Την πήρε «παραμάζωμα»

Η νίκη που έλειπε απ’ τον Παναιτωλικό στο φετινό πρωτάθλημα είχε έλθει κόντρα στον Πανθρακικό και το ζητούμενο απέναντι στη Ξάνθη ήταν να πετύχει και τη δεύτερη. Ένας λόγος παραπάνω και να να «διασκεδάσει» τις εντυπώσεις του πρόωρου αποκλεισμού από το Κύπελλο. Η ομάδα του Μάκη Χάβου τα κατάφερε με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο, νικώντας με 5-2 εκείνη του Ράσβαν Λουτσέσκου και με εκπληκτική ευστοχία στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα ήταν η δεύτερη μεγαλύτερη νίκη του στη μεγάλη Κατηγορία, αφού το 2012 με το ίδιο σκορ στο ίδιο γήπεδο είχε «σκορπίσει» τον Άρη.

Ματς που δεν ξεκίνησε ούτε καλά για τον Παναιτωλικό, ούτε με μηνύματα τέτοιας επικράτησης. Η Ξάνθη «πάγωσε» το ήδη «μουδιασμένο»  γήπεδο στο 4΄, που από κόρνερ του Κλέιτον ο Λισγάρας έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Η πρώτη αντίδραση του Παναιτωλικού ήταν πενιχρή, καθώς δεν είχε τους τρόπους να «στριμώξει» τη Σκόντα, η οποία παρά το 0-1 έδειχνε επιθετικές διαθέσεις. Αυτά μέχρι το 21ο λεπτό που ο Παναιτωλικός για πρώτη φορά βρήκε χώρο από αριστερά, έγινε η  σέντρα, ο Μορένο «νίκησε» τον Λισγάρα και πήρε  την κεφαλιά,  ο Ζαρόπουλος απέκρουσε, αλλά  ο Βιγιαφάνιες που είχε ακολουθήσει τη φάση με διαγώνια κίνηση ισοφάρισε. Οι κυανοκίτρινοι έφτασαν μια»ανάσα» από την άμεση ανατροπή του σκορ στο 22΄.  Μετά από λάθος στην άμυνα της Ξάνθης ο Βιγιαφάνιες επωφελήθηκε και  έδωσε στον Μορένο, αυτός από πολύ κοντά δεν νίκησε  τον Ζαρόπουλο και ο Φωτάκης στο νέο σουτ,  μέσα από τη γραμμή της περιοχής, αστόχησε ελάχιστα.

Το ημίχρονο όδευε στο 1-1 και με… κακά μαντάτα για τον Παναιτωλικό.  Οκτώ λεπτά πριν τη λήξη του ο Μορένο αποχώρησε με θλάση που θα τον κρατήσει εκτός αγώνων για δύο εβδομάδες και δεν θα αγωνιστεί στην Κέρκυρα. Στη φάση αυτή ο Μπεχαράνο μετά την κούρσα του σε μπαλιά του Γοδόι, είχε αστοχήσει. Όμως το ματς έκρυβε  «συγκινήσεις». Στο 45΄ ο Βιγιαφάνιες έδειξε μεγάλη κλάση, όταν από δεξιά μπήκε  εκρηκτικά στη φάση «ξεγλίστρησε» μέσα στην πυκνοκατοικημένη  άμυνα (με τη βοήθεια του Μπεχαράνο) και με διαγώνιο  δυνατό σουτ στη κόντρα γωνία έδωσε ξανά  «κεφάλι» στην ομάδα του Αγρινίου. Αυτό δεν ήταν το τελευταίο σασπένς του ημιχρόνου. Στις καθυστερήσεις ο Ράφαελ δεν απέκρουσε σωστά σουτ του Ομπόντο, πήγε να το διορθώσει όταν στη φάση μπήκε ο Καπετάνος, όμως ο Λουσέρο ήταν σε καλύτερη θέση απ’ όλους και ισοφάρισε.

Όλα μέσα

Χωρίς εξάρσεις εκατέρωθεν κυλούσε αρχικά το δεύτερο 45λεπτο μέχρι που στο 53΄ (με τον Παναιτωλικό στην επίθεση σε στημένη φάση) ο Μπεχαράνο δεν «επέτρεψε» να τελειώσει η προσπάθεια, επανέφερε προς τον Βιγιαφάνιες, εκείνος σέντραρε και ο Ετζενγκέλε που είχε ανέβει για την  προηγούμενη φάση με υπέροχη κεφαλιά έδωσε νέο προβάδισμα στον Παναιτωλικό. Κάπου μετά από μια ώρα παιγνιδιού ο νικητής «στέφθηκε», έστω και άτυπα. Ο  Μαρτινες από  δεξιά σέντραρε, ο  Άλβες κυνήγησε στη φάση και μπέρδεψε τον τερματοφύλακα, με αποτέλεσμα η μπάλα να «αναπαυθεί» για τέταρτη φορά στα δίχτυα της Σκόντα. Με τη σιγουριά του 4-2 το πέμπτο γκολ ήλθε στο 69΄, ξεκινώντας από αστραπιαία αντίδραση και πάσα του Βιγιαφάνιες στον Μαρτίνες, που «έκρυψε» την μπάλα κι όταν αποφάσισε να τη δώσει στον Κάπελ ο Ολλανδός ήταν  σε θέση βολής και δεν αστόχησε. Η τέρψη των φιλάθλων ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις που ο Ζαρόπουλος πραγματοποίησε μια απίθανη απόκρουση σε κεφαλιά του Κέβιν, φάση ανώτερη κι από γκολ, ως θέαμα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ  (Μάκης Χάβος): Ράφαελ, Κέβιν, Μπεχαράνο, Ετζενγκέλε, Μαλεζάς, Γοδόι, Φωτάκης, Κάπελ, Βιγιαφάνες (86’ Μήλιος),  Μαρτίνες (81’ Κόρμπος), Μορένο (37’λ.τ.  Άλβες).

SKODA ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Γουάλας, Μπαξεβανίδης, Καρυπίδης, Λισγάρας, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός (33’ Ομπόντο),  Σολτάνι, Λουσέρο, Κλέιτον (78΄ Ολιβέιρα), Καπετάνος (59’ Ράνος).