Στη θέση της…

Πριν λίγες αγωνιστικές η Α.Ε. Μεσολογγίου «πάτησε» κορυφή, αλλά την έχασε μετά την απρόσμενη εντός έδρας ήττα από τον Προμηθέα. Και επέστρεψε με «ντόρο» αφού νίκησε μέσα στο Νεοχώρι τον Όμηρο και τον γκρέμισε από την πρώτη θέση. Στο μεταξύ ο Ναυπακτιακός ξεπέρασε με τον καλύτερο τρόπο την προηγούμενη δική του εντός έδρας αποτυχία, καθώς όχι μόνο πέρασε νικηφόρα από το γήπεδο του Καινουρίου απέναντι σε μια «διψασμένη» για βαθμούς Δόξα, μα πέτυχε και πέντε γκολ. Με ευρύ σκορ και η νίκη της Φλόγας Παλαιομάνινας μέσα στο Παναιτώλιο, που συνεχώς «βυθίζεται».
Εντυπωσιάζει ο Ν. Θέρμιος Απόλλων που όχι μόνο έμεινε αήττητος για όγδοη συνεχή αγωνιστική, αλλά νίκησε με 0-3, όχι όπου κι όπου… μέσα στο Δοκίμι. Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για το Αντίρριο και 0-1 στο Αγγελόκαστρο, όπου ο γηπεδούχος Αχελώος μετρά τρεις ήττες στα τρία τελευταία ματς στην έδρα του.
Νίκη… προοπτικής για τον Άρη Αιτωλικού στην έδρα του Προμηθέα, ο οποίος πια πρέπει να πάρει αποτελέσματα για να μην μπλέξει περισσότερο, ενώ πλέον και οι κιτρινόμαυροι βλέπουν εφικτή την απ’ ευθείας παραμονή. Ίσως να την… έβλεπαν ακόμα πιο κοντά, όμως η Ακαδημία Ευηνοχωρίου νίκησε τη Σταμνά και αφενός κρατήθηκε εκτός θέσεων play out, αφετέρου δεν άφησε περιθώρια για μεγάλες… αισιοδοξίες στον Αετό.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 46, ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ 44, ΝΑΥΠ. ΑΣΤΕΡΑΣ 43, ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ 34, Ν.ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 31, ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ 27, ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ 25, ΑΧΕΛΩΟΣ ΑΓΓΕΛΟΚΑΣΤΡΟΥ 23, ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΓΑΒ/ΜΝΗΣ 22, ΑΚΑΔ. ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ 17, ΑΡΗΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ 15, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΟΥ 12, ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ 10, ΑΕΤΟΣ ΣΤΑΜΝΑΣ 9.

Έκαναν τη διαφορά

Καλές ομάδες με καλές μονάδες και ο γηπεδούχους Όμηρος και η φιλοξενούμενη Α.Ε. Μεσολογγίου, μόνο που στο μεταξύ τους ματς στο Νεοχώρι τα «γερά χαρτιά» της ομάδας του Βασίλη Ξανθόπουλου έπαιξαν πιο καθοριστικό ρόλο. Μάλιστα οι «κανονιέρηδες» αξιοποίησαν δύο λάθη του Ομήρου στη μεσαία γραμμή και πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο έβαλαν τις βάσεις για την επικράτησή τους. στο 35΄ ο Νικολόπουλος σούταρε, απέκρουσε ο Ζέρβας και ο Γκάτσης δεν χαρίστηκε στο ριμπάουντ ανοίγοντας το σκορ, για να γίνει το 0-2 στο 39΄ από τον Βαβάτσικο, μετά από ατομική ενέργεια κι αφού διέσχισε με τη μπάλα περίπου το μισό γήπεδο. Ο Όμηρος έχασε καλή φάση στην εκπνοή του ημιχρόνου και δεν κατάφερε να μειώσει, ούτε στο δεύτερο 45λεπτο, παρά κάποιες αξιόλογες επιθετικές προσπάθειες. Η ΑΕΜ άντεχε…
ΟΜΗΡΟΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Τσιρώνης, Γατσώρης, Βαλτογιάννης Κ. (60΄ Αγγέλης), Τσάμης, Λαγός, Σαψώνας (46΄Σεραφίγγος), Αποστολίδης (79′ Στραβοδήμος), Καρύμπας, Καβαλιέρης.
Α.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Βασίλης Ξανθόπουλος): Δουλιώτης, Πασπαλιάρης Ι. (87΄ Μακρής), Αντωνόπουλος, Γαρούφης, Δερβίσης, Πέκεζ, Νικολόπουλος (77΄Ντζιμάνης), Γκάτσης, Γαβρίνας, Βαβάτσικος (58΄Θεοδωρίδης), Κρούτη.

