Προσπέρασμα Α.Ε.Μ.

Ευνοημένη της 15ης αγωνιστικής ήταν η Α.Ε. Μεσολογγίου, από τις ομάδες που έχουν στόχο το πρωτάθλημα. Οι «κανονιέρηδες» γύρισαν το ματς με τον Αετό Σταμνάς και επικράτησαν 3-1, ενώ ο Ναυπακτιακός έφερνε 1-1 με την Φλόγα Παλαιομάνινας στην έδρας του και ο Όμηρος ήταν επίσης ισόπαλος (1-1) στο Θέρμο. Ακολουθεί το πολύ σημαντικό ματς ανάμεσα σε Α.Ε.Μ. και Φλόγα, την επόμενη αγωνιστική.

Εκ των ομάδων που ακολουθούν τη πρώτη τετράδα ωφελήθηκε ο Απόλλωνας Δοκιμίου που νίκησε 4-0 το Παναιτώλιο, την ώρα που ο Θέρμιος έφερνε ισοπαλία και ο Αχελώος Αγγελοκάστρου έχανε στην έδρα του από την Ακαδημία Ευηνοχωρίου, στην έκπληξη της αγωνιστικής.

Σημαντική νίκη για τον Ατρόμητο Αντιρρίου με 2-0 επί του Άρη Αιτωλικού, αλλά και το 4-3 της Δόξας Καινουρίου κόντρα στον Προμηθέα Γαβρολίμνης πιστοποιεί ότι πολλά αλλάζουν στους μέχρι πρότινος ουραγούς.

Η 15 αγωνιστική είχε κι άλλες ειδήσεις, με πιο σημαντική το «τελείωμα» του Παναγιώτη Καρύμπα από τη Φλόγα Παλαιομάνινας ύστερα από την δυσαρέσκεια που εκδήλωσε για τη μη χρησιμοποίησή του στη Ναύπακτο κι ενώ οι σχέσεις του με  τον προπονητή Νίκο Μιμηγιάννη δεν ήταν οι ιδανικότερες.  Πέραν αυτού θα μείνουν για αρκετό καιρό εκτός αγωνιστικής δράσης ο Δενδρινός της ΑΕΜ, ο Θεοχάρης του  Ναυπακτιακού και ο Κακούρης του Καινουρίου, λόγω τραυματισμών.

Δεν το έχανε

Όσο κι αν η Α.Ε. Μεσολογγίου έχανε από νωρίς στην έδρα της από τον Αετό Σταμνάς με γκολ που σημείωσε στο 9΄ο Τσοπανάς, στη πορεία του αγώνα ήταν φανερό ότι υπερτερούσε πολύ σε ποιότητα, με παίκτες που αποτελούν «πολυτέλεια» για την Κατηγορία. Έτσι  στο 67΄ ο Κρούτη με εξαιρετικό  σουτ ισοφάρισε και όταν στο  80΄  ο Μπαλάφας πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα τα πράγματα έγιναν πιο απλά.  Το 2-1 σημειώθηκε  στο 84΄ με σουτ του Μπαρμπαρούση και τέσσερα μετά ο Γκάτσης  έγραψε το τελικό 3-1.

ΑΕΜ: (Βασίλης Ξανθόπουλος) Δουλιώτης, Πέκεζ, Μπαρμπαρούσης, Πασπαλιάρης Γ, Δερβίσης, Δενδρινός (λ.τ 39΄Πασπαλιάρης Ι.) Νικολόπουλος, Γκάτσης, Γαβρίνας, Βαβάτσικος, Κρούτη.

ΑΕΤΟΣ: (Γιώτης Βάρρας – Βασίλης Παστρωμάς) Σαμαράς, Μπούρος, Χόντος, Φράγκος (λ.τ 85΄Γούλας), Τσιλιπάνος Γ., Μπαλάφας, Κουσκούνης (64΄Τσιλιπάνος Σ.), Τσοπανάς, Κουκουγιάννης, Βλαχογιάννης, Παστρωμάς.

Έβγαλε… φλόγα

Ισόπαλο  το  ντέρμπυ  στο Παπαχαραλάμπειο  ανάμεσα σε Ναυπακτιακό Αστέρα και Φλόγα Παλαιομάνινας, με τους φιλοξενούμενους να έχουν  σταθεί πολύ καλά. Πήραν το προβάδισμα στο 33΄ όταν από το κόρνερ του Χονδρογιάννη ο Καντάνης πραγματοποίησε  κεφαλιά προς τα πίσω και ο Κουρσάρης από κοντά άνοιξε το σκορ. Παιγνίδι με την τακτική να παίζει ουσιώδη ρόλο και η ισοφάριση των γηπεδούχων ήλθε στο 50΄μετά από σέντρα του Ανδριτσόπουλου και κεφαλιά του Κώστα Ψυχογιού.  Η καλύτερη φάση για το γκολ της νίκης στη συνέχεια ανήκε στην Φλόγα που στο 59′ είχε  σουτ του Κόκκαλη από πολύ καλή θέση , το οποίο απέκρουσε κόρνερ ο Ανδρεόπουλος.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Σταύρος Σταύρου): Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Βρουσάι Μιχ., Δημόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Θωμόπουλος, Ανδριτσόπουλος, Θεοχάρης (57′ Αδραχτάς), Ψυχογιός Κ. (83′ Καλαβρουζιώτης), Θανασιός, Βρουσάι Μαρ.

