ΑΕ Μεσολογγίου: Η ένταση στα ύψη

Όσο το ματς δεν πήγαινε καλά για την ΑΕ Μεσολογγίου κι όλοι έβλεπαν πως μόνο με ισχυρή… δόση τύχης θα μπορούσε να πετύχει ένα γκολ κόντρα στο Καναλάκι, τα «νεύρα» περίσσευαν. Αλλά και το πάθος ορισμένων παικτών. Λίγα λεπτά πριν τη λήξη ο Βαγγέλης Γκάτσης αιμορραγούσε στο μέτωπο, αλλά δεν ήθελε να χάσει δευτερόλεπτο απ’ τον αγώνα. Ο πρώτος βοηθός του είπε πως δεν μπορούσε να παίξει έτσι κι έπρεπε να  τοποθετηθεί επίδεσμος (φωτο), οπότε ο έμπειρος φορ χάλασε… το κόσμο για να κάνουν γρήγορα οι άνθρωποι της ΑΕΜ.

Πολλά τα «νεύρα»  του Βαβάτσικου όταν ο διαιτητής του έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, οπότε ο Ξανθόπουλος  έτρεξε να τον ηρεμήσει μην  πει πολλά  στον ρέφερι και τα γράψει στο Φύλλο Αγώνα, με αποτέλεσμα να τιμωρηθεί πάνω από μία αγωνιστική. Πάντως ο Βαβάτσικος μετά το ματς έλεγε σε φίλους του «δεν το έχω ξαναδεί αυτό», όσον αφορά την αποβολή του.

Κι ο Βασίλης Ξανθόπουλος «εξερράγη» κάπου προς το τέλος κι απευθύνθηκε σε φιλάθλους, οι οποίοι τον επέκριναν συνεχώς για τις επιλογές του. Ήταν δε τόσο εκτός εαυτού που κλωτσούσε ότι έβρισκε μπροστά του.

Όλα αυτά στην διάρκεια του αγώνα και μετά τη λήξη  έγινε πολύ έντονο φραστικό επεισόδιο ανάμεσα στον Θεοδωρίδη και φίλαθλο της ΑΕΜ. Συμπαίκτες πήραν τον ποδοσφαιριστή «σηκωτό» στα αποδυτήρια για να λήξει το συμβάν, όπου και ακούστηκε να τα… σπάει. Όσο για τον φίλαθλο εκτόξευε απειλές προς τον παίκτη πάνω από πέντε λεπτά και έσπευσε να τον ηρεμήσει ο Γιώργος Χρήστου.

AEMΔεν είναι (πλέον) το φαβορί

Ξεκίνησε σαν το μεγαλύτερο φαβορί το μίνι – πρωτάθλημα για την άνοδο στην Γ΄Εθνική, αλλά μετά την ισοπαλία που παραχώρησε στην έδρα της η Α.Ε. Μεσολογγίου «βλέπει» σταθερά τις πλάτες του Αχέροντα Καναλακίου. Η ομάδα της Πρέβεζας με το 0-0 στο Μεσολόγγι διατήρησε τη διαφορά των δύο βαθμών υπέρ της και όλα δείχνουν πως οι «κανονιέρηδες» την 6η και τελευταία Αγωνιστική θα χρειάζονται μόνο νίκη μέσα στο Καναλάκι.

Ο Σκουφάς Κομποτίου νίκησε 3-2 στην έδρα του Απόλλωνα Ευπαλίου και είναι καλό που βρίσκεται στο παιγνίδι, αλλά την Τετάρτη παίζει μέσα στο Μεσολόγγι. Για να έχει τις ελπίδες της η ΑΕΜ πρέπει να νικήσει τον Σκουφά, αλλά έτσι (μοιραία) τον καθιστά μάλλον αδιάφορο βαθμολογικά στο ματς με το Καναλάκι στο Κομπότι. Άρα ο Αχέρων μπορεί να κάνει τις δύο νίκες πριν συναντήσει ξανά την ΑΕΜ και να διατηρεί την βαθμολογική διαφορά στους δύο βαθμούς υπέρ του.

Η ομάδα του Βασίλη Ξανθόπουλου ήταν καλύτερη από αυτή του Νίκου Βέκιου, η οποία είχε προτεραιότητα να αμυνθεί, αλλά η ανωτερότητα των γηπεδούχων δεν ήταν τέτοια που να τους εξασφαλίσει τη νίκη, ώστε να προσβλέπουν αυτοί σε δύο αποτελέσματα στο Καναλάκι. Η ομάδα του Μεσολογγίου έχει στηρίξει πολλά φέτος σε Βαβάτσικο και Γκάτση, αλλά στα μπαράζ δεν είναι στο επίπεδο του όλοι περίμεναν. Ο Γκάτσης την Κυριακή είχε την θέληση όμως έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες, ενώ η Βαβάτσικος ήταν σε κακή μέρα και στο 74΄ αποβλήθηκε.

Στο το 4΄ ο Μιχαλόπουλος έκανε την εξαιρετική σέντρα κι ο Γκάτσης από πολύ κοντά σούταρε ψηλά κι άστοχα, στη πρώτη μεγάλη ευκαιρία που έχασε. Στο 27΄ ο Γκάτσης πάλεψε μέσα στην περιοχή αλλά κόπηκε τελικά, στο 30΄ ο Βαβάτσικος επιχείρησε το συρτό δύσκολο σουτ που έφυγε άουτ και στο 32΄ ο Δερβίσης σούταρε δυνατά στη κλειστή γωνία αλλά ο Καραπιπέρης απέκρουσε με το πόδι. Τελευταία καλή στιγμή της ΑΕΜ για το πρώτο ημίχρονο όταν ο Μιχαλόπουλος βρήκε χώρο, έκανε την σέντρα κι ο Μπάκας έδιωξε πριν το κεφάλι του Γκάτση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλούς οιωνούς για την ΑΕΜ με την αποβολή του Γκόλια, αλλά το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν έφερε αποτέλεσμα. Στο 57ο λεπτό στην καλύτερη στιγμή του Βαβάτσικου, που με συστημένη σέντρα βρήκε τον Γκάτση, ο τελευταίος αστόχησε στην κοντινή κεφαλιά, χάνοντας τη δεύτερη μεγάλη ευκαιρία. Πενιχρές οι φάσεις της ΑΕΜ με το μακρινό σουτ του Δερβίση στο 62΄και το το γυριστό σουτ του Γκάτση δέκα λεπτά αργότερα. Στο 74΄ αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία με την επιπόλαιη αποβολή του Βαβάτσικου, όμως στο 80΄ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με εννέα παίκτες λόγω αποβολής του Λαγού.

Α.Ε.Μ. (Βασίλης Ξανθόπουλος): Δουλιώτης, Θεοδωρίδης, Αντωνόπουλος, Πασπαλιάρης Γ., Γαρούφης, Ντζιμάνης (83΄ Νικολόπουλος), Μιχαλόπουλος (83΄ Πέκεζ), Γκάτσης, Γαβρίνας (78΄ Πασπαλιάρης Ι.), Βαβάτσικος, Δερβίσης.

ΑΧΕΡΩΝ (Νίκος Βέκιος): Καραπιπέρης, Κώστας, Νόνας, Μπάκας, Μήτσης, Τσουγκάρης (91΄ Νταής), Σιώρος, Τζίμας Ι., Γκόλιας, Λουκούμης (68΄ Λαγός), Βασιλείου (63΄ Τζίμας Θ.).