Το πέρασε κι αυτό

Η έδρα του Παναιτωλίου θεωρούνταν δύσκολη υπόθεση για τον πρωτοπόρο Ναυπακτιακό, αλλά η ομάδα του Σταύρου Σταύρου δείχνει ασυγκράτητη και δεν… καταλαβαίνει τίποτα. Τον 0-4 στην έδρα του Ολυμπιακού δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης πως ο Αστέρας αποτελεί την πιο φορμαρισμένη ομάδα, η οποία «αρνείται» να δώσει… δικαιώματα. Με νίκες προχώρησαν και οι υπόλοιποι που έχουν φιλοδοξίες.

Ο Όμηρος με το 2-4 μέσα στο Αγγελόκαστρο, ματς που έφερε νέες «αρρυθμίες» και αμφισβητήσεις για την διαιτησία. Το σίγουρο είναι (και το καταθέτουμε για άλλη μία φορά) πως πρέπει να βρεθεί η «οδός» να σταματήσει όλο αυτό που συμβαίνει, το οποίο βέβαια δεν πρόκειται να σταματήσει απλά και μόνο με μια πιο συγκαταβατική στάση των ομάδων.

Έστω και με το «φτωχό» 0-1 η ΑΕ Μεσολογγίου πέρασε νικηφόρα από το Αιτωλικό και σίγουρα δεν είναι οι νικητές που αδικούνται απ’ το σκορ. Η Φλόγα Παλαιομάνινας επέστρεψε στις νίκες με αντίπαλο το Αντίρριο και ή ήττα του Απόλωνα Δοκιμίου από τον Προμηθέα έφερε τους φιλόδοξους νεοφώτιστους στη 4η θέση. «Αθόρυβα» η ομάδα του Θέρμου συγκεντρώνει βαθμούς κι αυτή τη φορά νίκησε τον Αετό Σταμνάς, ενώ στο ντέρμπυ των ουραγών επικράτησε η Ακαδημία Ευηνοχωρίου, που ανέβηκε θέσεις και άφησε τη Δόξα Καινουρίου στην τελευταία, χωρίς… παρέα.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 25, ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ 24, ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 22, ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ 17, ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΓΑΒ/ΜΝΗΣ 15, ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ 15, Ν.ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 13, ΑΧΕΛΩΟΣ ΑΓΓΕΛ/ΣΤΡΟΥ 11, ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ 9, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΟΥ 7, ΑΚΑΔ. ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ 7, ΑΡΗΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ 6, ΑΕΤΟΣ ΣΤΑΜΝΑΣ 5, ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ 4.

Ούτε που… φρέναρε

Όταν μία ομάδα καταφέρνει να επιβάλει το παιγνίδι της και μάλιστα εκτός έδρας, όταν αποσπά τα εύσημα των αντιπάλων κι όταν σε ελάχιστα  σημεία του ματς κινδυνεύει, τότε όχι μόνο…  δεν είχε σκοπό να σταματήσει, αλλά ούτε να… τσιμπήσει το φρένο. Αυτή ήταν η εντύπωση που άφησε ο Ναυπακτιακός Αστέρας στην έδρα του Ολυμπιακού Παναιτωλίου και το 0-4 τα λέει όλα.  Στο 35’ με σούτ  του Σ. Αδραχτά έγινε το 0-1 και η φάση που έδειξε πως οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να  αντιμετωπίσουν δυσκολίες σημειώθηκε έξι λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης. Στο 52΄οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Αλπέντζο, αλλά καταλογίστηκε οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε, εν μέσω διαμαρτυριών. Λίγο μετά ο Ναυπακτιακός  με τον  Καλαβρουζιώτη διπλασίασε τα τέρματάτου,  στο 63’ ο Ανδριτσόπουλος  πέτυχε το τρίτο γκολ  και στο 70’ ο Καλαβρουζιώτης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα πέτυχε το τελικό 0-4.  Στα αξιοσημείωτα πως παρά το αποτέλεσμα η  Διοίκηση του Ναυπακτιακού Αστέρα ευχαριστεί δημοσίως  του ανθρώπους του Ολυμπιακού Παναιτωλίου για την φιλοξενία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Κώστας Τάκος):  Κατσαβοχρήστος, Πανταζή (68’ Μπουκουβάλας), Λαμπρακόπουλος, Ντίνος, Γαρούφης (55’ Παναγιωτόπουλος), Τάκος, Τσοπανάς, Ζωγράφος, Κοντοπάνος (74’Ρήγας), Βδουκάκης, Αλπέντζος.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ  (Σταύρος Σταύρου): Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Χατζηανδρέου (30’ Καλαβρουζιώτης), Δημόπουλος, Θεοχάρης, Θωμόπουλος, Βρουσάιο Μιχ., Θανασιός (63’ Μπράνης), Αδραχτάς, Ανδριτσόπουλος, Βρουσάι Μαρ.(77’ Ψυχογιός Α.).