ΦΛΟΓΑ  (Νίκος Μιμηγιάννης): Ρόκκος, Τραγουλιάς, Καλοκαίρης, Ζαχαράκης, Κουρσάρης, Καντανής, Κοντοπάνος, Νούλας (68’ Μακρής), Κόκκαλης (89΄ Καρύμπας), Μούτσα, Χονδρογιάννης (88′ Γιαννακάς).

«Στάση» Θέρμο

Μπορεί να χρειάζονταν τη νίκη, αλλά και η ισοπαλία είναι πολύ θετικό αποτέλεσμα για τον Όμηρο μετά το 1-1 στην έδρα του Θέρμιου Απόλλωνα. Ομάδα με αγωνιστική πειθαρχία οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν ατομικά  λάθη της ομάδας του Νεοχωρίου, με αποτέλεσμα να προηγηθούν 1-0 στο  38΄ χάρει σε γκολ του Μερσιώτη. Επιλέον στην εκπνοή του ημιχχρόνου είχαν και δοκάρι με τον Αδαμάντιο  Κόκκοτο. Οι φιλοξενούμενοι με διορθωτικές κινήσεις στην επανάληψη και κυρίως με την αποφυγή των λαθών μπόρεσαν να ισοφαρίσουν στο 66ο λεπτό με τον Καβαλιέρη. Μέχρι τη λήξη ήταν φανερό πως ο Όμηρος έψαχνε με πιο πολλές αξιώσεις τη νίκη, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν καλή αμυντική λειτουργία.

ΘΕΡΜΙΟΣ (Γιώργος Γιάκος): Κούντρας, Κοκώνης Κ, Στεργίου, Ράπτης, Κοκώνης Ε., Μπέσσας (59′ Βασιλάρης), Κόκκοτος Αδ. (87′ Κοντός), Παπαστέλιος (80′ Κυριάκος), Μερσιώτης, Ψηφής, Καρβελάς.

ΟΜΗΡΟΣ  (Δημήτρης Θεοδοσίου): Λιαπίκος, Μπαλαούρας, Τσιρώνης, Αλεξόπουλος, Κάκκος (46′ Βαλτογιάννης Κ.), Τσάμης, Λαγός, Καλύβας (46′ Σαμψώνας), Αγγέλης, Αποστολίδης (62′ Σεραφίγγος), Καβαλιέρης.

Άργησε, αλλά ξέσπασε

Με πολλούς νεαρούς ο Ολυμπιακός Παναιτωλίου στο Δοκίμι (φωτο), αλλά αντιστάθηκε σθεναρά για ένα ημίχρονο κρατώντας το σκορ στο ρευστό 1-0,  που είχε διαμορφωθεί από το 36ο λεπτό με γκολ του Σπυριλιώτη. Ο Απόλλωνας διπλασίασε τα τέρματά του στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με κεφαλιά του Νίκου  Νταλαπέρα και όλα έγιναν  πιο απλά. Στο 64΄ ο  Αλέξανδρος  Αθανασίου με σουτ μέσα από την περιοχή τριπλασίασε το σκορ και στις  καθυστερήσεις ο Φώτης Κορομηλάς με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Ο Απόλλωνας είχε κι ένα δοκάρι στο 43΄με τον Νίκο Νταλαπέρα.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Πάνος Τούρκας): Σίμος, Γιαννοκώστας, Τσακανίκας Ν. (84΄ Κρανιάς Σ.), Δαλαγιώργος, Αθανασίου Α. (80΄ Παναγιωτόπουλος), Νταλαπέρας Η., Βαμβακάς, Κορομηλάς Χ. (58΄ Κορομηλάς Φ.), Αθανασίου Ν., Νταλαπέρας Ν., Σπυριλιώτης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλέξανδρος Ψυλιάς): Κατσαβοχρήστος, Λαμπρακόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Τάκος, Αλπέντζος, Πανταζή, Ντίνος, Καμζέλης (69΄ Τάσσιος), Ρήγας (50΄ Βδουκάκης), Μπουκουβάλας (62΄ Ντέμος).

