ΑΕΜ: Η κούπα στο Μεσολόγγι

Με το 4-1 επί του Ομήρου Νεοχωρίου η ΑΕ Μεσολογγίου στέφθηκε πρωταθλήτρια Αιτωλοακαρνανίας για την σαιζόν 2014-15 και έχει μπροστά της τον πιο μεγάλο και πιο ουσιαστικό στόχο, αυτόν της επανόδου στην Γ΄Εθνική. Στο άλλο ματς η Φλόγα Παλαιομάνινας έπαιζε για την «τιμή των όπλων» και ο Ναυπακτιακός για την νίκη που θα του έδινε τον πρωτάθλημα, εφόσον δεν θα υπήρξε νικητής στο ΔΑΚ Μεσολογγίου, αλλά τελικά το σκορ ήταν 0-0. Στην τελική βαθμολογία των play offs η ΑΕ Μεσολογγίου τερμάτισε με 16 βαθμούς, ο Όμηρος με 14, ο Ναυπακτιακός με 14 και η Φλόγα με 5.

Όπως δήλωσε ο προπονητής των πρωταθλητών, Βασίλης Ξανθόπουλος, στην αθλητική εκπομπή του «Δυτικά 96,1» είναι απόλυτα ευχαριστημένος από τους παίκτες του στο τελευταίο ματς, αλλά όχι μόνο σ’ αυτό. Στάθηκε στον χαρακτήρα που έδειξε η ομάδα του όταν τα πράγματα «στράβωναν» γι’ αυτήν, τόσο στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος όσο και στα play offs. Δεν ωραιοποίησε τίποτε και δεν έκρυψε τις ανησυχίες του για τη δυσκολία των μπαράζ για την Γ΄Εθνική και την υποχρέωση της ομάδας να ανταποκριθεί σε αγώνες κάθε τρεις ή τέσσερις μέρες, ειδικά εάν υπάρξουν και τραυματισμοί σε ένα μικρό αριθμητικά ρόστερ. Παραδέχθηκε ότι σύμφωνα με όλους ο πρωταθλητής της Αιτωλοακαρνανίας χρίζεται φαβορί για την άνοδο, αναφέροντας παράλληλα πως δεν έχει προσωπική άποψη για τις πρωταθλήτριες ομάδες των άλλων ΕΠΣ που η ΑΕΜ θα αντιμετωπίσει.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (3)
Γιορτή «κανονιέρηδων»

Κατάμεστο το ΔΑΚ Μεσολογγίου μετά από πάρα πολύ καιρό, για την καθοριστική αναμέτρηση της ΑΕΜ με τον Όμηρο. Φίλαθλοι και των δύο ομάδων καθώς πολλοί είχαν μεταβεί από το Νεοχώρι, ουδέτεροι φίλαθλοι και η ατμόσφαιρα καταπληκτική χωρίς κρούσματα παρασπονδιών. Βοήθησε και η πορεία του ματς; Ίσως. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, σε όλο σχεδόν το παιγνίδι προηγούνταν και σε όλο το δεύτερο ημίχρονο είχαν προβάδισμα δύο γκολ. Ξέφρενα τα πανηγύρια των πρωταθλητών μετά το υπέρ τους 4-1 και για τη νίκη και για την εμφάνιση.
Ο Όμηρος μπήκε στο ματς χωρίς αυτοσυγκέντρωση και το πλήρωσε άμεσα, αφού στο 3ο λεπτό στην εκτέλεση κόρνερ από τον Βαβάτσικο η άμυνά του πιάστηκε απροετοίμαστη και με κεφαλιά ο Γκάτσης άνοιξε το σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Όμηρος ισοφάρισε σε 1-1 με αριστοτεχνική απ’ευθείας εκτέλεση φάουλ του σπεσιαλίστα Καρύμπα, αλλά η ΑΕΜ αντί να πτοηθεί «απάντησε» άμεσα, στο 17′, όταν ξανά από κόρνερ του Βαβάτσικου ο Δερβίσης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Τρεις στατικές φάσεις καθόρισαν το 2-1 του πρώτου 45λεπτου και στο 2ο λεπτό της επανάληψης η πάσα του Γκάτση στην πλάτη της άμυνας βρήκε τον Βαβάτσικο που με σουτ πέτυχε το τρίτο γκολ των «κανονιέρηδων». Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, σαν… κερασάκι στην τούρτα πριν τους πανηγυρισμούς, όταν ο Γιώργος Πασπαλιάρης τροφοδότησε τον Γκάτση κι ο ικανότατος σκόρερ της ΑΕΜ έκλεισε το σκορ, που ο ίδιος είχε ανοίξει.

Α.Ε.Μ. (Βασίλης Ξανθόπουλος): Δουλιώτης, Θεοδωρίδης, Αντωνόπουλος, Πασπαλιάρης Γ., Γαρούφης, Ντζιμάνης, Μιχαλόπουλος (83΄ Νικολόπουλος), Γκάτσης (94΄ Πέκεζ), Γαβρίνας, Βαβάτσικος (89΄ Πασπαλιάρης Ι.), Δερβίσης.
ΟΜΗΡΟΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Κάκκος (46΄Τσιρώνης), Αλεξόπουλος, Γατσώρης, Τσάμης, Λαγός, Καλύβας (69΄ Μοράλες) , Μεταξούλης (46΄ Αγγέλης), Καρύμπας, Καβαλιέρης.