάταξη στις άλλες δύο θέσεις, την 11η και την 12η που οδηγούν στα play out για να παραμείνει στην Κατηγορία μία ακόμα ομάδα.

Η ΑΕ Μεσολογγίου πιστοποίησε μέσα στο Αγγελόκαστρο (φωτο) ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση και πήρε τη νίκη με 0-2, αλλά ο Όμηρος πάλι προβλημάτισε με την δύσκολη νίκη (3-1) επί της Σταμνάς. Ο Ναυπακτιακός Αστέρας το… παράκανε με το 1-7 μέσα στο Δοκίμι, ενώ η Φλόγα Παλαιομάνινας αρκέστηκε στα τέσσερα γκολ του πρώτου ημιχρόνου στο Αντίρριο κόντρα στον Προμηθέα. Στην αυλαία της κανονικής περιόδου ΑΕΜ και Ναυπακτιακός μπορούν να κάνουν ήρεμες νίκες και η αναμέτρηση της Φλόγας με τον Όμηρο θα καθορίσει τις τελικές ισορροπίες και την ειδική βαθμολογία στα play offs.

Η Δόξα που κέρδισε πολύ εύκολα τον Ατρόμητο δεν πήρε τα ευχάριστα… μαντάτα από το Ευηνοχώρι, όπου δεν ήθελε νίκη της Ακαδημίας,  οπότε επικεντρώνεται στο πλεονέκτημα έδρας στα μπαράζ παραμονής και το εξασφαλίζει ακόμα και με ισοπαλία κόντρα στην Σταμνά, ή αν ο Άρης  δεν κερδίσει το Αγγελόκαστρο. Το δεύτερο το εύχονται και στην ομάδα του Αετού, καθώς με δική τους νίκη επί της Δόξας και μη νίκη του Άρη θα έχουν άλλη μία ευκαιρία στα μπαράζ, αφού θα υποβιβαστεί απ’ ευθείας η ομάδα του Αιτωλικού. Οι κιτρινόμαυροι,  από την πλευρά τους, επιζητούν τρεις βαθμούς με τον Αχελώο και νίκη της Σταμνάς για να ελπίζουν ακόμα και σε πλεονέκτημα έδρας στα play out, που σίγουρα θα βρίσκεται το Καινούριο.

ΑΧΕΛΩΟΣ ΑΓΓΕΛΟΚΑΣΤΡΟΥ  – ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ    0-2

Ν.ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ  – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΟΥ  3-0 α.α.

ΑΕΤΟΣ ΣΤΑΜΝΑΣ –ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΟΥ –  ΑΚΑΔ. ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ    0-3  α.α.

Ήταν ανώτερη κλάση

Ο Αχελώος Αγγελοκάστρου δεν αγωνίστηκε σαν αδιάφορη βαθμολογικά ομάδα, εντούτοις η ανωτερότητα της ΑΕ Μεσολογγίου επικράτησε τελικά και οι πρωτοπόροι πήραν μία ακόμα νίκη. Η ΑΕΜ έκανε φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να σημειώσει  το γκολ καθώς ο Κλιάφας ήταν ανίκητος, κάτι που πέτυχε  στις αρχές της επανάληψης.  Στο 52΄ο Πασπαλιάρης αξιοποίησε πάσα του Βαβάτσικου και  με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ, ενώ στο 70΄ ο Γαβρίνας  με σουτ  εδραίωσε την νίκη της ομάδας του.

ΑΧΕΛΩΟΣ  (Χρήστος Βασιλείου): Κλιάφας, Ρόκκος, Μπούρος (76΄ Σαγάνας), Ξανθόπουλος, Κωνσταντίνου, Τσιμπούκας, Βαγενάς, Τζαμαλής, Αριστόπουλος, Καραλής Π., Μήτσος (67΄ Ρουσογιάννης).

Α.Ε.Μ.  (Βασίλης Ξανθόπουλος): Δουλιώτης, Μακρής, Αντωνόπουλος, Πασπαλιάρης Γ., Γαρούφης (75΄ Κοκώνης), Ντζιμάνης, Μιχαλόπουλος (88΄ Βαλής), Γκάτσης, Γαβρίνας, Βαβάτσικος, Δερβίσης (75΄ Νικολόπουλος).

