Δύσκολα οι δύο πρώτοι

Τόσο ο Όμηρος Νοεχωρίου στο Αγγελόκαστρο με τη Σταμνά, όσο και ο Ναυπακτιακός στην έδρα του με το Δοκίμι, συνάντησαν δυσκολίες για να κερδίσουν και να παραμείνουν στις θέσεις τους. Μάλιστα πέτυχαν τις νίκες τους με το ίδιο σκορ (2-1). Η Α.Ε. Μεσολογγίου   που υποδέχονταν τον Αχελώο και η Φλόγα Παλαιομάνινας που υποδέχονταν τον Προμηθέα, είχαν πολύ μικρότερο βαθμό δυσκολίας και πιο άνετο σκορ στις δικές τους νίκες. Ο Θέρμιος Απόλλων αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς γκολ στο Παναιτώλιο, αλλά αυτό αρκούσε να παραμείνει στην 7η θέση  και να πλησιάσει κι άλλο τους δύο προπορευόμενους, αφού από τις υπόλοιπες ομάδες νίκησε μόνο το Αντίρριο που ήταν αρκετά πίσω. Έδαφος χάνουν συνεχώς το Καινούριο και η Σταμνά που ηττήθηκαν ξανά και σιγά – σιγά οι άλλες ομάδες τους ξεφεύγουν.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ 33. ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 32, ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 31, ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ 23, ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΓΑΒ/ΜΝΗΣ 18, ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ 18, Ν.ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 17, ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ 15, ΑΧΕΛΩΟΣ ΑΓΓΕΛ/ΣΤΡΟΥ 14, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΟΥ 11, ΑΡΗΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ 10, ΑΚΑΔ. ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ 9, ΑΕΤΟΣ ΣΤΑΜΝΑΣ 5, ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ 4.

Δεν το σιγούρεψε

Τα δύο γκολ που πέτυχε ο Όμηρος στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, φάνηκαν να «οδηγούν» σε άνετη επικράτηση των πρωτοπόρων στο γήπεδο του Αγγελοκάστρου,  αλλά δεν ήταν  έτσι… Ο Αετός Σταμνάς μείωσε σε 1-2, που  έμεινε ως το τέλος, έχοντας «σπείρει» ανασφάλειες στους φιλοξενούμενους για την έκβαση του αγώνα. Δεν κινδύνεψε  πολύ ο ομάδα του Νεοχωρίου, αλλά μια φάση θα μπορούσε να  της κάνει τη ζημιά και παραλίγο να γίνει στις καθυστερήσεις από τον Λάζαρο Φράγκο. Στο 42΄ το  σουτ του Αποστολίδη εξοστρακίστηκε στο δοκάρι και ο Αγγέλης σε ανυπεράσπιστη εστία μπόρεσε να δώσει το προβάδισμα στον Όμηρο, το οποίο διευρύνθηκε λίγο μετά, στο 44΄, με ψηλοκρεμαστό σουτ του Καβαλιέρη από μακρυά. Το 0-2 του ημιχρόνου δεν αυξήθηκε στις αρχές της επανάληψης από την ομάδα του Δημήτρη Θεοδοσίου και στο 66΄ από κόρνερ του  Παστρωμά ο Σωτήρης Τσιλιπάνος με κεφαλιά μείωσε, κάνοντας πιο ρευστό το σκορ, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΑΕΤΟΣ (Βασίλης Παστρωμάς): Σπυρόπουλος, Αθανασάκης (68΄ Γαντζούδης), Τσιλιπάνος Γ., Φράγκος Λ., Τσιλιπάνος Σ., Μπαλάφας, Κουσκούνης (87΄ Κοκοσούλας), Ασπρογιάννης, Φράγκος Γ., Κουκογιάννης, Παστρωμάς.

ΟΜΗΡΟΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Τσιρώνης (76΄ Αλεξόπουλος), Στραβοδήμος, Κάκκος, Τσάμης, Λαγός, Σαμψώνας, Αγγέλης (67΄ Βαλτογιάννης Σ.), Αποστολίδης (59΄ Χρυσικός), Καβαλιέρης.

