Όλα φυσιολογικά

Η 14η αγωνιστική της Α΄Κατηγορίας δεν επιφύλασσε εκπλήξεις και οι ομάδες που θεωρητικά είχαν τον πρώτο λόγο το απέδειξαν στο γήπεδο.  Τρεις νίκες γηπεδούχων, δύο φιλοξενούμενων και δύο ισοπαλίες ήταν ο απολογισμός με με 29 γκολ να επιτυγχάνονται και συντελεστή 13-16  υπέρ των φιλοξενούμενων. Την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων στα γκολ καθόρισε η νίκη του Ναυπακτιακού στην έδρα της Σταμνάς (2-7), νίκες με σκορ 3-0 στην έδρα τους σημείωσαν Α.Ε. Μεσολογγίου και Φλόγα Παλαιομάνινας, με τον Όμηρο να επικρατεί 0-2 στην έδρα του Προμηθέα.

Σημαντική και μεγάλη νίκη πέτυχε το Αγγελόκαστρο στο Παναιτώλιο που δεν μπορεί να ξεπεράσει  τα προβλήματά του κι έτσι ο Αχελώος πλησίασε την ομάδα του Θέρμου η οποία ήρθε  ισόπαλη στο Ευηνοχώρι. Χωρίς νικητή έληξε και το ματς του Αιτωλικού ανάμεσα στον Άρη και τον Απόλλωνα, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να βρίσκονται σε «κόκκινη γραμμή» και την ομάδα του Δοκιμίου να έχει αρκετή ασφάλεια.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 38, ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ 37, ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 37, ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ 27, Ν.ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 21, ΑΧΕΛΩΟΣ ΑΓΓΕΛΟΚΑΣΤΡΟΥ 20, ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ 19, ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΓΑΒΡΟΛΙΜΝΗΣ 18, ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ 15, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΟΥ 12, ΑΡΗΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ 11, ΑΚΑΔ. ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ 11, ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ 7, ΑΕΤΟΣ ΣΤΑΜΝΑΣ 5.

Επτά αστέρων

Ο Αετός Σταμνάς προηγήθηκε του Ναυπακτιακού Αστέρα στο γήπεδο Αγγελοκάστρου, γεγονός που «άνοιξε» το ματς και οι φιλοξενούμενοι έγιναν… επτάστεροι, σκοράροντας επτά φορές, έναντι δύο του Αετού. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ομάδα ανώτερου επιπέδου και όσο περνούσε η ώρα η διαφορά γίνονταν πιο αισθητή με  τον Θεοχάρη και τον  Θωμόπουλο να…  «ξεσαλώνουν».  Ο Αετός πήρε προβάδισμα στο 2ο λεπτό, όταν  ο Φράγκος άνοιξε το σκορ με προβολή και στο  30΄ ο Θεοχάρης με πλασέ από το ύψος της περιοχής ισοφάρισε, για να έλθει  στο 31΄  ο Κώστας Ψυχογιός με διαγώνιο πλασέ και να δώσει το  προβάδισμα στον Αστέρα. Στις αρχές της επανάληψης ο  Κώστας Ψυχογιός έκανε το 1- 3 , στο  53΄  ο Θωμόπουλος  το 1-4. Και στο 60ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το ωραιότερο γκολ τους σε συνδυασμό από Ανδριτσόπουλο και Θανασιό που έφερε τη μπάλα στον Κώστα Ψυχογιό, ο οποίος σε κενή εστία ανέβασε το σκορ σε 1-5 και έκανε χατ τρικ. Ο Αετός μείωσε στο 65΄ με τον Μπούρο, αλλά ο Θωμόπουλος με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ (74΄) πέτυχε το έκτο γκολ της ομάδας του και το σκορ έκλεισε με τον Κάκκο (86΄).

ΑΕΤΟΣ (Βασίλης Παστρωμάς): Πολίτης, Αθανασάκης (35΄Γαντζούδης), Χόντος, Φράγκος Λ., Τσιλιπάνος Γ., Τσιλιπάνος Σ., Μπούρος, Μπαλάφας, Κουσκούνης (75΄Κοκοσούλας), Κουκογιάννης, Παστρωμάς.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ  (Σταύρος Σταύρου): Ανδρεόπουλος, Καζανάς(71′  Καλαβρουζιώτης),  Θωμόπουλος, Δημόπουλος, Θεοχάρης, Ζαχαρόπουλος, Ανδριτσόπουλος (65′  Σιαμάς), Θανασιός, Ψυχογιός Κ. (72΄Κάκκος)  Βρουσάι Μαρ, Βρουσάι Μιχ.