Ο τρόπος λέγονταν… Σεραφίγγος

Μέτριος και μάλλον υπερόπτης ο Όμηρος τα βρήκε «μπαστούνια» απέναντι στον έξοχο Αετό Σταμνάς, που τον «κοίταξε στα μάτια», απείλησε και για τα νίκη, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον «μπαλαντέρ», τον Γιάννη Σεραφίγγο, που ερχόμενος απ’ τον πάγκο άλλαξε το ματς μέσα σε 20 λεπτά.  Χωρίς  γκολ το πρώτο ημίχρονο με τις εντυπώσεις υπέρ των φιλοξενούμενων και στο 47΄ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν.  Ο Καρύμπας κέρδισε πέναλτυ, το οποίο ο Λαγός μετέτρεψε σε γκολ και στο  στο 52΄ ο Όμηρος είχε δοκάρι με τον Αγγέλη.  Ο  Αετός δεν παραιτήθηκε  και ισοφάρισε με τον Μπαλάφα, ο οποίος στο 67΄έγινε μοιραίος παίκτης χάνοντας την ευκαιρία του αγώνα. Χάρει στις πολύ καλές συνεργασίες Σεραφίγγου και Μεταξούλη η ομάδα του Νεοχωρίου πήρε τελικά τη νίκη από τα γκολ πρώτα του Λαγού στο 75΄και στη συνέχεια του  Αγγέλη.

ΟΜΗΡΟΣ  (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ζέρβας, Μπαλαούρας,  Στραβοδήμος (46΄Τσιρώνης), Αλεξόπουλος, Κάκκος (46΄ Αγγέλης),  Τσάμης (70΄Σεραφίγγος), Λαγός,  Σαμψώνας, Μεταξούλης, Καρύμπας, Καβαλιέρης.

ΑΕΤΟΣ    (Κώστας Τάκος): Μπότας, Αλπέντζος (88΄Γαντζούδης), Χόντος, Τσιλιπάνος Γ., Τσιλιπάνος Σ., Φράγκος, Κωστόπουλος (82΄Τηλεμάχου), Μπαλάφας, Γούλας, Βλαχογιάννης, Κουκογιάννης  (65΄ Κουσκούνης).

Δεν… χάριζε

Ο  Ναυπακτιακός μέσα στο Δοκίμι πέτυχε μεγάλη σε σημασία και έκταση νίκη (1-7), αφού ήταν σοβαρός σε όλο το ματς και ο Απόλλων έπαιζε με 10 παίκτες απ’ το 32΄και με 9 απ’ το 59΄. Ο Αστέρας ήταν σαφώς ανώτερος και προηγήθηκε νωρίς στο 12΄ με τον  Μιχάλη Βρουσάι, για να γίνει το 0-2 στο 30 από σουτ του  Ψυχογιού και λάθος του  Σίμου.  Δύο λεπτά μετά το 0-2 ο Αλέξανδρος Αθανασίου αποβλήθηκε, αλλά στο 36΄ με εύστοχο  πέναλτυ του Φώτη Κορομηλά (ανατροπή του Ζαχαράκη από τον Ζαχαρόπουλο) οι γηπεδούχοι μείωσαν. Τελικά αυτό δεν αρκούσε καθώς με την έναρξη της επανάληψης, στο 52΄, ο  ίδιος  σημείωσε  το 1-4 και στο  56΄ ο Πιστιόλης  έγραψε το 1-5 με κοντινό πλασέ. Σε σύρραξη παικτών και πάγκων αποβλήθηκε ο Χρήστος Κορομηλάς και δεν άργησε το έκτο γκολ (75΄) του Αστέρα με σουτ του Πιστιόλη, ενώ το 1-7 έγινε  στο 84΄ από τον  Καραγιάννη.

ΑΠΟΛΛΩΝ  (Πάνος  Τούρκας): Σίμος, Κρανιάς,  Γιαννοκώστας, Δαλαγιώργος, Καρτσακλής, Βαμβακάς (79΄ Τσακανίκας Ν.),  Σπυριλιώτης, Κορομηλάς Φ. (65′ Κλοκώνης),    Αθανασίου Αλ., Ζαχαράκης, Κορομηλάς Χ.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πανουργιάς): Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Βρουσάι Μιχ., Δημόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Καλαβρουζιώτης (57΄ Θανασιός), Ανδριτσόπουλος (63′ Καραγιάννης),  Θεοχάρης, Ψυχογιός, Βρουσάι Μαρ. (67΄Νασόπουλος), Πιστιόλης.

Την… θέριεψε ο αέρας

Όχι μόνο δεν επηρεάστηκε από τον ισχυρό κόντρα άνεμο η Φλόγα, αλλά με τον «αέρα» του Κυπελλούχου πέρασε με 0-4 από την έδρα του Προμηθέα Γαβρολίμνης, το γήπεδο Αντιρρίου. Και τα τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, γεγονός που οδήγησε την ομάδα της Παλαιομάνινας σε απότομο… φρένο στην επανάληψη.  Είχε περάσει ενάμησι  λεπτό από την έναρξη όταν  ο Καλοκαίρης σέντραρε και ο Κόκκαλης με δυνατή κεφαλιά σκόραρε.  Το 0-2 έγινε στο 28΄πάλι από τον Κόκκαλη με σουτ στην  κόντρα γωνία και ο Χονδρογιάννης ήταν και  ο σκόρερ των άλλων δύο γκολ. Στο 43΄με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 45΄ με έξοχο σουτ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Κυρίτσης, Παγανιάς (46΄ Παπακωστόπουλος), Μυλωνάς Χ. (46΄ Μυλωνάς Χαρ.), Καζανάς Ταμπάκης, Ψυχογιός (46΄ Καλαβριζιώτης),Κάκκος, Γεωργίου, Γιαβρούτας, Αλμπάνης.

