Τρέλανε κόσμο

Ήδη πέρασαν δυο 24ωρα και πλέον από την ιστορική νίκη του Παναιτωλικού μέσα στη Τούμπα, κόντρα στον ΠΑΟΚ που ήθελε τους τρεις βαθμούς όσο τίποτε άλλο για να διεκδικεί με πολλές αξιώσεις το πρωτάθλημα. Οι κυανοκίτρινοι του πήραν πανάξιο 2πλο, άσχετα αν το γκολ της νίκης σημειώθηκε στο 94΄, έκαναν όλη την Ελλάδα να μιλάει γι΄αυτή τους την επιτυχία και φυσικά να σχολιάζεται με κάθε ευκαιρία ανάμεσα στους φίλους της ομάδας. Αυτό ήταν; Μάλλον, όχι. Ο Παναιτωλικός που παρακολουθούμε τα τελευταία ματς μπορεί να κάνει πολλά ακόμα…

Τι έδειξε στην Τούμπα;  Μια άμυνα πολύ σοβαρή για τα… δόντια του αντιπάλου, γενικότερα μια αμυντική συμπεριφορά που ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να «νικήσει», ανθεκτικός στα χαφ με την τελευταία αγωνιστική άνοδο του Φωτάκη, τριπλέτα – φωτιά με Μαρτίνες, Βιγιαφάνες, Κάπελ, που ακόμα κι όταν… ξεκουράζεται ο αντίπαλος δεν μπορεί να επαναπαυθεί και μαζί με όλα αυτά σκόραρε και ο Άλβες. Δύο φορές μάλιστα, γιατί… ένα ίσον κανένα. Ο Κούσας κέρδισε το πέναλτυ από τον Αθανασιάδη στο 6ο λεπτό κι ενώ οι κυανοκίτρινοι είχαν κάνει τους επίδοξους πρωταθλητές κομπάρσους του αγώνα. Ο Άλβες ευστόχησε… αν και μετ’ εμποδίων (φωτο), έγινε το 0-1 και ο Παναιτωλικός έδειχνε ικανός για το δεύτερο γκολ. Ο δε ΠΑΟΚ ανήμπορος να «λασπώσει» τον Στεφανάκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Αναστασιάδη επιστράτευσαν το πείσμα τους, διότι περισσότερη ποιότητα από την ομάδα του Αγρινίου ήταν αδύνατο να δείξουν. Κάπως έτσι και την μέθοδο μέτριων ομάδων, τα γεμίσματα, έχασαν δύο ευκαιρίες μέχρι που ο Μακ στο 73′ λύτρωσε τον ΠΑΟΚ, αφού μετά το ασθενές διώξιμο του Μπεχαράνο βρέθηκε στην περιοχή, «άδειασε»  τον Βολιβιανό που βρέθηκε μπροστά του και πλάσαρε κάνοντας την ισοφάριση. Μάλιστα στο επόμενο λεπτό σούταρε ξανά, και  ο Στεφανάκος απέκρουσε. Όμως οι παίκτες του Χάβου δεν είχαν στο μυαλό τους ούτε καν την ισοπαλία. Κι αυτό δεν προκύπτει από το τελικό σκορ μόνο, αλλά και από την παρουσία τους μετά το 1-1, που «έψαξαν» το δεύτερο γκολ. Και το πέτυχαν στο 94΄ όταν σε κακό βολέ του Ιτάνζ  ο Γόδόι έκανε τη μπαλιά στο χώρο, ο Αλβες έφυγε στην πλάτη της άμυνας, απέφυγε τον  Ιτάνζ και πλάσαρε εύστοχα για να δώσει στον Παναιτωλικό τη μεγάλη νίκη.

ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Βίτορ, Κατσικάς (88′ Κίτσιου), Ρατς, Νομπόα, Τζανδάρης (46′ Μακ), Μαντούρο, Περέιρα, Σαλπιγγίδης (75′ Κόστα), Αθανασιάδης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Στεφανάκος, Μπεχαράνο, Κούσας, Ετζενγκέλε, Κέβιν, Γοδόι, Φωτάκης (81′ Μαλεζάς), Μαρτίνες, Κάπελ (59′ Λάζαρ), Βιγιαφάνες (71′ Ρουσκουγιέδα), Αλβες.