Είχε και… λάδια

Η 11η στροφή του πρωταθλήματος της Α΄Κατηγορίας  δεν έφερε απώλειες στους τρεις πρώτους, όμως η τέταρτη Φλόγα Παλαιομάνινας έχασε κι άλλο έδαφος στο Θέρμο, αφού… γλίστρησε, γνωρίζοντας την ήττα. Επίσης η 3η της βαθμολογίας ΑΕ Μεσολογγίου πήρε την τελευταία στιγμή τη νίκη στο Ευνηνοχώρι, ενώ ο Όμηρος κατάφερε να… βάλει σε τάξη τα πράγματα στα μέσα της επανάληψης, κόντρα στο Αντίρριο. Πιο εύκολη – αναλογικά – αποδείχθηκε η επικράτηση του Ναυπακτιακού μέσα στο Αγγελόκαστρο και οι νικητές ξεπέρασαν έτσι το «σοκ» της περασμένης Τετάρτης. Σημαντικές οι νίκες για τον Απόλλωνα Δοκιμίου και τον Προμηθέα Γαβρολίμνης, όπως άλλωστε και για τον Θέρμιο Απόλλωνα. Στο αποχαιρετιστήριο παιγνίδι του Κώστα Τάκου στο Παναιτώλιο, οι ερυθρόλευκοι έκαναν νίκη μετά από καιρό με το 3-0 επί του Άρη Αιτωλικού.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ 30, ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 29. ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 28, ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ 20, ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΓΑΒ/ΜΝΗΣ 18, ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ 18, Ν. ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 16, ΑΧΕΛΩΟΣ ΑΓΓΕΛ/ΣΤΡΟΥ 14, ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ 12, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝ/ΛΙΟΥ 10, ΑΡΗΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ 9, ΑΚΑΔ. ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ 8, ΑΕΤΟΣ ΣΤΑΜΝΑΣ 5, ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ 4.

Πέρασε και… δύσκολα

Το τελικό 4-2 του Όμηρου Νεοχωρίου επί του Ατρομήτου Αντιρρίου, που τον διατήρησε στην κορυφή, δείχνει άνετη επικράτηση, εντούτοις οι νικητές μέχρι το 65΄είχαν πολύ δύσκολο έργο. Κι αυτό διότι ο Ατρόμητος είχε προηγηθεί 0-1, ισοφάρισε 2-2 και είχε τη φάση να πάρει πάλι προβάδισμα. Η ομάδα του Αντιρρίου  στο 12′ , από λάθος του  Γατσώρη, πήρε προβάδισμα με σκόρερ τον Παπαποστόλου και ο Όμηρος ισοφάρισε πριν περάσουν δύο λεπτά με τον Τσάμη σε φάση διαρκείας. Πάλι μέσα σε ένα δίλεπτο οι γηπεδούχοι σκόραραν δεύτερη φορά ,  όταν ο Αγγέλης  με σουτ  στην κίνηση έκανε το 2-1. Και στο 19΄το 2-2 πάλι από τον Παπαποστόλου και λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα Ζέρβα. Με 2-2 το ημίχρονο και στο 53΄ απ’ευθείας εκτέλεση κόρνερ του Παπαποστόλου στο οριζόντιο δοκάρι.  Έφτασε το 64΄που ο Λαγός με κεφαλιά έκανε το 3-2 και πάλι μέσα σε δύο λεπτά έγινε το 4-2 ξανά με κεφαλιά  του Λαγού.

ΟΜΗΡΟΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Τσιρώνης, Γατσώρης (36′ λ.τ. Στραβοδήμος), Κάκκος, Τσάμης, Λαγός, Καλύβας (61′ Αποστολίδης), Σαμψώνας (85′ λ.τ. Βαλτογιάννης Σ.), Αγγέλης, Καβαλιέρης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  (Περικλής Παπαποστόλου): Φλωρόπουλος, Παπαποστόλου (89′ Καραδήμας), Αποστολόπουλος, Μπίμπας, Καρακώστας, Δημητρόπουλος, Βαρελάς (75′ Γεράνιος), Πετσίνης, Σκανιάς,Ζαχαρόπουλος (86′ Αναγνωστόπουλος), Κάκκος.