Το «έσωσε» στο τέλος

Δύο λεπτά πριν το 90΄της αναμέτρησης σημείωσε το δεύτερο γκολ ο Ναυπακτιακός Αστέρας και έτσι νίκησε τον Απόλλωνα Δοκιμίου στο Παπαχαραλάμπειο Στάδιο.  Από εκτέλεση φάουλ του Καραγιάννη η κεφαλιά του Θεοχάρη έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα και οι γηπεδούχοι απέφυγαν μια νέα απώλεια στην έδρα τους. Ο Ναυπακτιακός  στο 37′ είχε προηγηθεί με σουτ του Ζαχαρόπουλου έξω από την περιοχή, αλλά στο 43′ ο  Νίκος Νταλαπέρας ισοφάρισε. Οι γηπεδούχοι που ξεκίνησαν πιο καλά το ματς, μετά το 1-1 δυσκολεύτηκαν, δεν έκαναν φάσεις και τελικά πήραν τους τρεις βαθμούς στα τελευταία λεπτά.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ  (Σταύρος Σταύρου): Πετσίνης, Καζανάς, Μπράνης (78’ Βρουσάι Μιχ.), Δημόπουλος, Θεοχάρης Θωνόπουλος, Ανδριτσόπουλος , Ζαχαρόπουλος (70’ Καλαβρουζιώτης), Ψυχογιός Κ. , Βρουσάι Μαρ.,  Καραγιάννης.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Παναγιώτης Τούρκας): Σίμος, Τσακανίκας, Νταλαπέρας Ν., Αθανασίου Α., Νταλαπέρας Η., Βαμβακάς (58’ Αθανασίου Β.), Κορομηλάς Χ. (67’ Αθανασίου Ν.), Κορομηλάς Φ., Αφαλωνιατης (50’ Γιαννακάς), Ζαχαράκης, Σπυριλιώτης.

«Κλειδί» ήταν το γκολ

Άνετη η επικράτηση της Α.Ε. Μεσολογγίου  επί του  φιλοξενούμενου Αχελώου Αγγελοκάστρου με 3-0, κάτι που για να εξελιχθεί έτσι χρειάζονταν το πρώτο γκολ των «κανονιέρηδων». Πάντως τα δύο επόμενα γκολ σημειώθηκαν στο τελευταίο 10λεπτο, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν ικανοί να ισοφαρίσουν. Στο 40′ προηγήθηκε  η ΑΕΜ με κεφαλιά του  Γιώργου  Πασπαλιάρη και το  2-0 έγινε στο 82′ από τον Μπαρμπαρούση. Στο 91΄ ο Γκάτσης με πλασέ σκόραρε τρίτη  φορά.

ΑΕΜ (Βασίλης Ξανθόπουλος):  Δουλιώτης, Πασπαλιάρης Ι. (72΄Μπαρμπαρούσης), Μακρής (88΄Πέκεζ) Πασπαλιάρης Γ., Δερβίσης, Δενδρινός, Μιχαλόπουλος, Γκάτσης, Γαβρίνας (80΄Αυτζής), Βαβάτσικος, Κρούτη.

ΑΧΕΛΩΟΣ: (Χρήστος Βασιλείου) Κλιάφας (63΄λ.τ.  Τσιλίκας), Βαγενάς, Φούντας, Μπέτσικας, Κωνσταντίνου, Ταμπάκης (62΄Αριστόπουλος), Ξανθόπουλος, Μπούζας, Καλοκαίρης, Ζαλοκώστας (72΄Φάτσαλης), Τζαμαλής.

Δεν άφησε περιθώρια

Ούτε ο Προμηθέας, ούτε το πολύ βαρύ και ολισθηρό τερέν από την προηγηθείσα βροχόπτωση, αναχαίτισαν την Φλόγα Παλαιομάνινας, που δίκαια νίκησε 4-1 την ομάδα της Χάλκειας.  Το 1-0 έγινε στο 28΄ με σουτ του Μούτσα  έξω από την περιοχή κι ενώ ο Γκασούκας δεν υπολόγισε σωστά και στο 39΄ ο Κόκκαλης μετά από σύγχυση στην άμυνα του  Προμηθέα έκανε το  2 – 0. Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να πιέσουν στην επανάληψη, αλλά στο 77΄ από κόρνερ του Καρύμπα η κεφαλιά Καντάνη έκανε το 3 – 0 (φωτο). Το σκορ άλλαξε στο 81΄ που ο Λιάγκος μείωσε  3 – 1, στο 87΄ ο  Μπαλαμπάνης αποβλήθηκε  με δεύτερη κίτρινη κάρτα (για χέρι) και στο 88΄ από εξαιρετική  ενέργεια και πλασέ του Κόκκαλη διαμορφώθηκε το τελικό 4 – 1.

ΦΛΟΓΑ (Νίκος Μιμηγιάννης): Ρόκκος, Τραγουλιάς, Καλοκαίρης, Ζαχαράκης, Κουρσάρης, Καντάνης,  Μούτσα (87΄ Ζώγας), Νούλας (83΄ Καρτσακλής), Κόκκαλης, Καρύμπας, Παπαδόπουλος (55΄ Κοκκώνης Σπ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Μπαλαμπάνης, Παγανιάς, Δημητρόπουλος, Μυλωνάς, Κοσσόβας, Καλαβρουζιώτης (78΄ Λιάγκος), Καλαβριζιώτης, Αλμπάνης (70΄ Κυρίτσης), Γιαβρούτας, Ταμπάκης (61΄ Παπακωστόπουλος).