Στην…  ιδιοσυγκρασία του

Δεν είναι η πρώτη φορά και προφανώς ούτε η τελευταία που ο  Κώστας Πιστιόλης πέτυχε χατ τρικ. Μάλιστα πληροφορίες τον θέλουν να μετακομίζει στον Ναυπακτιακό από την Ακαδημία Ευηνοχωρίου. Πάντως αυτή την αγωνιστική με τα τρία γκολ οδήγησε την ομάδα του σε πολύτιμη νίκη που την ξεκόλλησε από τις θέσεις των μπαράζ για την παραμονή, κερδίζοντας 1-3 μέσα στο Αγγελόκαστρο τον Αχελώο. Οι γηπεδούχοι είχαν φάσεις και μπορούσαν στο πρώτο 45λεπτο να προηγηθούν, ειδικά με το σουτ του  Στράτου Τσιμπούκα που κατέληξε στο δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ακαδημία σκόραρε  με τον Πιστιόλη (50΄), ο οποίος  στο 70΄έγραψε και το 0 – 2. Ο Αλεξάκης μείωσε  στο 75΄, αλλά  στο 80΄ο  Πιστιόλης  πέτυχε το τρίτο του γκολ.

ΑΧΕΛΩΟΣ  (Χρήστος Βασιλείου): Κλιάφας, Βαγενάς, Τζαμαλής, Μπέτσικας (56΄ Φούντας), Ταμπάκης (72΄ Ρόκκος), Ξανθόπουλος, Αλεξάκης, Τσιμπούκας, Ζαλοκώστας Ευστ., Καλοκαίρης, Μαντζάνας (78΄ Αριστόπουλος).

ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Δημήτρης Ξηρός): Μπράτσκας, Κόκορης (57΄ Παλιάτσας), Διαμαντόπουλος, Παναγιωτόπουλος Α., Ντζελέπης, Πασπαλιάρης, Παναγιωτόπουλος Χ., Μάνθος, Κράνης (81΄ Νεμποτάκης), Πιστιόλης, Ρουμελιώτης (62΄ Τριώτης).

Με γκολ Αλεξόπουλου

Ο  Ατρόμητος Αντιρρίου έκανε το καθήκον του απέναντι στον  Άρη Αιτωλικού και νίκησε  2-0, με τα τέρματα που πέτυχε ο Αλεξόπουλος. Αρχικά στο 20΄μετά από διπλή προσπάθεια και «κλείδωσε» τη νίκη στο 85ο λεπτό. Λίγο πριν το 2-0 ο Άρης είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Ζέρβα, αλλά τελικά έχασε και συνεχίζει να βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία, ενώ το Αντίρριο ανεβαίνει σταθερά.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  (Περικλής Παπαποστόλου): Φλωρόπουλος, Παπαποστόλου, Αποστολόπουλος, Μπίμπας, Καρακώστας, Ζαχαρόπουλος, Βαρελάς (90΄ Ράπτης), Πετσίνης, Αλεξόπουλος (85′ Γιαβρούτας), Κάκκος (70′ Γεράνιος), Αναγνωστόπουλος.

ΑΡΗΣ  (Γιώργος Ζήκος): Κούσουλας, Χονδρογιάννης Π. (85′ λ.τ. Τσελιμέγκας), Κούσουλας (46′ Κανταρέλλος), Μπούσγος, Μάλι (46′ Φράγκος Α.), Φούντας, Καρέτσος, Φράγκος Γ., Ζέρβας, Καλύβας.

Ραγδαία βελτίωση

Πολύ καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο και… χαρακτήρα έδειξε για μία ακόμα φορά η Δόξα Καινουρίου, η οποία επικράτησε 4-3 του Προμηθέα Γαβρολίμνης.  Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό με πέναλτυ του Αλμπάνη (το είχε κάνει ο Κόκκαλης στον Γιαβρούτα), αλλά από λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα Γκασούκα στο 13′ ο Σωκράτης  Τζωρτζόπουλος ισοφάρισε και η πολύ καλύτερη Δόξα έφτασε στο 2-1 με καταπληκτικό γκολ  του  Γιώτη στο 18ο λεπτό.  Το Καινούριο δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες του πρώτου  ημιχρόνου και το ματς πήρε άλλη τροπή. Στο 56′ από εκτέλεση φάουλ του  Καλαβριζιώτη  και λάθος του  Ευθυμίου  έγινε το 2-2, στο 57΄  ο Στρεμμένος με πλασέ έκανε το 3-2 και στο  58′ ο Γιαβρούτας με κεφαλιά ισοφάρισε ξανά. Το ματς κρίθηκε οριστικά  στο 66΄ όταν  ο Γιώτης έκανε το 4-3,  αξιοποιώντας κεφαλιά πάσα του Τζωρτζόπουλου.

ΔΟΞΑ (Γιάννης Μακρής): Ευθυμίου, Κόκκαλης Γ., Κωνσταντίνου, Μπισμπίκης, Γκορόγιας, Σαλμάς, Στρεμμένος (82΄ Κόκκαλης Α.),  Κακούρης (74΄ Σούζα),  Γιώτης (83΄Τσίρκας), Μπλάνης, Τζωρτζόπουλος Σ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Γκασούκας, Μπαλαμπάνης, Παγανιάς, Δημητρόπουλος, Καζανάς (72΄ Κυρίτσης), Μυλωνάς, Καλαβρουζιώτης, Καλαβριζιώτης, Παπακωστόπουλος, Γιαβρούτας (62΄Ταμπάκης),  Αλμπάνης (45 λ.τ Γεωργίου).