Στο 88΄τους «λύγισε»

Οι γηπεδούχοι της  Ακαδημίας Ευηνοχωρίου, οι οποίοι προέρχονταν από την απρόσμενη ισοπαλία μέσα στη Ναύπακτο, λίγο έλειψε να κάνουν τη ζημιά και στην ΑΕ Μεσολογγίου που μπόρεσε να πάρει τη νίκη στο 88΄και ενώ οι δύο ομάδες είχαν από ένα γκολ στο ενεργητικό τους μέχρι τότε. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαβάτσικου η κεφαλιά του Γιώργου Πασπαλιάρη έγραψε το  1-2 για τους «κανονιέρηδες» και τους διατήρησε στους δύο πόντους από την κορυφή. Η ΑΕΜ προηγήθηκε στο 27΄με τον Γαβρίνα και στο 62΄η Ακαδημία κέρδισε πέναλτι (ο Ρισβάς ανατράπηκε από τον Γιώργο Πασπαλιάρη), το οποίο ο Πιστιόλης μετέτρεψε σε γκολ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πιο πολλές φάσεις, αλλά και η ομάδα του Ευηνοχωρίου έδειχνε ικανή για ένα ακόμα γκολ, ενώ στο 85΄μέσα σε ένα λεπτό οι δύο ομάδες ζήτησαν πέναλτυ εκατέρωθεν που αρνήθηκε ο διαιτητής Τσάσσης, για τον  οποίο η ΑΕΜ εξέδωσε διαμαρτυρία.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Δημήτρης Ξηρός):  Μπράτσκας, Κοκόρης, Διαμαντόπουλος, Παναγιωτόπουλος Α., Μαντέλος, Ντζελέπης, Πασπαλιάρης   (45΄Ρισβάς), Τσαλίκης (54΄Μάνθος), Κράνης, Παναγιωτόπουλος Χ.  (80΄Παλιάτσας), Πιστιόλης.

ΑΕΜ (Βασίλης Ξανθόπουλος):  Δουλιώτης, Πασπαλιάρης Ι.  (72΄Μακρής), Μπαρμπαρούσης, Πασπαλιάρης Γ., Δερβίσης, Δενδρινός, Νικολόπουλος (81΄Ντζιμάνης), Γκάτσης, Γαβρίνας (92΄Λένης), Βαβάτσικος, Κρούτη.

Είχε το γκολ και νίκησε

Δεν άφησε περιθώρια για νέες απώλειες ο Ναυπακτιακός και σημειώνοντας γκολ, στο Αγγελόκαστρο, κάπου στα μέσα του ημιχρόνου έλεγξε το ματς και «κλείδωσε» τη νίκη προς το τέλος του. Ο Ανδριτσόπουλος  στο 25’ έκανε  το 0-1 με κοντινό πλασέ και ο Αχελώος έδειξε ικανός να ισοφαρίσει στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά έχασε τις δύο καλές ευκαιρίες που δημιούργησε. Έτσι στο 80’ ο  Θωμόπουλος   με πλασέ στη κίνηση έκανε το 0-2, ενώ η δεύτερη κίτρινη του Αλεξάκη στη συνέχεια έφερε άλλη μία απώλεια στην ομάδα του Αγγελοκάστρου.

ΑΧΕΛΩΟΣ  (Χρήστος Βασιλείου): Κλιάφας, Βαγενάς, Φούντας (46΄ Ζαλοκώστας Ε.), Μπέτσικας, Κωνσταντίνου, Μπούζας (90΄ Φάτσαλης), Αλεξάκης, Ταμπάκης, Τζαμαλής, Καλοκαίρης, Μαντζάνας (70΄ Καραλής Ε.).

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Σταύρος Σταύρου): Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Δημόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Θεοχάρης, Θωμόπουλος, Καραγιάννης, Θανασιός (80΄ Καλαβρουζιώτης), Ψυχογιός Κ. (65΄ Βρουσάι Μιχ.), Ανδριτσόπουλος, Βρουσάι Μαρ. (92΄ Ψυχογιός Α.).

