Την πάτησε… χοντρά

Ο ΑΟ  Φλόγα Παλαιομάνινας ήταν το απόλυτο φαβορί και παρά την όχι «συνετή» προσπάθεια κρατούσε τη νίκη έως το 92΄, όταν το 1-0 έγινε 1-1. Ανώτερη η Φλόγα πήρε  από το ξεκίνημα προβάδισμα, στο 4ο λεπτό,  όταν ο  Στέφανος Βασιλογιάννης   εκμεταλλεύτηκε  την πάσα του Ζαχαράκη και σκόραρε. Κι ενώ στο 11΄ο διαιτητής Στυλιαράς χάρισε την κόκκινη κάρτα (την μετέτρεψε σε κίτρινη) στο Μιχάλη Μπούτιβα, το επόμενο λεπτό  φάουλ του Νάκου εξοστρακίστηκε  στο οριζόντιο δοκάρι.  Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες της Φλόγας δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά δεν είχαν προσεγμένα  τελειώματα και στο 92΄ μετά από φάουλ του Νίκου Καλοκαίρη και ασυνεννοησία στην άμυνα ο Λευτέρης Καλοκαίρης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1 – 1.
ΑΟ ΦΛΟΓΑ (Χρήστος Βασιλείου): Καραγκούνης, Τραγουλιάς, Αντωνόπουλος, Ζαχαράκης, Σωτηρόπουλος, Καντάνης, Νταλαπέρας (74΄ Ξευγένης), Ντζιμάνης, Κόκκαλης (64΄ Φραγκούλης), Νάκος, Βασιλογιάννης (88΄ Σαγάνης).
ΑΧΕΛΩΟΣ (Γιώργος Ζήκος): Μπούτιβας, Αϋφαντής, Μπαμπάτσικος, Βαρβάτος (93΄ Ρόμπολας), Καλοκαίρης Ν., Καλοκαίρης Ε., Ρουσογιάννης, Ζαλοκώστας Λ. (67΄ λ.τ. Κοτούμπας), Αλεξάκης, Καραλής Σ. (82΄ Σαγάνας), Βαγενάς.
«Δήμιος» ο… Πέρι
Ο Ναυπακτιακός Αστέρας  είχε ευκαιρίες κόντρα στον Ατρόμητο Αντιρρίου, όμως οι φιλοξενούμενοι παρότι έχασαν τραυματία τον Ταμπάκη από το 13΄και .έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπίμπα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 29΄, πήραν το προβάδισμα με τον Περικλή Παπαποστόλου (εκτέλεση φάουλ) στο 54ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν μόνο να ισοφαρίσουν με πέναλτι του Ζαχαρόπουλου (για χέρι του Κάκκου) στο 67΄.
ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πανουργιάς): Ανδρεόπουλος, Σκανιάς, Βρουσάι, Φλέγκας, Ζαχαρόπουλος(87’ Νασόπουλος),Θανασιός, Ανσριτσόπουλος, Καλαβρουζιώτης, Δημητρακόπουλος,Καμμενος(60’ Αδραχτάς),Πιστιόλης (78’ Ψυχογιός).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Περικλής Παπαποστόλου): Φλωρόπουλος, Παπαδόπουλος, Αποστολόπουλος, Μπίμπας, Κάκκος Δ., Παπαποστόλου, Ευθυμιόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Κάκκος Β. (88’ Βήτος), Γλωσσόπουλος(73’ Πετσίνης),Ταμπάκης(13’λ.τ. Τσίκας).
Το 0-2… δεν αρκούσε
Στο  Eνωσιακό γήπεδο δεν έγιναν  πολλές φάσεις, αλλά σημειώθηκαν τέσσερα γκολ στην αναμέτρηση του Αλικυρναϊκού  Αγίου Θωμά με το  Ν.  Θέρμιο Απόλλωνα. Οι γηπεδούχοι  βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δυο τέρματα, χωρίς  η ομάδα του Θέρμου να μπορέσει να κρατήσει τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου  με πλασέ του Κράνη και  στο 68΄ο Τόσκα έκανε το 0-2 με πέναλτι (χέρι του Φλωρόπουλου). Ο Αλικυρναϊκός δύο λεπτά αργότερα με σουτ του Μαντέλου έξω από την περιοχή  μείωσε κι ο  Αθανασόπουλος λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο,  στο 85΄,  με μακρινό  ψηλοκρεμαστό σουτ ισοφάρισε.