Είχε… παράταση

Αρκετά επεισοδιακό ματς στο Αγγελόκαστρο, όπου ο Όμηρος Νεοχωρίου πέρασε νικηφόρα με 2-4 κόντρα στον Αχελώο. Το ματς έληξε περίπου στο  105ο λεπτό, αφού ο διαιτητής Λιόνας κρατούσε καθυστερήσεις. Κατά μία έννοια δικαιολογούνταν πολύς έξτρα χρόνος από διακοπές του αγώνα, όμως ο ρέφερι το καθυστερούσε μάλλον για να αφιχθεί περιπολικό της Αστυνομίας και να μην υπάρξει πρόβλημα στην αποχώρησή του. Πάντως σ’ αυτά τα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι και οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν… πασούλες. Οι πρώτοι διότι έχοντας μείνει με 8 παίκτες δεν μπορούσαν να ανατρέψουν το 2-4 και οι του Ομήρου δεν επεδίωκαν άλλο γκολ (προφανώς) για να μην στρέψουν το θυμό εναντίον τους.

Ο Μπούζας στο 15λεπτο του αγώνα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και στο  17΄ ο Αγγέλης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Φούντα, ο Λαγός ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτυ και ισοφάρισε 1-1. Στο 24΄  πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή ο Τζαμαλής απέκρουσε  με το χέρι δόθηκε πέναλτι και ο παίκτης αποβλήθηκε.  Ο Λαγός ξανά  στην εκτέλεση έκανε το 1-2 για τον Όμηρο. Αλλά στο 36΄το σκορ έγινε πάλι ισόπαλο:  ο Γατσώρης ανέτρεψε τον Μαντζάνα, πέναλτυ αυτή τη φορά υπέρ του Αχελώου  και ο Αλεξάκης το μετέτρεψε σε γκολ (2-2). Έφτασε το 52΄ και  η φάση που ο διαιτητής απέβαλλε τον  Φούντα του Αγγελοκάστρου με δεύτερη κίτρινη.  Το  ματς να διακόπηκε με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα. Με εννέα παίκτες  ο Αχελώος και στο 68΄ ο Καβαλιέρης έδωσε προβάδισμα στον Όμηρο, ενώ ο ίδιος παίκτης με νέο πέναλτυ (από τον Ταμπάκη στον  Σίμο Βαλτογιάννη)  στο 86΄ανέβασε το σκορ σε 2-4. Στο 87΄ ο Ρόκκος χτύπησε εκτός φάσης τον Τσιρώνη και πήρε  κόκκινη κάρτα, ενώ σε νέα διακοπή αποβλήθηκε και το τεχνικός των γηπεδούχων, Χρήστος Βασιλείου.

ΑΧΕΛΩΟΣ  (Χρήστος Βασιλείου): Κλιάφας, Ρόκκος, Φούντας, Ξανθόπουλος, Κωνσταντίνου (72΄ Μπέτσικας), Βαγενάς, Αλεξάκης, Μπούζας, Τζαμαλής, Καλοκαίρης (64΄ Ζαλοκώστας Ε.), Μαντζάνας (58΄ Ταμπάκης).

ΟΜΗΡΟΣ  (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Τσιρώνης, Γατσώρης (83΄ Βαλτογιάννης Κ.), Κάκκος, Τσάμης (46΄ Αποστολίδης), Λαγός (76΄ Βαλτογιάννης Σ.), Καλύβας, Σαμψώνας, Αγγέλης, Καβαλιέρης.