Είχε «ψυχή» και νίκησε

Με  καλή εμφάνιση ο Νέος Θέρμιος Απόλλων  νίκησε  3 – 2 τη Φλόγα Παλαιομάνινας, αφού είχε περισσότερο πάθος για το τρίποντο και το κυνήγησε με πίστη ως το τέλος. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από το προβάδισμα της Φλόγας στο 5΄με  την κεφαλιά του Κόκκαλη και πολύ πριν λήξει το ημίχρονο (33΄) έφεραν ξανά το ματς στα ίσια με όμορφο γκολ από τον Αδαμάντιο Κόκκοτο.  Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 53΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Μπλέτσα και ο Κώστας Κοκκώνης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 71΄ η ομάδα της Παλαιομάνινας ισοφάρισε,  2-2, με φάουλ του Καρύμπα, στο 82΄ ο  Καρβελάς  είχε  δοκάρι για τον Θέρμιο και ενάμισι λεπτό μετά  ο Τύμπας με σέντρα – σουτ έγραψε το  3 – 2.

ΘΕΡΜΙΟΣ (Γιώργος Γιάκος): Κούντρας, Κοκκώνης Κ., Στεργίου, Ράπτης, Κοκκώνης Ε., Ψηφής (29΄ λ.τ Μπέσσας), Κόκκοτος Α. (85΄ Κοντός Δ.), Παπαστέλιος, Μερσιώτης, Τύμπας (87΄ Κόκκοτος Ν.), Καρβελάς Α.

ΦΛΟΓΑ (Νίκος Μιμηγιάννης): Ταράτσας, Κοκκώνης Ε., Μπλέτσας (60΄ Παπαδόπουλος), Ζαχαράκης, Κουρσάρης, Καντάνης,  Μούτσα, Καρτσακλής (46΄ Τραγουλιάς), Κόκκαλης, Καρύμπας, Νούλας (66΄ Δήμος).

Μέγας… Αλέξανδρος

Το ματς βάδιζε στο τέλος και ο γηπεδούχος Απόλλων Δοκιμίου είχε «κολλήσει» στο 1-1 με την πολύ καλή Δόξα Καινουρίου. Ήταν το 87΄όταν σε στατική φάση ο Αλέξανδρος Αθανασίου προωθήθηκε και με ψύχραιμη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι «νίκησε» τον έξοχο Ευθυμίου, χαρίζοντας τη νίκη στους γηπεδούχους. Η ομάδα του Δοκιμίου βρήκε απέναντί της μια Δόξα εξαιρετική, που δεν θύμιζε ουραγό και πάλευε το ματς μέχρις εσχάτων. Το Καινούριο δέχθηκε το 1-0 στο 25΄από λάθος στην άμυνά του και εύκολο γκολ του Ζαχαράκη σε κενή εστία.  Στο 38΄ σέντρα – σουτ του Κακούρη στην εξωτερική πλευρά της  αριστερής δοκού και η ισοφάριση δεν έγινε, αλλά στην επανάληψη η Δόξα με εγγυητή τον Ευθυμίου στα μετόπισθεν, απειλούσε αισθητά. Μέχρι που στο 68΄ μια δουλεμένη φάση των φιλοξενούμενων και η αδράνεια των γηπεδούχων έφεραν την ισοφάριση: ο Μπλάνης εκτέλεσε φάουλ,  ο Σαλμάς στο πίσω δοκάρι ήταν μόνος και με κεφαλιά έστρωσε στο Σωκράτη Τζωρτζόπουλο, ο οποίος  με πλασέ σκόραρε.  Στο 75΄ ο Στρεμμένος ανέτρεψε το Νίκο Αθανασίου μέσα στην περιοχή, στο πέναλτι ο  Φώτης Κορομηλάς, αλλά ο  Ευθυμίου απέκρουσε και στην επαναφορά νίκησε και τον Ζαχαράκη. Στο 86΄ ο Φώτης Κορομηλάς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Αλέξανδρος Αθανασίου με την  κεφαλιά του διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΛΛΩΝ  (Πάνος Τούρκας): Σίμος, Τσακανίκας Ν., Τσακανίκας Ι., Αθανασίου Α., Νταλαπέρας Η., Κορομηλάς Φ., Κορομηλάς Χ., Νταλαπέρας Ν., Αθανασίου Ν., Ζαχαράκης, Σπυριλιώτης (67΄ Αθανασίου Δ.).

