Φλόγα και Ατρόμητος στον τελικό

Από το πρωτάθλημα της Α΄Κατηγορίας θα είναι οι δύο αντίπαλες ομάδες που θα διεκδικήσουν το Κύπελλο Αιτωλοακαρνανίας για το 2015, αφού η Φλόγα Παλαιομάνινας και ο Ατρόμητος Αντιρρίου προκρίθηκαν από τους χθεσινούς ημιτελικούς κόντρα στους Νέους του Παναιτωλικού και την ΑΕΚ Άγιου Κωνσταντίνου, αντίστοιχα. Συνέβη δε να το πετύχουν με το ίδιο σκορ (1-2) στις έδρες των αντιπάλων τους και έχοντας προηγηθεί 0-2.

Δίκαια η Φλόγα

Για την νεοφώτιστη  Φλόγα Παλαιομάνινας είναι άλλη μια ιστορική στιγμή και πήρε μια πρόκριση που άξιζε. Η  ομάδα του  Νίκου  Μιμηγιάννη πήρε τον έλεγχο το αγώνα και στο 19ο  λεπτό  προηγήθηκε με μακρινό σουτ του  Ζαχαράκη και λάθος εκτίμηση της πορείας της μπάλας από τον Διαμαντη με τους αμυντικούς του. Ο Παναιτωλικός  πήρε τις πρωτοβουλίες μετά το γκολ που δέχθηκε,αλλά ατύχησε να δεχθεί και το δεύτερο λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με δυνατό σουτ του Μούτσα έξω από την περιοχή. Στο δεύτερο 45λεπτο οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν πιο αμυντική  τακτική για  να διαφυλάξουν το σκορ  και ο Παναιτωλικός μείωσε στο 74΄με  κεφαλιά του Μωραΐτη. Στο επόμενο  λεπτό άγγιξε την ισοφάριση, όταν ο Ταράτσας απέκρουσε ενστικτωδώς το σουτ του Βακράκου και στη συνέχεια δούλεψε πάλι καλά η αμυντική λειτουργία της ομάδας της Παλαιομάνινας, που έφτασε στη μεγάλη επιτυχία.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Νταλακούρας): Διαμαντης, Καράι, Ζίγκηρης, Μαλής, Κουτσοποδιώτης, Αμπντέλ (54’ Νάκας), Γιαννιώτης (55’ Μωραΐτης), Κοντογιάννης Ι., Γεωργίου (68’ Βακράκος), Βασιλούδης, Βασιλάρης.

ΦΛΟΓΑ (Νίκος Μιμηγιάννης): Ταράτσας, Τραγουλιάς, Καλοκαίρης, Ζαχαράκης, Ξένος (46’ Κουρσάρης), Καντάνης, Μούτσα, Μακρής, Κόκκαλης, Μικελάτος (79’ Νούλας), Κοντοπάνος (89’ Χονδρογιάννης).

Το πάλεψε η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ Άγιου Κωνσταντίνου βρέθηκε να χάνει 0-2 από την ομάδα του Αντιρρίου που σκόραρε δις με τον Αλεξόπουλο και ταυτόχρονα έδειχνε πολύ ανώτερη. Οι κιτρινόμαυροι δεν το… έβαλαν κάτω και μείωσαν πριν τελειώσει το ημίχρονο  με γκολ του Μικρόπουλου.Στο δεύτερο ημίχρονο  οι γηπεδούχοι άρχισαν να βγαίνουν πιο σωστά στην επίθεση, πήραν τα ηνία του αγώνα και εξαφάνισαν  την διαφορά Κατηγορίας. Στερήθηκαν την καλή  τελική προσπάθεια και τελικά δεν πέτυχαν το δεύτερο γκολ για να πάνε το ματς στην παράταση.

Γιώργος Παπαϊωάννου για την εφημερίδα «Συνείδηση»