Ο ένας «απέδρασε»

Η εμβόλιμη 23η αγωνιστική της Α΄Κατηγορίας περιελάμβανε νίκες των φαβορί στα πέντε από τα έξι ματς, ωστόσο τρία από αυτά κρίθηκαν στο τελευταίο 5λεπτο.

Η χθεσινή 23η αγωνιστική της Α΄ΕΠΣΝΑ δεν «έκρυβε» εκπλήξεις, επικράτησαν τα φαβορί και μόνο ο Άρης Αιτωλικού (φωτο) απ’ τις ομάδες που απειλούνται για υποβιβασμό κατάφερε να «τσιμπήσει» εκτός έδρας βαθμό και μάλιστα μέσα στο Θέρμο.

Όσον αφορά την πρώτη θέση εκεί φιγουράρει μόνιμα τις τελευταίες αγωνιστικές η ΑΕ Μεσολογγίου, η οποία αυτή τη φορά πήρε άνευ αγώνα το τρίποντο. Το πήραν επίσης και ο Όμηρος με τον Ναυπακτιακό, αλλά… με τη ψυχή στο στόμα, αντίθετα με την Φλόγα Παλαιομάνινας που τελικά έφτασε σε ευρεία επικράτηση.

Ο Βασίλης Μεταξούλης ήταν ο «σωτήρας» της ομάδας του Νεοχωρίου κόντρα στον Απόλλωνα Δοκιμίου. Ο νεαρός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό, χωρίς η συνέχεια να είναι ανάλογη για την ομάδα του που στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε γκολ απ’ τον Ζαχαράκη. Κι ενώ στο 83΄ο Καρύμπας ήταν άτυχος «σημαδεύοντας» το δοκάρι, ήρθε πάλι ο Μεταξούλης στο 91΄να χαρίσει  τη νίκη στους γηπεδούχους.

Στο τέλος γύρισε το παιγνίδι ο Ναυπακτιακός καθώς έχανε από το 25ο λεπτό. Το γκολ της Ακαδημίας είχε πετύχει ο Κράνης, όμως η επιμονή και κυρίως οι περισσότερες δυνάμεις των φιλοξενούμενων απέδωσαν «καρπούς» αρχικά στο 80΄με την  ισοφάριση απ’ τον Πιστιόλη (κατά της μέχρι πρότινος ομάδας του)  και στο 88΄ο Ψυχογιός με δικό του γκολ ώθησε τον Αστέρα στη νίκη.

Από το 2ο λεπτό η Φλόγα Παλαιομάνινας πήρε προβάδισμα με «δράστη» τον Μακρή, απέναντι στον Αετό Σταμνάς. Στη συνέχεια η ομάδα του Μιμηγιάννη δεν είχε τον απαιτούμενο ρυθμό και το ανασφαλές 1-0 δεν άλλαζε. Μέχρι που ο Μικελάτος στο 83΄διπλασίασε το σκορ και ο Καντάνης πέτυχε το 3-0, λίγο μετά.

Ο Αετός  Σταμνάς έχασε, η Ακαδημία Ευηνοχωρίου το ίδιο, όχι και ο Άρης Αιτωλικού που εκμεταλλευόμενος την απουσία ισχυρού κινήτρου στον γηπεδούχο Θέρμιο Απόλλωνα, ένα ματς που φάνηκε από νωρίς χαμένο,  του έδωσε ένα  βαθμό. Ο Απόλλων προηγήθηκε με τον Μερσιώτη στο 8΄και στο 13΄ο Ψηφής έκανε το 2-0 με εύστοχο πέναλτυ. Στο 58ο λεπτό ο Ζηνεμπής σκόραρε και έβαλε πάλι τους κιτρινόμαυρους στο ματς, για να γίνει στο 85΄και το 2-2 από τον Μπούσγο.

Έτσι ο Άρης έπιασε την Δόξα Καινουρίου στον βαθμολογικό πίνακα, μετά την ήττα της στο Αγγελόκαστρο. Ήθελε και ο Αχελώος τους βαθμούς για να… σιγουρεύεται, έγινε ένα αρκετά σκληροτράχηλο ματς και κρίθηκε στο γκολ του Ρουσσογιάννη στο 75΄, ενώ λίγο πριν το τέλος αποβλήθηκε ο Γκορόγιας των φιλοξενούμενων.

Ο Προμηθέας είχε περισσότερη ανάγκη τους βαθμούς και τους πήρε ως γηπεδούχος στο Αντίρριο, από τον τοπικό Ατρόμητο. Η ομάδα της Χάλκειας προηγήθηκε αρκετά νωρίς 2-0 με τον Ψυχογιό και ο Δημητρόπουλος απλά μείωσε τριάντα λεπτά πριν το τέλος.

Γιώργος Παπαϊωάννου για την εφημερίδα «Συνείδηση»