Πήρε και τη νίκη

Σκληρό «καρύδι» αποδείχθηκε για μία ακόμα φορά ο Άρης Αιτωλικού και η ΑΕ Μεσολογγίου παρότι τον νίκησε στο «νησί» 0-1,  δεν έπεισε. Καλύτερος ο Άρης  Αιτωλικού στο πρώτο 45λεπτο όταν και έχασε δύο αξιόλογες ευκαιρίες για γκολ.  Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΜ μπόρεσε να εξασφαλίσει τα νώτα της και χωρίς ιδιαίτερη απόδοση με γκολ του Γιώργου Πασπαλιάρη στο 67΄πήρε τη νίκη.  Στο 70΄οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ερινάλντο για  έντονη διαμαρτυρία.

ΑΡΗΣ (Γιώργος Ζήκος ):  Βελτσίστας, Καραδήμας, Χονδρογιάννης Π., Μπούσγος, Ερινάλντο, Σκαρμούτσος  (84΄Φράγκος), Μοχάμετ (73΄Ζηνεμπής), Καρατζογιάννης, Χονδρογιάννης Χ., Ζέρβας, Καλύβας (87΄Κανταρέλος).

ΑΕΜ (Βασίλης Ξανθόπουλος ):  Δουλιώτης, Πασπαλιάρης Ι., Μπαρμπαρούσης, Πασπαλιάρης Γ., Δερβίσης, Δενδρινός, Μιχαλόπουλος (59΄Νικολόπουλος), Γκάτσης, Γαβρίνας (81΄Μακρής), Βαβάτσικος, Κρούτη.

Το… διαπραγματεύτηκε

Η γηπεδούχος Φλόγα Παλαιομάνινας δεν είχε περιθώρια για νέες απώλειες με αντίπαλο τον Ατρόμητο Αντιρρίου, ωστόσο λίγο πριν σιγουρέψει τη νίκη με δεύτερο γκολ στην εκπνοή του αγώνα, κινδύνεψε με ισοφάριση. Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου  ο Κόκκαλης  με κοντινό σουτ έκανε το 1 – 0, που παρέμενε ενώ το ματς βάδιζε στη λήξη και το Αντίρριο στις καθυστερήσεις είχε δύο καλές ευκαιρίες για γκολ. Τελικά στο 95΄ ο Καρύμπας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα γράφοντας  το τελικό 2 – 0 για την ομάδα της Παλαιομάνινας.

ΦΛΟΓΑ (Νίκος Μιμηγιάννης): Ρόκκος (63΄ λ.τ. Ταράτσας), Τραγουλιάς, Καλοκαίρης, Ζαχαράκης, Κουρσάρης, Καντάνης,  Μούτσα, Νούλας (66΄ Τσιμπούκας), Κόκκαλης (94΄ Κοκκώνης Σ.), Καρύμπας, Ξευγένης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  (Περικλής Παπαποστόλου): Φλωρόπουλος, Γεράνιος (58΄ Κάκκος), Αποστολόπουλος, Μπίμπας, Παπαποστόλου, Ζαχαρόπουλος (79΄ Καρακώστας), Βαρελάς, Πετσίνης, Δημητρόπουλος, Σκανιάς (90΄ Σατραζάνης), Αναγνωστόπουλος.