Δεν σταματιόνταν

Συνήθως ο κακός αγωνιστικός χώρος αποτελεί εμπόδιο για την ομάδα που θέλει οπωσδήποτε να κερδίσει και στο Καινούριο ήταν ο Ναυπακτιακός. Το γήπεδο- βούρκος δεν στάθηκε ικανό να «φρενάρει» τους καλογυμνασμένους φιλοξενούμενους, που προηγήθηκαν στο 27ο λεπτό με πέναλτυ του Μάριου Βρουσάι (ΦΩΤΟ) σε ανατροπή του Πιστιόλη από τον Μπισμπίκη και πριν λήξει το ημίχρονο εκμεταλλευόμενοι ολιγωρίες και λάθη της Δόξας εδραίωσαν τη νίκη. Στο 44΄ ο Πιστιόλης με κεφαλιά διπλασίασε το σκορ και στο επόμενο λεπτό σε πλασέ του Πιστιόλη η μπάλα σταμάτησε στα νερά πριν τη γραμμή κι ο Ψυχογιός την έσπρωξε στα δίχτυα. Ο Θωμόπουλος στο 52΄ με πλασέ έκανε το 0-4 και στο 78΄ ο Πιστιόλης πέτυχε το 0-5.
ΔΟΞΑ (Γιάννης Μακρής): Ευθυμίου, Σούζα, Κωνσταντίνου (55΄ Κουτσολάμπρος), Μπισμπίκης, Τζωρτζόπουλος Δ., Σαλμάς, Στρεμμένος, Τσίρκας (55΄Κακούρης), Μάκος, Μπλάνης (46′ Αυγέρης), Τζωρτζόπουλος Σ.
ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πανουργιάς):Ανδρεόπουλος, Καζανάς (67΄Χατζηανδρέου), Βρουσάι Μ., Δημόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Θανασιός, Πιστιόλης, Θωμόπουλος, Ψυχογιός, Βρουσάι Μάρ. (76΄Μπράνης), Ανδριτσόπουλος (76΄Νασόπουλος)

Σόου Μικελάτου
Ο νεοαποκτηθείς Δημήτρης Μικελάτος ήταν βασικός συντελεστής της άνετης νίκης της Φλόγας Παλαιομάνινας μέσα στο Παναιτώλιο, παρότι ο ίδιος δεν σκόραρε. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με πέναλτυ που οι ερυθρόλευκοι αμφισβήτησαν έντονα, για ανατροπή του Φάτσαλη στον Καλοκαίρη, και ο Ζαχαράκης ευστόχησε. Στο 42΄ ο Μικελάτος με μια εκπληκτική προσποίηση τράβηξε τους αμυνόμενους, στο μεταξύ είχε πατήσει τη μπάλα για τον Νούλα, αυτός έδωσε στον Μούτσα και έγινε το 0-2. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μούτσα πρόλαβε την έξοδο του Κατσαβοχρήστου και πέτυχε το τρίτο γκολ, ενώ το 0-4 έγινε στην επανάληψη και το σέρβιρε ο Μικελάτος στον Χονδρογιάννη.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλέξανδρος Ψυλλιάς): Κατσαβοχρήστος, Λαμπρακόπουλος, Κόκκοτος, Παναγιωτόπουλος, Ντίνος, Καγκαράς, Πανταζή, Πατλιάς (46′ Μπουκουβάλας), Καραπάνος (46΄Στρατόπουλος), Μπιτσικώκος, Φάτσαλης (77′ Κωνσταντόπουλος).
ΦΛΟΓΑ (Νίκος Μιμηγιάννης): Ρόκκος, Τραγουλιάς, Καλοκαίρης, Ζαχαράκης, Κουρσάρης, Καντάνης, Μούτσα (75΄ Κόκκαλης), Μακρής, Νούλας (87΄ Γιαννακάς), Μικαλάτος, Κοντοπάνος (27΄λ.τ. Χονδρογιάννης)