ΑΛΙΚΥΡΝΑΪΚΟΣ  (Σταμάτης Σαρρής):  Μπότας, Καλτσης, Μαντέλος, Ζέρβας Γ. (84΄Αθανασόπουλος), Φράγκος, Κάκκος, Σακελαρόπουλος (58΄Βασιλείου), Μπαλαμπάνης (44΄Φλωρόπουλος), Γαβρίνας, Ζέρβας Ν. Τριφιάτης.
ΘΕΡΜΙΟΣ (Γιώργος Γιάκος):  Ευθυμίου, Κοκώνης Ε. Βασιλάρης (62΄Στεργίου), Ράπτης, Κοκώνης Ε, Τζαμαλής, Τόσκα, Καλοκαίρης, Κράνης, Καρβελάς, Αγγέλης.

Παράπονα από Όμηρο
Ο  Α.Ο. Χάλκειας νίκησε  τον Όμηρο Νεοχωρίου με 2 – 1 κι ανέβηκε στην 6η θέση με 28 βαθμούς, ενώ ο Όμηρος  είχε παράπονα από την διαιτησία.  Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 32΄ με τον Αλμπάνη μετά από πάσα του Καλαβριζιώτη και στο 52΄ πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με το Γιαβρούτα. Ο Πάνος Δενδρινός στο 64΄ με κοντινό πλασέ μείωσε για την ομάδα του Νεοχωρίου.
Α.Ο. ΧΑΛΚΕΙΑΣ (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Κάπο, Καλαβριζιώτης, Μυλωνάς, Καζανάς, Κυρίτσης Γρ. (57’ Διαμαντόπουλος), Ψυχογιός (65’ Παπαδόπουλος), Κάκκος (83’ Παγανιάς), Καλαβρουζιώτης, Γιαβρούτας, Αλμπάνης.
ΟΜΗΡΟΣ  (Σπύρος Κότσαλος): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Τσιρώνης (70’ Δημαράς), Βαλτογιάννης, Δερβίσης, Δενδρινός, Γούργαρης, Τσάμης, Τσιφοπανόπουλος, Καλύβας, Καταπόδης.
Νίκη από Κούση
Ο  Κεραυνός Μυρτιάς πήρε τη νίκη κόντρα  στον Απόλλωνα  Δοκιμίου, με  γκολ που πέτυχε στο  68′ ο Κούσης και βρίσκεται στον πόντο από την 4ηθέση. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο φάνηκαν να έχουν επηρεαστεί από έκτροπα που έγιναν στη ανάπαυλα, ενώ στο 86′ είχαν σουτ του Γαρούφη στο οριζόντιο δοκάρι, μετά από την απόκρουση του  Κατσαβοχρήστου.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Λάκης Παπαχρήστος): Κατσαβοχρήστος, Μπούρος, Ντζάλας, Ρόκκος, Γκορόγιας, Κόκκαλης, Σιάσιος (55′ Προβλιδας),Σαμψώνας (83′ Βελέντζας), Κούσης, Καρρόπουλος (75′ Μπούσγος)
ΑΠΟΛΛΩΝ  (Θόδωρος Λαυράνος): Θεοδωρακόπουλος, Τσακανίκας Ι., Τζωρτζόπουλος, Γαρούφης, Παναγιωτόπουλος, Κοτρότσος, Καρτσακλής, Κορομηλάς, Τσακανίκας Ν. (74′ Ζαχαράκης), Σπυριλιώτης (65′ Γιαννακάς), Κοντοπάνος.