Ανεβαίνει ο Προμηθέας

Μπορεί να μην πείθει όπως πέρσι, αλλά σταδιακά έχει συγκεντρώσει αρκετούς βαθμούς ο Προμηθέας Γαβρολίμνης, που αυτή τη φορά νίκησε 2-1 τον Απόλλωνα Δοκιμίου. Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι δείχνουν αδυναμίες εκτός έδρας,  έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 17΄ όταν η κεφαλιά του Νίκου  Νταλαπέρα εξοστρακίστηκε  στο δοκάρι, αλλά και ο Ταμπάκης των γηπεδούχων τον μιμήθηκε μερικά λεπτά αργότερα. Το πρώτο γκολ του Προμηθέα  σημειώθηκε στο 26’ με κεφαλιά του Μπαλαμπάνη, το Δοκίμι ισοφάρισε με πέναλτυ του Φώτη Κορομηλά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο Αλμπάνης με τον ίδιο τρόπο έκανε το 2-1 στο 63΄ και στο 90΄αποβλήθηκε ο Νίκος Ταμπάκης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Κατσίνας, Μπαλαμπάνης  (50’Παγανιάς), Κυρίτσης Γρ., Δημητρόπουλος, Μυλωνάς, Καραπαππας (60’΄Λιάγκος), Κοσσόβας, Αλμπάνης (81’Τσουκαλάς), Καλαβριζιώτης, Γιαβρούτας, Ταμπάκης.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Πάνος Τούρκας):Σίμος, Τσακανίκας Ν., Τσακανίκας Ι., Αθανασίου, Νταλαπέρας, Κορομηλάς Φ., Κορομηλάς Χ. (86’ Καγκάρας), Νταλαπέρας Ν., Αθανασίου Ν., Ζαχαράκης, Σπηλιώτης.

Στο 80΄η λύτρωση

Ο Αετός  Σταμνάς δεν αποδείχθηκε εύκολος αντίπαλος για τον Θέρμιο Απόλλωνα, αλλά οι γηπεδούχοι για μία ακόμα φορά νίκησαν στην έδρα τους. Το γκολ που έκρινε το ματς σημειώθηκε στο 80΄ με ατομική ενέργεια του Μερσιώτη, ενώ λίγο πριν είχε δοκάρι ο Καρβελάς. Και οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους έκαναν αισθητή την παρουσία τους επιθετικά, χωρίς να πάρουν κάτι από τον αγώνα.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γιώργος Γιάκος): Κούντρας, Κοκώνης Κ., Κώης (81΄ Κοντός), Κοκκώνης (89΄ Μπέσσας), Ράπτης, Ψηφής, Τύμπας, Παπαστέλιος, Μερσιώτης (90΄ Κόκκοτος Ν.), Καρβελάς, Κόκκοτος Α.

ΑΕΤΟΣ  (Βασίλης  Παστρωμάς): Σπυρόπουλος, Μπούρος, Χόντος, Φράγκος Λ., Τσιλιπανος Γ., Ασπρογιάννης, Κουσκούνης (89΄ Ζήσης), Μπαλάφας (84΄ Τσιλιπανος Σ.), Τηλεμάχου (83΄ Κοκοσούλας), Κουκουγιάννης, Παστρωμάς.

Ανατροπή και ανάδυση

Η  Ακαδημία Ευηνοχωρίου έχανε από τη  Δόξα Καινούριου στο πρώτο ημίχρονο και με ανατροπή του σκορ στην επανάληψη νίκησε 2-1, αποτέλεσμα που την ξεκόλλησε από την… άκρη της ουράς στη βαθμολογία. Οι φιλοξενούμενοι δεν  κλείδωσαν τη νίκη στο πρώτο 45λπετο, αν και είχαν την ευκαιρία. Ήταν καλύτεροι και προηγήθκαν στο 11΄, αλλά στο ημίωρο έχασαν πέναλτυ (απέκρουσε ο Μπράτσκας). Έτσι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 75΄με τον Πιστιόλη και δέκα λεπτά αργότερα ο Τριώτης πέτυχε το δεύτερο γκολ τους. .

ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Δημήτρης Ξηρός): Μπράτσκας, Παναγιωτόπουλος Α., Διαμαντόπουλος, Παπουτσόπουλος (76΄Τσαλίκης), Μαντέλος, Πασπαλιάρης Δ., Ντζελέπης, Ρουμελιώτης (46΄Παναγιωτόπουλος Χ.), Κούστας (46΄Τριώτης), Κράνης.

ΔΟΞΑ (Παναγιώτης Ασπρογιάννης): Χασιώτης, Σούζα (18 Ασημακόπουλος), Κωνσταντίνου, Μπισμπίκης, Κόκκαλης, Αυγέρης, Γκορόγιας (86΄Κουτσολάμπρος), Τζωρτζόπουλος Σ., Στρεμμένος (79΄Βλίσος), Κακούρης.