Λύρα… ο ένας

Ο Απόλλων Δοκιμίου υποδέχθηκε τον συνονόματο του Θέρμου, σε ένα ματς που μόνο ο φιλοξενούμενος κρατούσε… λύρα, τουλάχιστον ως προς το σκοράρισμα. Και παρότι η ομάδα του Δοκιμίου δεν ήταν τόσο υποδεέστερη, υποχρεώθηκε σε ήττα με 0-3. Οι γηπεδούχοι είχαν τις προϋποθέσεις να προηγηθούν και πολλά «στράβωσαν» στο 42ο λεπτό, όταν ο Στεργίου με πολύ μακρινό σουτ νίκησε τον Σίμο και άνοιξε το σκορ, για να γίνουν ακόμα χειρότερα στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, όπου ο Μερσιώτης έκανε το 0 – 2. Πριν οι γηπεδούχοι προλάβουν να αντιμετωπίσουν την κατάσταση ο Θέρμιος κέρδισε και πέναλτυ αλλά αστόχησε με τον Ε. Κοκώνη στην εκτέλεση και στο 65΄ο Αδαμάντιος Κόκκοτος με μπάσιμο και διαγώνιο σουτ πέτυχε το τρίτο γκολ των νικητών.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ (Πάνος Τούρκας): Σίμος, Γιαννοκώστας (74΄ Αθανασίου Δ.), Τσακανίκας Ι. (91΄ Κλοκώνης), Δαλαγιώργος, Αθανασίου Α., Βαμβακάς (62΄ Καρτσακλής), Αθανασίου Ν., Κορομηλάς Φ., Νταλαπέρας Ν., Ζαχαράκης, Σπυριλιώτης.

Ν. ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ (Γιώργος Γιάκος): Κούντρας, Κοκώνης Κ., Στεργίου, Κοντός Δ. (76΄ Μπέσσας), Κοκώνης Ε., Βασιλάρης (63΄ Κατσιμάρης), Κόκκοτος, Κυριάκος (89΄ Λάμπος), Μερσιώτης, Ψηφής, Καρβελάς.

«Αυτοχειρίες»

Δεν ήταν εύκολη υπόθεση να σημειωθεί γκολ στο Αγγελόκαστρο και τελικά ο Ατρόμητος Αντιρρίου νίκησε χάρει σε αυτογκόλ του Τσιμπούκα στο 60΄, αλλά και η καλύτερη στιγμή του Αχελώου, στο 35΄, προέκυψε από παρολίγο αυτογκόλ του Καρακώστα που σε λάθος γύρισμά του η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Αξίζει να αναφερθεί και η καλή απόδοση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Φλωρόπουλου, ειδικά μετά το γκολ της ομάδας του.
ΑΧΕΛΩΟΣ (Χρήστος Βασιλείου): Κλιάφας, Ρόκκος, Μπούρος, Ξανθόπουλος, Βαγενάς, Τσιμπούκας, Αλεξάκης, Μαντζάνας, Τζαμαλής, Καλοκαίρης, Μήτσος (80΄ Κουτούμπας).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Περικλής Παπαποστόλου): Φλωρόπουλος, Παπαποστόλου, Αποστολόπουλος (90΄ Ράπτης), Μπίμπας, Καρακώστας, Ζαχαρόπουλος, Βαρελάς, Πετσίνης, Αλεξόπουλος, Γιαβρούτας (86΄ Κάκκος Δ.), Κάκκος Β.

