Πρώτη φορά πρωταθλητές

Η ποδοσφαιρική ομάδα του  1ου ΕΠΑΛ Αγρινίου από το μεσημέρι της Πέμπτης είναι η πρωταθλήτρια στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα, επιτυχία που πρώτη φορά γνωρίζει η Αιτωλοακαρνανία. Το μεγάλο  «βήμα» έγινε στον ημιτελικό της Τετάρτης όπου απέκλεισε το απόλυτο φαβορί,  το Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο «Αριστοτέλειο Κολέγιο Θεσσαλονίκης».  Στον τελικό που  διεξήχθη στη Σκάλα της Λακωνίας το 1ο ΕΠΑΛ Αγρινίου νίκησε 2-1   το 1ο ΕΠΑΛ Τρίπολης και μετά την κατάκτηση του τίτλου θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην Γουατεμάλα στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου που θα διεξαχθεί  από 12  έως 20 Απριλίου 2015.

Οι παίκτες του «στιβικού» γυμναστή, Γιώργου Σεφερειάδη, στον τελικό προηγήθηκαν  με τον  Μωραΐτη στο 6΄ και στο 20΄ο ίδιος παίκτης με πέναλτυ έκανε το 2-0, σε ένα ημίχρονο που η Αγρινιώτικη ομάδα κυριάρχησε απόλυτα.  Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Τρίπολης θέλησε το γκολ που θα την ξανάβαζε στο ματς και το πέτυχε στο 71΄ με διαγώνιο σουτ του Γ. Νίκια, χωρίς όμως να καταφέρει τίποτα παραπάνω.

Για το 1o EΠΑΛ Αγρινίου αγωνίστηκαν  Θεοδωρόπουλος, Παπαθανάσης, Σαμαράς, Καρράς, Τασούλης, Νικολογιάννης,Τσακανίκας, Κουρέλας, Μωραϊτης, Μάλης, Γκαϊλας και στον πάγκο ήταν  Θεοδωρίδης, Κρανιάς, Νταρίλας, Κολυδάς, Δαραβάνης.

Στον ημιτελικό με το Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο «Αριστοτέλειο Κολέγιο Θεσσαλονίκης»  το ματς κρίθηκε  στην  διαδικασία των πέναλτυ. Το 0-1 έγινε στο 10΄ λεπτό για την ομάδα της Θεσσαλονίκης , αλλά στη συνέχεια ο Μωραΐτης  με γκολ στο 22΄και στο 31΄ έφερε το προβάδισμα στους Αγρινιώτες. Στο 34΄έγινε το 2-2  και το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος. Στα πέναλτυ  κέρδισε το 1ο ΕΠΑΛ Αγρινίου με σκορ 6-5 με εύστοχες εκτελέσεις των Κουρέλα, Μαλή, Παπαθανάση, Νικολογιάννη, Καρρά και Τασούλη, ενώ ο σκόρερ και ηγέτης, Μωραΐτης, το έχασε. Ήρωας του αγώνα και ο τερματοφύλακας   Θεοδωρόπουλος που απέκρουσε δύο πέναλτι.

Στον ημιτελικό έπαιξαν Θεοδωρόπουλος, Παπαθανάσης, Σαμαράς, Καρράς, Τασούλης, Νικολογιάννης, Τσακανίκας, Κουρέλας, Μωραΐτης, Μαλής, Γκάιδας(65΄ Θεοδωρίδης) και αναπληρωματικοί  ήταν ακόμα οι Κρανιάς, Νταρίλας, Κολύδας, Δαράβαλης.