Με τον κόσμο δίπλα

Για τον  Όμηρο Νεοχωρίου ήταν «μονόδρομος» ο στόχος της νίκης κόντρα στην  Α.Ε. Μεσολογγίου, το πέτυχε με σκορ 2-0 και την πλησίασε στον ένα βαθμό. Στην προσπάθεια αυτή είχε στο πλευρό του το φίλαθλο κοινό που τον υποστηρίζει και οι παίκτες του Θεοδοσίου αποζημίωσαν τους φίλους της ομάδας τους με το παραπάνω. Δύο παίκτες που αποκτήθηκαν τον Ιανουάριο ήταν οι πρωταγωνιστές του πρώτου γκολ και ο ένας  εξ αυτών πέτυχε το δεύτερο. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Καρύμπας εκτέλεσε φάουλ από πολύ πλάγια, σαν κόρνερ,  και ο Μεταξούλης  αμαρκάριστος στο πρώτο δοκάρι γύρισε  την μπάλα, σκοράροντας κατά της πρώην ομάδας του. Η ΑΕΜ πήρε πρωτοβουλίες ανά διαστήματα, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων (και ο Ζέρβας)  ήταν σταθερή και αλάνθαστη, γεγονός που τους επέτρεψε να «κτυπήσουν»  ξανά εκ του ασφαλούς. Στο 54’ ο  Καρύμπας με απευθείας εκτέλεση κόρνερ διαμόρφωσε το 2-0, που έδωσε άλλη σιγουριά στον Όμηρο, ο οποίος  από εκεί  και μετά πρόσεξε περισσότερο τα νώτα του, με τον Ζέρβα να έχει δύο πολύ καλές επεμβάσεις. Οι φιλοξενούμενοι σε σουτ του Πασπαλιάρη που απέκρουσε  στην  γραμμή τέρματος ο Αλεξόπουλος ζήτησαν  πέναλτι, στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΟΜΗΡΟΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Τσιρώνης (85’ Γατσώρης) Αλεξόπουλος, Κάκκος, Καλύβας, Λαγός, Σαμψώνας, Μεταξούλης (75’ Μοράλες), Καρύμπας (70’ Τσάμης), Καβαλιέρης.

Α.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Βασίλης Ξανθόπουλος): Δουλιώτης, Θεοδωρίδης, Αντωνόπουλος, Πασπαλιάρης Γ., Γαρούφης, Ντζιμάνης, Μιχαλόπουλος (65’ Νικολόπουλος), Γκάτσης, Γαβρίνας (80’ Πασπαλιάρης Ι.), Βαβάτσικος, Δερβίσης.