ΔΟΞΑ (Παναγιώτης Ασπρογιάννης): Ευθυμίου, Στρεμμένος, Κωνσταντίνου (80΄ Γιώτης), Μπισμπίκης, Σαλμάς, Γκορόγιας, Κόκκαλης Γ., Αυγέρης (59΄ Γκρίζης), Τζωρτζόπουλος Σ., Μπλάνης, Κακούρης (89΄ Καρρόπουλος).

Χρόνια Πολλά…  με τρίποντο

Παραμονή της γιορτής του παίκτη – προπονητή Ανδρέα Καλαβριζιώτη ο Προμηθέας Γαβρολίμνης πέτυχε μία ακόμα νίκη που τον κρατά ψηλά στη βαθμολογία, με «θύμα» τον Αετό Σταμνάς.  Στο ξεκίνημα του αγώνα από  φάουλ του Καλαβριζιώτη και κεφαλιά του Μπαλαμπάνη έγινε το 1-0, που δεν άλλαξε στο 5΄όταν το σουτ του  Μπαλάφα κατέληξε  στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στη αγκαλιά του Γκασούκα. Οι δύο ομάδες πάλευαν για το γκολ, αφού το σκορ ήταν ρευστό, αλλά στο 79΄ ένας άλλος Ανδρέας, ο Καλαβρουζιώτης, σέντραρε και  ο  Αλμπάνης  με σουτ διπλασίασε το σκορ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Μπαλαμπάνης, Παγανιάς, Δημητρόπουλος, Μυλωνάς, Κοσσόβας,Καλαβρουζιώτης(91’Λιάγκος), Καλαβριζιώτης, Αλμπάνης (81’Τσουκαλάς), Γιαβρούτας, Ταμπάκης.

ΑΕΤΟΣ (Βασίλης Παστρωμάς): Σπυρόπουλος, Μπούρος, Χόντος, Φράγκος Λ., Τσιλιπάνος Γ., Τσιλιπάνος Σ., Μπαλάφας (70’ Αθανασάκης), Ασπρογιάννης, Κοκοσούλας, Κουκογιάννης(68’ Γούλας),Παστρωμάς.

Δώρο στον κόουτς

Ο Κώστας Τάκος ήταν για τελευταία φορά στον πάγκο του Ολυμπιακού Παναιτωλίου, αφού για για λόγους υγείας αναγκάστηκε να σταματήσει. Πάντως οι παίκτες του φρόντισαν να τον αποχαιρετίσουν με επάνοδο στις νίκες (μετά από καιρό) και πέτυχαν σκορ 3-0 επί του Άρη Αιτωλικού. Νέος προπονητής του Παναιτωλίου είναι πλέον ο Κώστας Γιωτόπουλος.   Στο 25′ οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν,  όταν σε εκτέλεση φάουλ η μπάλα κόντραρε στο τείχος και ο προωθημένος Ντίνος που επωφελήθηκε (φωτο) έκανε το 1-0 με κοντινό σουτ. Στο 65′ ο ανώτερος Ολυμπιακός έκανε δύο τα γκολ του, αφού  ο Κοντοπάνος πρόλαβε και με κεφαλιά σκόραρε σε λάθος γύρισμα του Μπούσγου στον τερματοφύλακα Βελτίστα . Το  3-0 έγινε στο 85′ με πέναλτι του  Χρήστου Τάκου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Κώστας Τάκος): Κατσαβοχρήστος, Αλπέντζος, Λαμπαρακόπουλος, Ντίνος, Γαρούφης, Τάκος, Τσοπανάς, Ζωγράφος (86′ λ.τ. Παπαηλίας), Κοντοπάνος, Βδουκάκης (85′ Ρήγας), Πανταζής (57′ Παναγιωτόπουλος).

ΑΡΗΣ  (Γιώργος Ζήκος): Βελτίστας, Καραδήμας, Χονδογιάννης Π., Μπούσγος, Κούσουλας Τ. (68′ Φράγκος Α.), Σκαρμούτσος (68′ Κούσουλας Γ.), Μαχμούτ, Καρατζογιάννης (32′ λ.τ. Καρέτσος), Χονδρογιάννης Χ., Ζέρβας, Καλύβας.