Το «ταξίδι» σταμάτησε για τον Αστέρα

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣΔεν τα κατάφερε ο Αστέρας Ναυπάκτου ώστε να βρεθεί στον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδας και στα ημιτελικά αποκλείστηκε μς 2-1 από τον Πανερυθραϊκό, σε παιγνίδι που έγινε στο Κιάτο. Εντούτοις η ομάδα του Γιάννη Πανουργιά, ο οποίος ηττήθηκε πρώτη φορά ως προπονητής της, διέγραψε μία εντυπωσιακή πορεία φτάνοντας στους τέσσερεις του θεσμού, κάτι που δεν έχει επαναλάβει ομάδα του Νομού, εκτός από τον Όμηρο που την δεκαετία του ’80 έφτασε μέχρι τον τελικό.
Ο Ναυπακτιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο, ισοφάρισε στο δεύτερο και είχε τις προϋποθέσεις να πάρει αυτός προβάδισμα, αλλά στην παράταση ο Πανερυθραϊκός ήταν η ομάδα που πέτυχε το γκολ.
Στο 23′ ο Πανερυθραικός με φοβερό σουτ του Αδραχτά, μετά τη σέντρα του Παπάζογλου, άνοιξε το σκορ. Καλύτεροι οι παίκτες του στο πρώτο ημίχρονο απείλησαν με δεύτερο γκολ λίγο μετά, αλλά το πλασέ του Τσίπρα μέσα από την περιοχή έφυγε λίγο άουτ και στην επόμενη φάση από λάθος του Θεοχάρη το σουτ ο Αντωνιάδης , αλλά ο Θεοχάρης διόρθωσε το λάθος του και απέκρουσε με το κεφάλι λίγο πριν τη γραμμή.
Ο Αστέρας έδειξε από τις αρχές της επανάληψης πως θα παλέψει περισσότερο και στο 54΄πλασέ του Γεωργακόπουλου, όμως ο Μολφέσης έδιωξε κόρνερ. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 62΄, όταν μετά την εκτέλεση φάουλ του Μικελάτου ο Χατζής έκανε το αυτογκολ και το 1-1 με κεφαλιά. Σουτ του Σταυρόπουλου από αριστερά λίγο άουτ, μόλις τρία λπετά μετά την ισοφάριση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.
Στο 98′ με δεύτερο τέρμα του Αδραχτά ο Πανερυθραϊκός πήρε εκ νέου το προβάδισμα, σκορ που κράτησε για τα επόμενα δώδεκα λεπτά και ενώ απείλησε με τρίτο γκολ σε σουτ του σκόρερ που απέκρουσε ο Ανδρεόπουλος.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ: Μολφέσης, Τριανταφύλλου (71’ Γλυνός), Γκριτζάς, Σαχσανίδης, Γκόλιας, Χατζής, Αδραχτάς, Λάσκαρης, Τσίπρας (111’ Τζανόπουλος Ι.), Αντωνιάδης, Παπάζογλου (118’ Μίκος).

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ: Ανδριόπουλος, Καζανάς, Μπράνης, Θεοχάρης, Ζαχαρόπουλος, Θανάσιος (85’ Καρτσακλής), Καραγιάννης, Γεωργακόπουλος (104’ Καλαβρουτζιώτης), Ψυχογιός, Μικελάτος, Σταυρακόπουλος (78’ Αδραχτάς).