Είχε την ωριμότητα

Δεν βρήκε καλές συνθήκες ο Όμηρος στο Αντίρριο, όπου γηπεδούχος ήταν ο Προμηθέας Γαβρολίμνης, καθότι και η φιλοξενία ήταν «κρύα», το παιγνίδι των γηπεδούχων σκληρό και ο διαιτητής με αρκετά λάθη. Η ομάδα του Θεοδοσίου ήταν καλύτερη, είχε ρυθμό και φάσεις, αλλά κυρίως διέθετε το «καθαρό μυαλό» και την ψυχραιμία να ξεπεράσει τις συνθήκες του αγώνα.  Στο 29΄ σε εκτέλεση κόρνερ του Αποστολίδη  ο  Γκασούκας έχασε τη μπάλα και αυτή εξοστρακίστηκε  στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκανε κι άλλες ευκαιρίες στη πορεία του αγώνα. Το γκολ άργησε να έλθει, στο 80΄, που ο Λαγός με σουτ από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ και στο 89΄  ο Σεραφίγγος έκανε το 0-2  υπέρ  του Ομήρου.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Μπαλαμπάνης, Παγανιάς (60’  Κυρίτσης), Δημητρόπουλος, Καζανάς (71’Καλαβριζιώτης),Κοσσόβας, Παπακωστόπουλος (63’  Ταμπάκης), Γιαβρούτας,Αλμπάνης.

ΟΜΗΡΟΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Τσιρώνης, Βαλτογιάννης Κ.  (74’ Σεραφίγγος), Γατσώρης, Τσάμης, Λαγός, Σαμψώνας (64’ λ.τ.  Καλύβας), Αποστολίδης (84’  Κάκκος), Καβαλιέρης.

Τρεις «κανονιές»

Δεδομένη η ανωτερότητα της Α.Ε. Μεσολογγίου απέναντι στον Ατρόμητο Αντιρρίου, ο οποίος δεν επιδόθηκε σε αντιποδόσφαιρο κι αυτό συνέβαλε να φανεί η διαφορά. Οι «κανονιέρηδες» σκόραραν τρεις φορές, αν και μέχρι να μείνει με δέκα παίκτες ο φιλοξενούμενος το σκορ διατηρούνταν στο ρευστό 1-0. Στο 10λεπτο της αναμέτρησης η ομάδα του Βασίλη Ξανθόπουλου είχε προηγηθεί και με τον τρόπο αυτό είχε απόλυτα τα ηνία της αναμέτρησης. Σέντρα του Βαβάτσικου  και  κεφαλιά του Γκάτση στα  δίχτυα έκαναν το 1-0 και  στο 56΄ ο  Δημητρόπουλος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία.  Λίγο λεπτά αργότερα (62΄) ο  Γαβρίνας διπλασίασε τα τέρματα γηπεδούχων  και το 3-0  έγινε με  κεφαλιά του Γκάτση.

ΑΕΜ (Βασίλης Ξανθόπουλος): Δουλιώτης (82΄Κοντογεώργος), Πέκεζ, Μπαρμπαρούσης, Πασπαλιάρης Γ., Δερβίσης, Δενδρινός, Αυτζής (62΄Νικολόπουλος), Γκάτσης, Βαβάτσικος, Κρούτη (81΄Λένης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Περικλής Παπαποστόλου): Φλωρόπουλος, Παπαποστόλου, Αποστολόπουλος (84΄Ρηγόπουλος), Πετσίνης, Καρακώστας, Δημητρόπουλος, Βαρέλας, Καραδήμας Χ., Γεράνιος (87΄Πλυταριάς), Ζαχαρόπουλος, Κάκκος (43΄λ.τ.  Ράπτης).

Για 30 λεπτά βρήκε «τείχος»

Η  Φλόγα Παλαιομάνινας επιβλήθηκε με 3 – 0 της Δόξας Καινουρίου στο γήπεδο του Δοκιμίου, σε παιγνίδι όπου το πρώτο ημίωρο ήταν δύσκολο για τους νικητές. Η Δόξα είχε κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Ευθυμίου και άντεχε, μέχρι που στο 27΄ η  καρφωτή κεφαλιά του Νούλα  άνοιξε το σκορ. Μέσα σε πέντε λεπτά ο Μούτσα έκανε και το 2-0 για τη Φλόγα. Το Καινούριο μπήκε με πολλά… κουράγια στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τις πρωτοβουλίες, αλλά ήλθε ένα τρίτο γκολ σε στατική φάση (από κόρνερ) στο 56΄από τον Ζαχαράκη, για να εδραιώσει τη νίκη της ομάδας του.

ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ (Νίκος Μιμηγιάννης): Ρόκκος, Τραγουλιάς, Καλοκαίρης, Ζαχαράκης, Κουρσάρης, Καντάνης, Μούτσα, Καρτσακλής (85΄ Μακρής), Κόκκαλης (82΄ Κοκκώνης Σ.), Καρύμπας (87΄ Νιτσάκης), Νούλας.

ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ (Γιάννης Μακρής): Ευθυμίου, Κόκκαλης Γ., Κωνσταντίνου, Μπισμπίκης, Γκορόγιας (46΄ Σούζα), Σαλμάς, Στρεμμένος (62΄ Τζωρτζόπουλος Δ.), Κακούρης, Γιώτης (73΄ Καρρόπουλος), Μπλάνης, Τζωρτζόπουλος Σ.

