Α ΕΠΣΝΑ: Και οι τρεις στο «κόλπο»

Μετά τα αποτελέσματα της 5ης Αγωνιστικής στα play offs της Α΄Κατηγορίας οι τρεις από τις τέσσερις ομάδες διεκδικούν το πρωτάθλημα, που θα κριθεί στην επόμενη και τελευταία Αγωνιστική. Όμηρος Νεοχωρίου, Α.Ε. Μεσολογγίου και Ναυπακτιακός Αστέρας εξακολουθούν να είναι οι «μνηστήρες» του πρωταθλήματος Αιτωλοακαρνανίας και εν συνεχεία της διεκδίκησης ανόδου στην Γ΄Εθνική.
Ο Όμηρος με τη νίκη του επί της Φλόγας Παλαιομάνινας (1-0) έχει περάσει πλέον πρώτος, καθώς η ΑΕΜ έχασε με σκορ 2-1 στη Ναύπακτο. Πάντως οι «κανονιέρηδες» με το γκολ που πέτυχαν στο τέλος του αγώνα εξασφάλισαν πως σε ισοβαθμία με τον Αστέρα θα είναι πρώτοι. Η ομάδα του Μεσολογγίου υποδέχεται τον Όμηρο και με νίκη είναι πρωταθλήτρια ότι και να γίνει στο ματς της Φλόγας με το Ναυπακτιακό. Ο τελευταίος χρειάζεται πλέον δική του νίκη και ισοπαλία στο ματς του Μεσολογγίου. Άρα ο Όμηρος στέφεται πρωταθλητής με νίκη επί της ΑΕΜ και με ισοπαλία εάν δεν κερδίσει ο Ναυπακτιακός, η ΑΕΜ θα σηκώσει το τρόπαιο μόνο με νίκη και η ομάδα της Ναυπάκτου πέρα από τη νίκη της, δεν θέλει να υπάρξει νικητής στο Μεσολόγγι.

Αυτό που ήθελε

Πρωτεύον μέλημα για τον Όμηρο Νεοχωρίου ήταν να πάρει τους τρεις βαθμούς κόντρα στην Φλόγα Παλαιομάνινας και παράλληλα να μην κερδίσει η ΑΕΜ στο άλλο ματς. Ίσως η ισοπαλία στη Νάυπακτο να βόλευε περισσότερο τους περσινούς πρωταθλητές, αλλά και η ήττα της ομάδας του Μεσολογγίου δεν τους… στεναχώρησε.
Ίσως τους προβλημάτισε η δική τους δυστοκία, οι χαμένες τους ευκαιρίες και πάλι, όπως και το γεγονός ότι σε πέντε αγώνες των play offs ο Σταύρος Λαγός δεν έχει στείλει τη μπάλα στο… πλεκτό. Εντούτοις ήταν ο παίκτης που στο 28΄ σέντραρε κι ο Αγγέλης μέσα από την περιοχή «εκτέλεσε» τον Ρόκκο, πετυχαίνοντας το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Η ομάδα του Δημήτρη Θεοδοσίου είχε την υπεροχή και ήταν ανώτερη, ξεκινώντας τις ευκαιρίες της από το 4′ όταν η κεφαλιά Αγγέλη δεν νίκησε τον Ρόκκο. Στο 8′ ο Αγγέλης σούταρε άουτ και η Φλόγα στο 12′ είχε δύο αλλεπάλληλα σουτ του Ξευγένη που εξουδετέρωσε ο Ζέρβας. Στο 16΄ο Λαγός έβγαλε τον Καβαλιέρη τετ-α-τετ, αυτός έκανε το πλασέ κι ο Ρόκκος απέκρουσε, ακολούθησε σέντρα του Μπαλαούρα και γυριστό σουτ του ο Αγγέλη, άουτ. Ο Λαγός αστόχησε από καλή θέση στο 25΄, στη συνέχεια σέρβιρε το γκολ και στο 30΄ νικήθηκε από τον Ρόκκο. Ψηλοκρεμαστό σουτ του Καρύμπα στο 35′ έφυγε ελάχιστα άουτ και η επόμενη σημαντική φάση ήταν στο 60΄που ο Λαγός σε τετ-α-τετ έκανε το πλασέ που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η Φλόγα απείλησε με σουτ Μικελάτου, στο 68′, που μπλόκαρε ο Ζέρβας κι ο Λαγός δεν σκόραρε από κοντά ούτε στο 75ο λεπτό. Μάλιστα στο 90΄ σε σουτ του Κοντοπάνου ο Ζέρβας με καταπληκτική απόκρουση σε κόρνερ κράτησε το 1-0 για την ομάδα του.

ΟΜΗΡΟΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Τσιρώνης, Αλεξόπουλος, Γατσώρης, Τσάμης, Λαγός (86′ Στραβοδήμος), Καλύβας, Αγγέλης (80′ Κάκκος), Καρύμπας (90′ Τσιφοπανόπουλος), Καβαλιέρης.

ΦΛΟΓΑ (Θωμάς Καρτσακλής): Ρόκκος, Καλοκαίρης, Τραγουλιάς, Μακρής, Κουρσάρης, Νούλας, Μούτσα, Ξευγένης (52′ Μικελάτος), Κόκαλης, Κοντοπάνος, Γιαννακάς.

Κρατήθηκε «ζωντανός»

ΑΣΤΕΡΑΣ

Μόνο με νίκη θα παρέμενε στην διεκδίκηση του πρωταθλήματος ο Ναυπακτιακός και μπροστά σε σχεδόν γεμάτο, από φίλους του, γήπεδο κατάφερε να την πετύχει κόντρα στην Α.Ε. Μεσολογγίου. Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό για τους φιλοξενούμενους κι ο Αστέρας πήρε προβάδισμα δύο γκολ, προσβλέποντας πλέον και σε ένα τρίτο που θα του έδινε την κυριαρχία στην ισοβαθμία. Όμως αντί γι’ αυτό οι «κανονιέρηδες» μείωσαν και έχοντας το υπέρ τους 3-1 στο πρώτο ματς, πήραν αυτό το πλεονέκτημα και εξαρτώνται μόνο απ’ το δικό τους αποτέλεσμα.
Με κεφαλιά του Ανδριτσόπουλου στο 10΄, που δεν ανησύχησε πολύ τον Δουλιώτη, ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι και η ΑΕΜ στο 15′ από εκτέλεση φάουλ του Βαβάτσικου είχε γυριστή κεφαλιά του Γκάτση, λίγο άουτ. Στο 18′ ο Πιστιόλης σούταρε από καλή θέση αλλά άστοχα, όμως στο 20ο λεπό σε εκτέλεση φάουλ του Θεοχάρη από το ημικύκλιο η μπάλα άλλαξε πορεία από σώμα ποδοσφαιριστή, ήλθε στον Ζαχαρόπουλο κι αυτός με εύστοχο σουτ άνοιξε το σκορ. Μετά από δύο λεπτά σε ατομική προσπάθεια του Μάριου Βρουσάι και σέντρα ο Πιστιόλης με προβολή διπλασίασε το σκορ (φωτο από nafpaktianews.gr). Με το ημίωρο του αγώνα ο «κακός δαίμονας» του Αστέρα, ο Μιχαλόπουλος, απείλησε δύο φορές για λογαριασμό της ΑΕΜ, αλλά Ανδρεόπουλος και Δημόπουλος τον σταμάτησαν, ενώ ο τερματοφύλακας του Αστέρα ήταν σε σωστή θέση και σε κεφαλιά του Γκάτση με τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδειξαν να δίνουν γήπεδον και να θέλουν να χτυπήσουν στην κόντρα, αφού η η ΑΕΜ είχε μόνο μία επιλογή, να επιτεθεί. Ο Αστέρας είχε τρεις τελικές προσπάθειες με σουτ από Θωμόπουλο, Καραγιάννη και Πιστιόλη από το 46΄έως το 50΄ και οι φιλοξενούμενοι στο 62′ δεν τα κατάφεραν σε διαδοχικά σουτ από Γκάτση και Βαβάτσικο, ο οποίος δεν βρήκε στόχο και στο 64ο λεπτό. Ο Μάριος Βρουσάι στο 76′ νικήθηκε από τον Δουλιώτη και στο 87′ ο Βαβάτσικος κέρδισε πέναλτυ που αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι και το οποίο ο Γκάτσης μετέτρεψε σε γκολ.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πανουργιάς): Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Βρουσάι Μιχ. (77΄ Ψυχογιός), Δημόπουλος, Ζαχαρόπουλος , Θωμόπουλος, Καραγιάννης (86΄ Αδραχτάς), Θεοχάρης, Ανδριτσόπουλος, Βρουσάι Μαρ., Πιστιόλης.

Α.Ε.Μ. (Βασίλης Ξανθόπουλος): Δουλιώτης, Θεοδωρίδης, Αντωνόπουλος, Πασπαλιάρης Γ., Γαρούφης, Ντζιμάνης, Μιχαλόπουλος (74΄ Νικολόπουλος), Γκάτσης, Γαβρίνας (Πασπαλιάρης Ι.), Βαβάτσικος (90΄ Πέκεζ), Δερβίσης.