«Συντήρηση» με τεσσάρα

Η διακοπή του πρωταθλήματος δεν είναι ό,τι καλύτερο για τον Παναιτωλικό, ωστόσο η σωστή δουλειά και η επικείμενη επιστροφή του Μορένο είναι ένα καλό «αντίδοτο» για την ομάδα του Μάκη Χάβου. Οι κυανοκίτρινοι το απόγευμα της Κυριακής, στο Emileon, είχαν την ευκαιρία να τεστάρουν την κατάσταση στην οποία βρίσκονται και το σκορ (4-1) επί του Παναιγιάλειου, σε φιλικό, φανερώνει θετικά δείγματα.

Ο προπονητής του Παναιτωλικού παρέταξε 11αδα πρωταθλήματος, καταδεικνύοντας και το σκοπό αυτής της φιλικής αναμέτρησης που δεν ήταν άλλος,  παρά η ετοιμότητα των βασικών παικτών του. Μόνο ο Ράφαελ (ως τερματοφύλακας) αποτέλεσε εξαίρεση και αγωνίστηκαν ο Στεφανάκος με τον Κολοβούρη. Σκόρερς του Παναιτωλικού ο Άλβες με τον Βιγιαφάνιες, οι οποίοι σημείωσαν από δύο γκολ.

Στο 6΄ ο Μαρτίνες έκανε μία από τις… συνηθισμένες του μπαλιές προς  τον Κέβιν, αυτός τη  σέντρα,  ο Βιγιαφάνιες στο δεύτερο δοκάρι  σούταρε διαγώνια και ο Άλβες  έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Πάντως μετά από 10 λεπτά ο Ουρτάδο με έξοχο σου ισοφάρισε, για να ακολουθήσει ένα διάστημα λίγων λεπτών στο οποίο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν απειλητικοί.  Ο Παναιτωλικός δεν άργησε να… βάλει τα πράγματα στη θέση τους και στο 27΄ ο Φωτάκης βρήκε  τον Μπεχαράνο στην πλάτη της άμυνας, ο τελευταίος έκοψε τη μπάλα  προς την εστία, κεφαλιά του Άλβες απέκρουσε ο τερματοφύλακας  και με νέα προσπάθεια ο φορ του Παναιτωλικού πέτυχε το 2-1.  Δεν πέρασαν δύο λεπτά και ο Βιγιαφάνιες με σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το τρίτο γκολ. Ο ίδιος στο δεύτερο ημίχρονο και στο  51′  ανέβασε το σκορ στο 4-1 με ένα όμορφο τέρμα:  ο Κάπελ πραγματοποίησε τη σέντρα και ο Αργεντινός μετά από όμορφο κοντρόλ με το στήθος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Γενικότερα ο Παναιτωλικός είχε κάποιες καλές εξάρσεις, όχι «τρελό» ρυθμό και μετά  τις αλλαγές ήταν δύσκολο να το πετύχει, παρά μόνο ο Χάβος είχε την ευκαιρία να διαπιστώσει την ετοιμότητα κι άλλων παικτών. Πάντως ο φίλαθλος κόσμος που παρακολούθησε το φιλικό ήταν πάρα πολύ λίγος.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεφανάκος (76’ Κολοβούρης), Μπεχαράνο (82’ Κουτρομάνος), Μαλεζάς (46’ Κούσας), Ετζενγκέλε (87’ Χαντάκιας), Κέβιν (76’ Ρουμπουλάκου), Γοδόι (71’ Καλογέρης), Φωτάκης (63’ Κόρμπος), Μαρτίνες (71’ Παπουτσογιαννόπουλος, Κάπελ (78’ Μήλιος), Βιγιαφάνιες (78’ Μύγας), Άλβες (63’ Βασιλείου).

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Σταυριανός (63’ Μπαλτιμάς), Τζημογιάννης (83’ Διαμαντόπουλος), Μπούνας (54’ Μιλίγιεβιτς), Τσατσαρής (46’ Μπουτζίκος), Σπίνουλας (36’ Σανδραβέλης), Σεχολάρι (54’ Κατσικοκέρης), Πόνσε (54’ Νάστος), Γκοτσούλιας (46’ Σταμογιάννος), Ιωάννου (82’ Ρέλλας), Ουρτάδο (70’ Ακπαρίδης), Σκαρτσίλας (70’ Μπουρλάκης).