Χωρίς νικητή

Ισοπαλία είχαμε στο Ευηνοχώρι μεταξύ της Ακαδημίας Ευηνοχωρίου και του  Θέρμιου Απόλλωνα με σκορ 1-1. Οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν για τη νίκη, δημιούργησαν φάσεις, αλλά πήραν από ένα βαθμό και η Ακαδημία παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία. Στο  60΄ ο  Πιστιόλης  έγραψε το  1-0 και στο 77΄ο Θέρμιος ισοφάρισε.

Τον παρέσυρε… ο Αχελώος

Ο Αχελώος Αγγελοκάστρου αναδείχθηκε νικητής στο Παναιτώλιο επί του Ολυμπιακού, του οποίου τα προβλήματα συνεχίζονται και την επόμενη μέρα παραιτήθηκε και ο νέος προπονητής, Κώστας Γιωτόπουλος, μετά από τρία ματς στον πάγκο του. Πολλά τα αγωνιστικά λάθη των γηπεδούχων, ο οποίοι δεν είχαν το απαιτούμενο σθένος να «κυνηγήσουν» επάξια το παιγνίδι και μοιραία έχασαν, για να βρίσκονται πια στο… χείλος του γκρεμού. Ο Αχελώος με τη νίκη του, ανέβηκε αισθητά  βαθμολογικά,  πιστοποίησε πως συνεχώς βελτιώνεται και με τον καλύτερο παίκτη του, τον Καλοκαίρη, πήρε προβάδισμα 0-2 με δύο γκολ στο τρίλεπτο 27΄ – 30΄. Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν άμεσα (31′) με τον  Κοντοπάνο και άγγιξαν την ισοφάριση στο 40΄  όταν ο  Κατσιμάρης έχασε το   πέναλτυ (άουτ) που είχε κερδίσει ο ίδιος. Στις αρχές της επανάληψης ο Αλεξάκης  έκανε το 1-3 για τους φιλοξενούμενους και ο ίδιος παίκτης στο 77′ το 2-4 με πέναλτυ, κι ενώ στο  74′ είχε μειώσει προσωρινά ο Γαρούφης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Κώστας Γιωτόπουλος): Κατσαβοχρήστος, Παναγιωτόπουλος (53′ Πανταζή), Λαμπρακόπουλος, Γαρούφης, Αλπέντζος, Τσοπανάς, Μάκος, Κατσιμάρης, Κοντοπάνος, Βδουκάκης (62′ Ντίνος), Μπουκουβάλας (46′ Καμζέλης)

ΑΧΕΛΩΟΣ (Χρήστος Βασιλείου): Τσιλίκας, Ρόκκος, Τζαμαλής, Ξανθόπουλος, Κωνσταντίνου, Μπέτσικας (50′ Ταμπάκης), Αλεξάκης, Βαγενάς, Μαντζάνας (85′ Μήτσος), Καλοκαίρης, Ζαλοκώστας (68′ Αριστόπουλος).

Ανεπίσημα παράπονα

Άρης Αιτωλικού και Απόλλων Δοκιμίου αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 και οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για ανάρμοστες συμπεριφορές των κιτρινόμαυρων, όπως και μη τήρηση του fair play πριν δεχθούν την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, αλλά τίποτα απ’ αυτά με επίσημη ανακοίνωση του Συλλόγου. Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γιώργου Μενεγιά παλαίμαχου επιθετικού ποδοσφαιριστή του Αρη, που έφυγε απ’ τη ζωή. Οι Απολλωνιστές πήραν καθαρό προβάδισμα με 0-2, πρώτα από κεφαλιά του Νίκου Νταλαπέρα στο πρώτο 20λεπτο και στη συνέχεια στο 64′  σε αντεπίθεση έκαναν το  0-2 με τον  Σπυριλιώτη.   Όμως λίγο μετά ο τερματοφύλακας  Σίμος έχασε τη  μπάλα και ο Χρήστος  Χονδρογιάννης με προβολή μείωσε για τον Άρη και παρότι στο 72′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη (για διαμαρτυρία) ο Γεράσιμος    Κούσουλας των γηπεδούχων, στις καθυστερήσεις ο Χρονδρογιάννης ισοφάρισε.

ΑΡΗΣ (Γιώργος Ζήκος): Κούσουλας, Κουτρούλης (60′ Φράγκος), Χονδρογιάννης Π., Μάλι Ισαάκ, Μπούσγος, Κούσουλας Γ., Χονδρογιάννης Χ., Καραδήμας, Καλύβας (77′ Καρέτσος), Ζέρβας (33′ Μαχμούτ), Κανταρέλλος.

ΑΠΟΛΛΩΝ  (Παναγιώτης Τούρκας): Σίμος, Τσακανίκας, Νταλαπέρας Ν. (46′ Αθανασίου Δ.), Αθανασίου Α., Νταλαπέρας Η., Βαμβακάς (76′ Καγκαράς), Αθανασίου Ν., Κορομηλάς, Γιαννακάς (67′ Κορομηλάς Χρ.), Ζαχαράκης, Σπυριλιώτης.