Ξύλο με τη λήξη
Για πάνω από πέντε  δέρνονταν μετά το τέλος της αναμέτρησης στο γήπεδο Καινουρίου, καθώς οι παίκτες της Δόξας και της Α.Ε.Μεσολογγίου είχαν αρχικά μικροαψιμαχίες, αλλά οι χειρονομίες εξώθησαν φιλάθλους των γηπεδούχων να στρέφονται κατά των  παικτών  της ΑΕΜ, χωρίς να καταφέρουν να εισέλθουν τελικά εντός των αποδυτηρίων. Η αποστολή των φιλοξενούμενων  αποχώρησε με τη συνοδεία αστυνομικής δύναμης. Στο αγωνιστικό σκέλος η ΑΕΜ δεν μπόρεσε και πάλι να νικήσει και προβληματίζει τους φίλους της. Η Δόξα στο 10′ με γκολ του Σοροβού προηγήθηκε και  οι «κανονιέρηδες»  ισοφάρισαν με απ’ευθείας εκτέλεση φάουλ του Βλαχογιάννη  στο 37′. Στο  38′, όμως, ο Ντολένγκα (που αποβλήθηκε στο 65΄)  έκανε το 2-1 και το τελικό 2-2 έγινε από τον  Κουντούρη  στο 81′.
ΔΟΞΑ (Γιάννης Καραμπούλης): Κορδάτος (82′ Κόκκαλης), Αυγέρης, Μήτσος (71′ Μαμασούλας), Κωνσταντίνου, Μπουρλιάσκος, Ντίνος, Κουτσολάμπρος Ι. (65′ Μπριάνης), Τζωρτζόπουλος Δ., Σοροβός Β., Νικολογιάννης, Dolenga
Α.Ε.Μ.  (Δημήτρης Ξηρός): Καραδήμας, Παλιάτσας (61′ Βρέττας),, Διαμαντόπουλος (61′ Ρούσσης), Παναγιωτόπουλος, Μπαλαμπάνης, Δάρδας, Βλαχογιάννης (46′ λ.τ. Πλαστήρας), Κουντούρης, Ναούμης, Αυτζής, Πασπαλιάρης.

Με σαφή υπεροχή για ένα ημίχρονο
Ο Αμφίλοχος έκανε  ένα πολύ καλό πρώτο 45λεπτο, όπου εκτός του γκολ είχε δύο δοκάρια και τελικά νίκησε τον ΠΑΟΚ 0-1 στα Καλύβια.  Ο Τσιούνης στο 3΄ είχε δοκάρι για τον Αμφίλοχο και ο Στάθης Μπελεβώνης του Γεωργίου στο 5΄ για τον ΠΑΟΚ. Στο 14΄ ο Τσιούνης εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Μιχαλόπουλου και νίκησε τον Κατερινόπουλο κάνοντας το 0 – 1, ενώ ο  Πανταζή είχε κι άλλο δοκάρι για τον Αμφίλοχο στο 18΄. Ο ΠΑΟΚ έμεινε με 10 παίκτες, στο 65΄, λόγω αποβολής του Κόκκοτου, που πήρε δύο κίτρινες σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, ενώ στο παιγνίδι πέρασαν και οι βετεράνοι Μάκης Μπελεβώνης – Λεωνίδας Καραλής, χωρίς να αλλάξει κάτι.
ΠΑΟΚ (Πάνος Τούρκας): Κατερινόπουλος, Αριστόπουλος, Καρασάββας, Μυλωνάς Ν., Καραλής Ε., Κόκκοτος, Παπαδόπουλος, Μυλωνάς Ι. (76΄ Καραλής Λ.), Τασούλης (76΄ Μπελεβώνης Γ.), Μπελεβώνης Ε. Γερ., Μπελεβώνης Ε. Γερ.
ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ (Κώστας Γιωτόπουλος): Αργύρης, Πανταζή, Λαμπρακόπουλος, Παπαστέλιος, Κάκκος, Μπακαδήμας, Μιχαλόπουλος, Παπαλέξης (90΄ Μπουμπούλης), Τσιούνης, Καβαλάρης, Νάκας.