Πότε εύκολα, πότε δύσκολα

Τέσσερις φορές έχει μέχρι τώρα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη ο Παναιτωλικός για την     Α΄Εθνική, έχασε και τις τέσσερις, ωστόσο τις δύο από αυτές έφερε… γεράματα στο «Δικέφαλο του Βορρά»

Ο πρώτος αγώνας έγινε 7 Απριλίου του 1976, αλλά ήταν στα πλαίσια του πρώτου γύρου, καθώς είχε αναβληθεί. Μάλιστα έγινε ενώ είχε διεξαχθεί ενάμισι μήνα πριν το ματς του δευτέρου γύρου στο Αγρίνιο, με τα… γνωστά και τον διαιτητή Ράμμο, όταν ο ΠΑΟΚ είχε νικήσει 0-2. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, που εκείνη τη σαιζόν πήρε και το πρωτάθλημα, σημείωσε εύκολη νίκη με γκολ των Γκουερίνο (14΄, 83΄), Σαράφη (35΄), Αναστασιάδη   (88΄), ενώ ο Παναιτωλικός είχε μειώσει 2-1 για ένα τρίλεπτο με πέναλτυ του Παππά στο  80΄.

Ο ΠΑΟΚ είχε  προπονητή τον Ούγγρο Λόραντ και έπαιξε με τους Φορτούλα, Γκουερίνο, Αποστολίδη, Πέλλιο, Ιωσηφίδη, Τερζανίδη, Σαράφη, Αναστασιάδη, Γούναρη, Φουντουκίδη, Ασλανίδη (46΄ Κούδα). Ο Στεφαν Μπομπεκ παρέταξε για τον Παναιτωλικό  Εφραίμοφ, Τάκο (60΄ Μπαρμπούτη), Σιακούφη , Σερκίδη, Παππάς, Οικονόμου, Μπαλτούμα (75΄Καβάγια), Κωστόπουλο,  Γούναρη,  Γαβαλά, Αλεξιάδη.

Την επόμενη σαιζόν ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε τρία πέναλτυ από τον διαιτητή Ξάνθο για να ανατρέψει στο τελευταίο 20λεπτο το εις βάρος του 0-1 από το δεύτερο λεπτό και να επικρατήσει 2-1. Ήταν 9 Ιανουαρίου 1977   και οι κυανιοκίτρινοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ  του Φουντουκίδη, οι γηπεδούχοι ισφάρισαν στο 71΄με τον  Ορφανό  και στο τρίτο πέναλτυ που πήραν ευστόχησαν  (τα  δύο τα είχε αποκρούσει ο  τερματοφύλακας του Παναιτωλικού). Εφραίμοφ, Χιλ, Σιακούφης , Σερκίδης, Μπαλτούμας, Μίχος, Κωστόπουλος, Γούναρης, Δενδρινός, Παγκάκης, Μπεκατώρος (31΄ Παππάς),  είχαν παίξει για τον Παναιτωλικό του Μιλιαν Ζεκοβιτς. Με τον  ΠΑΟΚ του  Mπράνκο  Στάνκοβιτς αγωνίστηκαν  Φορτούλα, Γούναρης, ( 74΄ Βούλγαρης), Φουντουκίδης, Πέλλιος, Ιωσηφίδης (80΄ Καπουσούζης), Κερμανίδης, Γκουερίνο, Σαράφης, Αποστολίδης, Κούδας, Ορφανός.

Τη σαιζόν  2011-2012 (20 Νοεμβρίου 2011)  ο Παναιτωλικός έχασε εύκολα αφού από το 4΄αποβλήθηκε ο Άντι (δίκαια) έχοντας υποπέσει σε πέναλτυ, όταν απέκρουσε τη μπάλα με το χέρι επί της γραμμής. Ο Βιεϊρίνια το εκτέλεσε και έβαλε μπροστά στο σκορ  την ομάδα του Μπόλονι, για να «κλειδώσουν» τη νίκη οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της επανάληψης με τους  Παπάζογλου (53′), Σπαντάσιο (56′).

Όμως πέρσι (φωτο) Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2014,  ο Λούκας Πέρεθ ήταν εκείνος που πέτυχε  το μοναδικό γκολ στο 53΄ μετά από ολέθριο  λάθος του Μπικέι, ενώ ο Παναιτωλικός έδειχνε ικανός για ισοπαλία.  Να σημειώσουμε ότι από εκείνους που έπιαξαν πέρσι στην Τούμπα φέτος συνεχίζουν στον Παναιτωλικό οι Ράφαελ, Κούσας, Γοδόι, Μύγας,Θεοδωρίδης.

Γιώργος Παπαϊωάννου για την εφημερίδα «Συνείδηση»