Δόξα Καινούριου-Άρης Αιτωλικού: Ανατροπή και πλεονέκτημα

Η Δόξα Καινούριου έχανε 0-1 από τον Άρη Αιτωλικού στο ουδέτερο γήπεδο της Αμφιλοχίας και αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 19′ λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μπισμπίκη. Στον 46′ ήρθε και το γκολ του Ερινάλντο για τον Άρη. Όμως η Δόξα επέδειξε ψυχικά αποθέματα, γύρισε το ματς και πλέον έχει το… πάνω χέρι στο τρίτο παιγνίδι. Να σημειωθεί πάντως ότι η ομάδα του Αιτωλικού έχασε με τραυματισμό από το 17΄τον ηγέτη της Νεκτάριο Ζέρβα.

Η ομάδα του Καινούριου ήθελε μόνο νίκη και άρχισε να απειλεί στο 10′ με κεφαλιά Μπλάνη άουτ και στο 15′ με κεφαλιά του Μπισμπίκη που εξουδετέρωσε ο Κούσουλας, αλλά στο 19΄ήλθε η αποβολή του. Το σουτ του Φράγκου στο 35΄ήταν η πρώτη φάση για τον Άρη, ακολούθησε στο 37′ του Φούντα (σουτ ελάχιστα άουτ) και στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Φράγκος πραγματοποίησε ατομική προσπάθεια, έκανε το γύρισμα της μπάλας στο ύψος του πέναλτι και ο Ερινάλντο με συρτό σουτ σκόραρε.

Οι κιτρινόμαυροι ξανά στο προσκήνιο στο 55′ αλλά στο γυριστό σουτ Φούντα ο Ευθυμίου έκανε την απόκρουση του αγώνα στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα σε σουτ του Γιώτη μέσα από την περιοχή η μπάλα κόντραρε, κατέληξε στον Κωνσταντίνου κι αυτός σουτάροντας ισοφάρισε. Στο ο Καρέτσος δεν μπόρεσε να γίνει αρκετά απειλητικός και στο 63΄ο Καρρόπουλος με σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Κούσουλα δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Στο 71′ ακυρώθηκε γκολ του Αρη όταν ο Μαχμούτ υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ και ακολούθησαν φάσεις για την ομάδα του Αιτωλικού. Σουτ Φούντα στο 80΄στην αγκαλιά του Ευθυμίου, κεφαλιά του Τρύφωνα Κούσουλα στο 85΄ ελάχιστα άουτ, ενώ στο 88΄ ο Καρέτσος χωρίς πίεση έκανε άστοχα το πλασέ. Στο 90΄απείλησε ο Στρεμμένος στην αντεπίθεση, αλλά απέκρουσε ο Κούσουλας.

ΑΡΗΣ (Χρήστος Κυργιάκης – Μάκης Κωνσταντάτος): Κούσουλας, Καραδήμας, Καλύβας, Μπούσγος, Κούσουλας Τρ., Παχής, Ερινάλντο, Μαχμούτ, Ζέρβας (17′ λ.τ. Φράγκος Γ.), Καρέτσος.

ΔΟΞΑ (Γιάννης Μακρής): Ευθυμίου, Σούσα, Κωνσταντίνου (92′ Αυγέρης), Μπισμπίκης, Γιώτης, Τζωρτζόπουλος Δ., Σαλμάς, Κακούρης (85′ Στρεμμένος), Τζωρτζόπουλος Σ., Μπλάνης, Καρρόπουλος (73′ Καρναβιάς)

Ένατη και «φαρμακερή»

Όλα τα έχουμε δει… στις φετινές αναμετρήσεις της Δόξας Καινουρίου με τον Άρη Αιτωλικού, των οποίων το ένατο και τελευταίο ματς για τη σαιζόν θα γίνει την επόμενη Τετάρτη. Πάλι στο ουδέτερο γήπεδο της Αμφιλοχίας, χωρίς θεατές, ενώ το τελευταίο γεγονός που ανέτρεψε τα δεδομένα ήταν πως η Δόξα πήρε πάλι το πλεονέκτημα.

Με την προχθεσινή νίκη της 2-1 (παρότι έχανε 1-0) θα παίξει πλέον για δύο αποτελέσματα. Με νίκη ή και ισοπαλία εξασφαλίζει την παραμονή στην Α΄ΕΠΣΝΑ, στην οποία μετρά τις περισσότερες παρουσίες μαζί με τον Ατρόμητο Αντιρρίου, εννέα τον αριθμό, την τελευταία 10ετία.