Το σκορ της χρονιάς

Τρεις αγώνες έγιναν χθες για το Κύπελλο Αιτωλοακαρνανίας και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση τα φαβορί, δηλαδή ο Άρης Αιτωλικού, ο Αμβρακικός Λουτρού και ο ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας που κέρδισε 9-0 τον ΠΑΟ Καλυβίων, σκορ που δύσκολα θα υπάρξει μέσα στη σαιζόν για πρωτάθλημα και κύπελλο.
Σ’ αυτές τις περιπτώσεις λέγεται ότι η ομάδα που σκοράρει σε τέτοια έκταση το… παράκανε, αλλά για όσους είδαν την αναμέτρηση εκείνοι που το παράκαναν ήταν οι ηττημένοι, οι οποίοι αδυνατούσαν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους και δώριζαν γκολ στους αντιπάλους τους. Χαρακτηριστικό ότι στο τελευταίο γκολ βγήκαν στην επίθεση έξι παίκτες της Φλόγας με αντίπαλο έναν μόνο αμυνόμενο.
Το σκορ άνοιξε στο 7΄ με κεφαλιά του Κόκκαλη και στο 26΄ο Νούλας με σουτ από το ύψος της περιοχής διπλασίασε το σκορ. Στο 36΄έγινε το 3-0 με πλασέ ξανά του Κόκκαλη, αλλά εντυπωσίασε η ενέργεια που προηγήθηκε από τον καταπληκτικό Χριστόπουλο, ο οποίος σέρβιρε και το 4-0 στον Ξευγένη στο 42ο λεπτό. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 5-0 και σκόρε ήταν ο Καντάνης με κοντινό πλασέ. Τα γκολ συνεχίστηκαν στην επανάληψη και στο 59΄με προβολή του Νούλα έγινε το 6-0, ενώ ο Κόκκαλης με δεύτερη προσπάθεια έκανε στο 67΄τον 7-0. Στο 70΄οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτυ, το εκτέλεσε ο Αντωνόπουλος, απέκρουσε ο τερματοφύλακας, μάζεψε τη μπάλα ο Νάκος και την έδωσε στο Νούλα για να πετύχει το όγδοο γκολ. Το 9-0 σημειώθηκε στο 88΄ξανά με πλασέ του Νούλα.
Για μία ακόμα φορά η Ακαδημία Ευηνοχωρίου παρουσίασε συμπτώματα μεγάλων αδυναμιών και ηττήθηκε στην έδρα της από τον Άρη Αιτωλικού, που αγωνίζεται στην Β΄Κατηγορία. Οι κιτρινόμαυροι σκόραραν στην επανάληψη και επιβραβεύτηκαν έτσι για την υπεροχή τους. Στο 46΄ο Γιώργος Φράγκος εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Σεραφίγγου και άνοιξε το σκορ με πλασέ, για να γίνει το 0-2 στο 53΄από τον Σεραφίγγο και ύστερα από ατομική του ενέργεια.
Στο Λουτρό ο Αμβρακικός ήταν φανερά ανώτερος του Κεραυνού Ποταμούλας και προκρίθηκε άνετα με τα γκολ των Μακρυπίδη, Καρακώστα, Αυγέρη, Τσιλίκη.