Πρώτοι οι Παίδες του Παναιτωλικού

ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΙΔΕΣ
Παναιτωλικός- Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων 66-54

Ο Παναιτωλικός κατέκτησε το πρωτάθλημα Παίδων της ΕΣΚΑΒΔΕ με αντίπαλο τον  Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων και. Η επιτυχία για την ομάδα του Νίκου Λιόκαυτου είναι πολύ μεγάλη, αφού μόλις δεύτερη φορά ομάδα του Αγρινίου κατακτάει τον τίτλο τα τελευταία 25 χρόνια (το 1996 Γ.Ε. Αγρινίου) και μάλιστα από τον ΑΓΣΙ που πρωταγωνιστεί σ’ αυτές τις ηλικίες. Η ίδια περίπου ομάδα του Παναιτωλικού το είχε πετύχει και πέρσι στην Κατηγορία Junior.
Το παιγνίδι έγινε  στην Πρέβεζα με  πολύ κόσμο από όλη την  Ελλάδα και  ο Παναιτωλικός, με πρωταγωνιστή τον Αποστόλη Δημητριάδη στην πρώτη περίοδο που σημείωσε 10 από τους 20 πόντους,  πήρε προβάδισμα 20-14. Με 18-10 ολοκλήρωσε το δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αγρινίου και ημίχρονο 38-24.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων έκανε την προσπάθεια να ανατρέψει το σκορ, αλλά εκεί ανέλαβε ο Κυριλής να «πυροβολεί» το αντίπαλο καλάθι και ο Παναιτωλικός κράτησε τη διαφορά πετυχαίνοντας τη νίκη. Ακολουθούν τα προκριματικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος στο Αντίρριο, το τριήμερο 25-26-27 Απριλίου.
Δεκάλεπτα: Α:20-14 Β:18-10 Γ:13-14 Δ:15-16
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ(Λιόκαυτος): Κυριλής 21(2), Θεράπος, Πιστιόλης 4, Καρέτσος, Λιόκαυτος, Δημητριάδης 19(2), Σμυρλής, Παπαϊωάννου, Κατσίμπας 4, Ραφτογιάννης, Παπαπάνος 12, Μινασιάν 6
Γ΄ΕΘΝΙΚΗ

Καλαμάτα’80- Α.Ο. Αγρινίου
66-73

Την τελευταία ευκαιρία της είχε η Καλαμάτα κόντρα στον ΑΟ, αλλά η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου δεν χαρίστηκε και πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα. Με τους Μπαρούχα και Σαμουρέλη να ξεχωρίζουν οι φιλοξενούμενοι ξεπέρασαν το κακό τους ξεκίνημα (15-2 ) και μειώσαν στους έξι πόντους στο ημίχρονο (38-32). Οι γηπεδούχοι κρατούσαν προβάδισμα, μέχρι που 42 δευτρεόλεπτα πριν το τελος ο ΑΟ πήρε κεφάλι με 63-66  και στη συνέχεια ο Μπαρούχας ήταν ψύχραιμος στις  βολές για να μείνει το προβάδισμα και η νίκη στην ομάδα του Αγρινίου.
Δεκάλεπτα: Α: 22-13 Β:16-19 Γ:13-14 Δ:15-27
Α.Ο. Αγρινίου(Διαμαντάκος): Πατίκας 3, Τεπετίδης 4, Μπαρούχας 29(2), Τερσενίδης 4, Κόκκιος, Μήτσου 7(1), Τρυφωνόπουλος 6, Κόκκιος,Κουδούνας, Σαμουρέλης 20

ΕΣΚΑΒΔΕ  FINAL 3

Αίολος Αστακού- Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων 73-59

Σημαντικότατη νίκη για την άνοδο στη Γ΄Εθνική έκανε ο Αίολος Αστακού κερδίζοντας τον ΑΓΣΙ και μάλιστα με διαφορά που του επιτρέπει αισιοδοξία, ακόμα κι αν όλα κριθούν στα μεταξύ τους ματς. Μάλιστα από την διοίκηση της ομάδας εκδόθηκε ανακοίνωση μετά τη νίκη αυτή και αναφέρει: «Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά και τον προπονητή του ΑΙΟΛΟΥ που μας χάρισαν για μια ακόμη φορά μια  μεγάλη νίκη. Προχωράμε δυνατά μέχρι να  φτάσουμε στο στόχο μας και την άνοδο στη Γ Εθνική έχοντας δίπλα μας τον υπέροχο κόσμο του  Αστακού που δεν σταματά να μας στηρίζει».
Οι παίκτες του Αίολου  ξεκίνησαν καλά  στο παιχνίδι με 8 πόντους του Δουρούκη και ένα τρίποντο του Σταμόπουλου προηγήθηκαν με 11-2, αλλά δυο συνεχόμενα τρίποντα του Κοντού μείωσαν  16-10.  Ο Αίολος έκανε το  27-19 στο  δεκαλέπτο  και έφτασε στο 44-29 στα μισά του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν πολλά λάθη εκατέρωθεν, δείγμα της νευρικότητας και  της κρισιμότητας, αλλά με το προβάδισμα πάντα για τους γηπεδούχους που αν ήταν πιο ήρεμοι θα μπορούσαν να πετύχουν μεγαλύτερο σκορ.
Δεκάλεπτα: Α:27-19 Β:17-10 Γ:16-17 Δ:13-13
Αίολος Αστακού (Θάνος): Καλαντζής, Πανάρας 26(2), Σταμόπουλος 5(1), Κρικρής, Σούρλας 6(2), Καραγεώργος, Χουλιάρας 1, Μπόγρης 1, Τσάνος, Καλισώρας 16(2), Αγγελόπουλος 1, Δουρούκης 17(2)