Δεν είχαν… όρεξη

Στο 0-0 έμειναν Ολυμπιακός Παναιτωλίου και  Ν.Θέρμιος Απόλλων, αποτέλσμα που μάλλον τους φιλοξενούμενους ικανοποιεί, χωρίς αυτό να σημαίνει πως ήταν κατώτεροι. Μέτριο το ματς από την αρχή, με δύο αντιπάλους που έδειχναν ισοδύναμοι, αλλά και αδυναμίες επιθετικά.  Για τους γηπεδούχους το ματς σήμανε και το ντεμπούτο του Κώστα Γιωτόπουλου στον πάγκο τους. Μοιρασμένες και οι ευκαιρίες των δύο ομάδων, αφού εκατέρωθεν υπήρξαν φάσεις για γκολ, χωρίς ωστόσο να υπάρχει η τρανταχτή ευκαιρία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κώστας Γιωτόπουλος): Κατσαβοχρήστος, Πανταζή, Λαμπαρακόπουλος, Γαρούφης, Αλπέντζος, Τσοπανάς (81′ Παναγιωτόπουλος), Μάκος, Ντίνος, Κοντοπάνος, Βδουκάκης, Μπουκουβάλας (73′ Καμζέλης).

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γιώργος Γιάκος): Σαγώνας, Κοκώνης Κ., Στεργίου, Ράπτης, Κοκώνης Ε., Μπέσσας (73′ Κόκκοτος Ν.), Κόκκοτος Αδ., Παπαστέλιος, Μερσιώτης, Τύμπας, Καρβελάς (69′ λ.τ. Καλαντζής).

«Βυθίζεται»

Νέα ήττα  της Δόξας Καινουρίου στο Αντίρριο με 4-1 και παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, χωρίς να μπορεί να ανακάμψει. Ο δε Ατρόμητος, που σημείωσε εύκολη νίκη, δείχνει σημάδια βελτίωσης.  Μόλις στο 11′ με σουτ του Βαρελά έγινε το 1-0,  στο 21′  το 2-0 από  τον Σκανιά, ο οποίος στο  35′ έκανε και το 3-0. Η Δόξα μείωσε στο 60′ με πλασέ του Κόκκαλη και ο Βαρελάς με πέναλτι στο 70′ έκλεισε το σκορ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Περικλής Παπαποστόλου): Καραδήμας, Παπαποστόλου, Αποστολόπουλος (75’ Ρηγόπουλος), Μπίμπας (80’ Ράπτης), Καρακώστας, Δημητρόπουλος, Βαρελάς, Πετσίνης, Σκανιάς, Αναγνωστόπουλος, Κάκκος (82’ Γιαβρούτας) .

ΔΟΞΑ (Πάναγιώτης Ασπρογιάννης): Τσόλκας, Στρεμμένος, Κωνταντίνου (30′ Κακούρης), Σαλμάς, Μπισμπίκης, Κόκκαλης, Γκρίζης, Γκορόγιας, Γιώτης (70’ Βάτσιος), Μπλάνης, Τζωρτζόπουλος Σ.  (58’ Βασιλείου).

Στο τέλος ισοπαλία

Το σίγουρο ήταν πως τόσο ο γηπεδούχος Άρης Αιτωλικού, όσο και η Ακαδημία Ευηνοχωρίου ήθελαν να αποφύγουν την ήττα, καθώς ο κερδισμένος θα ήταν σε πολύ πλεονεκτική θέση έναντι του ηττημένου στη μάχη για την παραμονή. Οι κιτρινόμαυροι λόγω έδρας προσέβλεπαν περισσότερο στους τρεις βαθμούς, αλλά όταν προηγήθηκαν  θέλησαν να διαφυλάξουν το 1-0, χωρίς να το καταφέρουν. Έφτασε τον 75′ όταν ο Αρης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπούσγου από τον Κράνη και  ο Ζέρβας άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση.  Η Ακαδημία ισοφάρισε στο 81′ με σουτ του  Τριώτη.

ΑΡΗΣ (Γιώργος Ζήκος): Τσιώλης, Κουτρούλης (72′ Ζηνεμπής), Φράγκος Αν. (59′ Κανταρέλλος), Χονδρογιάννης Π., Μπούσγος, Μαχμούτ, Καραδήμας, Καρατζογιάννης, Κούσουλας Γ. (46′ Πατσέας), Ζέρβας, Καλύβας.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Δημήτρης Ξηρός): Μπράτσκας, Κόκκορης, Διαμαντόπουλος, Παναγιωτόπουλος Γ., Μαντέλος, Ντζελέπης, Παναγιωτόπουλος Χ. (78′ Κούστας), Μάνθος (64′ Τριώτης), Κράνης, Ρισβάς (72′ Τσαλίκης), Πιστιόλης.