Παραλειπόμενα του Σαββατοκύριακου

Σκάουτερ

Την αναμέτρηση του Ναυπακτιακού Αστέρα με τον Προμηθέα Γαβρολίμνης παρακολούθησε ο «κυνηγός» ταλέντων του Ολυμπιακού, Γιώργος Αμανατίδης (φωτο). Δεν θέλησε να αποκαλύψει τον σκοπό της παρουσίας του, ούτε θέλησε να κάνει κάποια δήλωση. Πάντως όλοι θεώρησαν – και ίσως κάτι ήξεραν – πως ο Αμανατίδης ταξίδεψε στη Ναύπακτο κυρίως για να δει τον 16χρονο Μάριο Βρουσάι του Αστέρα, ο οποίος ήταν εκπληκτικός στο ματς. Αλλά σίγουρα είδε ταυτόχρονα  κι άλλους νεαρούς με… ενδιαφέρον, περισσότερο τον Παγανιά  του Προμηθέα.

Στα… χωράφια του παππού

Καλύτερος παίκτης και ηρωική μορφή για το Αντίρριο στο ματς κόντρα στο Παναιτώλιο ήταν ο νεαρός τερματοφύλακας Κώστας Καραδήμας. Η  μητέρα του συμβαίνει να  κατάγεται από το Παναιτώλιο και μεγάλωσε εκεί, ενώ ο αείμνηστος παππούς του, Χρήστος Μπεσύρης,  υπήρξε  παίκτης του Ολυμπιακού Παναιτωλίου πριν μερικές δεκαετίες. Άρα κατά το ήμισυ… είναι Παναιτωλιώτης.

Η «κατάρα»

Όλες οι ομάδες θεωρούν ιδανικότερη ευκαιρία για γκολ το πέναλτυ. Αυτό δεν είναι απόλυτα σίγουρο για το Καινούριο. Τις δύο τελευταίες αγωνιστικές η Δόξα κέρδισε δύο πέναλτυ και τα έχασε. Με τον Προμηθέα ήταν ο Σωκράτης  Τζωρτζόπουλος που νικήθηκε απ’ τον Γκασούκα και με τον Όμηρο ο Χριστόφορος Μπλάνης νικήθηκε απ’ τον Ζέρβα. Αμφότερα τα πέναλτυ αυτά θα μπορούσαν να μεταφραστούν σε βαθμούς. Το πρώτο χάθηκε με το σκορ στο 1-1 και στο τέλος  η Δόξα έχασε 2-1 και το άλλο όταν ο Όμηρος προηγούνταν 0 – 1 και τελικά νίκησε 0-2.

Αντίπαλοι

Δύο αδέρφια ήρθαν αντιμέτωπα για λίγα λεπτά το περασμένο Σάββατο. Ο Γιώργος Φράγκος μπήκε για λογαριασμό της Σταμνάς στο ημίχρονο και ο αδελφός του Τάσος Φράγκος πέρασε στο ματς για τα τελευταία λεπτά με τη φανέλα του Άρη Αιτωλικού. Είναι  Αιτωλικιώτες, γιοί του παλαίμαχου και πρώην Παράγοντα του Άρη, Γρηγόρη Φράγκου.