Όρκος… τιμής

Την υπόσχεση που έχουν δώσει μεταξύ τους οι παίκτες του Άρη Αιτωλικού, να κάνουν τα πάντα για την παραμονή της ομάδας, την τήρησαν με το παραπάνω στο γήπεδο Αντιρρίου κερδίζοντας 0-3 τον… ανυποψίαστο Προμηθέα, ο οποίος έρχονταν από το μεγάλο 2πλο επί της ΑΕΜ. Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 55΄ πήραν οι φιλοξενούμενοι το προβάδισμα με σουτ του Φούντα και στο 75΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλύβα έγινε το 0-2. Το τρίτο γκολ του Άρη στο 85΄ από τον Παχή.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Μπαλαμπάνης, Παγανιάς, Δημητρόπουλος, Καζανάς, Γεωργίου (65’ Ταμπάκης),Ψυχογιός, Κάκκος, Καλαβριζιώτης, Γιαβρούτας, Μυλωνάς.
ΑΡΗΣ (Μάκης Κωνσταντάτος): Κούσουλας, Καραδήμας, Καλύβας, Μάλι, Μπούσγος, Κούσουλας, Φούντας (65′ Καρέτσος), Μαχμούτ (46΄ Ζηνεμπής), Φράγκος (80΄Καβαλιερης), Ζέρβας, Παχής.

«Λαβωμένος» στον… τελικό

Κάτι σαν τελικός ήταν το ματς του Αετού Σταμνάς με την Ακαδημία Ευηνοχωρίου στο Μεσολόγγι και οι φιλοξενούμενοι είχαν απανωτές ατυχίες. Πριν το 10λεπτο έχασαν με σοβαρό τραυματισμό (κάταγμα κνήμης) τον Κώστα Τσοπανά, νέο απόκτημα που είχε αρχίσει να δίνει άλλη δυναμική στην ομάδα. Και στην πορεία του ματς αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας, οι αλλαγές είχαν γίνει και στα γκολπόστ μετατέθηκε ο Παστρωμάς. Μοιραία το ματς χάθηκε .Στο 5ο λεπτό σουτ του Διαμαντόπουλου, απόκρουση του Σαμαρά και δοκάρι, ήταν η καλύτερη φάση του ημιχρόνου (για την Ακαδημία). Στο 76΄ ο Τριώτης κέρδισε πέναλτυ από τον Σαμαρά, ο οποίος αποβλήθηκε και στην εκτέλεση ο Διαμαντόπουλος «νίκησε» τον Παστρωμά. Όμως στο 82΄ το σουτ του Φράγκου έκανε το 1-1, στο 85΄ σε σουτ του Γούλα ο Μπράτσκας με εκπληκτική απόκρουση του αγώνα κράτησε το 1-1 για την Ακαδημία και στο 88΄ η αλλαγή και «γερόλυκος» Κατσαβός έκανε το τελικό 2-1.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Δημήτρης Ξηρός): Μπράτσικας, Κοκκόρης, Διαμαντόπουλος, Παναγιωτόπουλος Α., Μαντέλος, Πασπαλιάρης, Ντζελέπης, Κούστας (15΄ λ.τ. Τριώτης, 85΄ Μπαλκούρας), Κράνης, Αποστολόπουλος (70΄ Κατσαβός), Μάνθος.
ΑΕΤΟΣ (Βασίλης Παστρωμάς): Σαμαράς, Αλπέντζος, Τσιλιπάνος Γ., Φράγκος, Τσιλιπάνος Σ., Τσοπανάς (10΄ λ.τ. Τάκος), Κουσκούνης (55΄ Κουκογιάννης), Μπαλάφας, Κωστόπουλος (70΄ Γούλας), Βλαχογιάννης, Παστρωμάς.

Γιώργος Παπαϊωάννου για την εφημερίδα «Συνείδηση»