ΦΛΟΓΑ (Νίκος Μιμηγιάννης): Ταράτσας, Τραγουλιάς (46΄ Κοντοπάνος), Καλοκαίρης, Ξένος, Κουρσάρης (46΄Νούλας), Καντάνης, Μούτσα (90΄ Νιτσάκης), Μακρής, Κόκκαλης, Χονδρογιάννης, Γιαννακάς.

Σφράγισε   «εισιτήριο»

Η ισοπαλία που είχε πάρει η Ακαδημία Ευηνοχωρίου μέσα στο Καινούριο της άνοιγε το δρόμο για απ’ ευθείας παραμονή και το οριστικοποίησε με τη νίκη επί του Άρη Αιτωλικού οπότε θα παίξει και την επόμενη σαιζόν  στην Α΄Κατηγορία.  Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν η ομάδα που έπρεπε να χάσει, αλλά δεν  σκόραραν   ενώ στο 25ο λεπτό ο Κατσαβός έκανε το 1-0. Πολύ κακός ο αγωνιστικός χώρος προσέθετε δυσκολίες στον Άρη, ο οποίος μέσα από τις λίγες φάσεις που δημιούργησε δεν έφτασε στην ισοφάριση, αφού και ο τερματοφύλακας της Ακαδημίας, Μπράτσκας, ήταν σε καταπληκτική μέρα.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Δημήτρης Ξηρός):  Μπράτσκας, Παναγιωτόπουλος Α., Διαμαντόπουλος, Παπουτσόπουλος,  Μαντέλος, Πασπαλιάρης, Κοντός (65΄Παναγιωτόπουλος Χ.), Βιδάλης, Κράνης, Τριώτης (75΄Μάνθος), Κατσαβός (85΄Κοκκόρης).

ΑΡΗΣ (Μάκης Κωνσταντάτος):  Κούσουλας Ε., Καραδήμας, Χονδρογιάννης, Μπούσγος, Ζηνεμπής, Κούσουλας, Κούσουλας Γ.  (69΄Φούντας), Μαχμούτ (55΄Καρέτσος), Καβαλιέρης (85΄λ.τ Φράγκος), Ζέρβας, Μαλί.

Άλλο ήθελαν

Η νίκη  της Δόξας Καινουρίου επί του Ατρομήτου Αντιρρίου αποδείχθηκε εύκολη υπόθεση, που δεν πανηγυρίστηκε διότι οι άνθρωποι του Καινουρίου ευελπιστούσαν να μην κερδίσει η Ακαδημία και την 26η αγωνιστική να μπορούν να παλέψουν για την παραμονή χωρίς μπαράζ.  Η  Δόξα Καινουρίου  κόντρα  τον Ατρόμητο Αντιρρίου έφτασε νωρίς στον σκοπό της, καθώς  στο 2′ ο Σωκράτης Τζωρτζόπουλος άνοιξε το σκορ και στο 9΄  ο Γιώτης πλάσαρε σωστά για το 2-0. Στο  20ο λεπτό  το σουτ του Βασίλη Κάκκου εξοστρακίστηκε  στο κάθετο δοκάρι και ήταν η τελευταία αξιόλογη φάση του αγώνα.

ΔΟΞΑ  (Γιάννης Μακρής): Κόκκαλης, Αυγέρης (65′ Μπουρλιάσκος), Κωνσταντίνου, Μπισμπίκης, Γκορόγιας, Σαλμάς, Κακούρης, Στρεμμένος, Γιώτης (55′ Σούζα), Μπλάνης, Τζωρτζόπουλος Σ. (50′ Τζωρτζόπουλος Δ.).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  (Περικλής Παπαποστόλου): Μαστραπάς, Αναγνωστόπουλος, Αποστολόπουλος  (70′ Ρηγόπουλος), Νικολάου, Κάκκος Δ., Καραδήμας, Μπανιάς, Πετσίνης (67′ Παντελίδης),  Ράπτης, Ζαχαρόπουλος, Κάκκος Β.

Γιώργος Παπαϊωάννου για την εφημερίδα «Συνείδηση»