Και πάλι άδικο ήταν…

Ο Παναιτωλικός ισοφάρισε τον Ατρόμητο στο 92΄, αλλά το δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η νίκη της ομάδας του Αγρινίου, που με υπερπροσπάθεια σε γήπεδο που θύμιζε λίμνη είχε δύο δοκάρια και ένα κακώς ακυρωθέν γκολ (ΦΩΤΟ).

Το λιγότερο δυνατόν

Όταν μια ομάδα ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις υποτίθεται πρέπει να υπάρχει ικανοποίηση που απέτρεψε την ήττα, κάτι που δεν ισχύει για τον Παναιτωλικό κόντρα στον Ατρόμητο, σε μια αναμέτρηση που έγιναν όλα… όσα έπρεπε για να λήξει τελικά 1-1, ωστόσο να κρατήσει τους κυανοκίτρινους στην 5η θέση.
Όλα ανάποδα για την ομάδα του Μάκη Χάβου. Κατ’ αρχήν το γκολ του Ατρόμητου στο 11ο δευτερόλεπτο (είναι αλήθεια φάνηκε δουλεμένη φάση, αλλά βοήθησε και το βρεγμένο τερέν να εξελιχθεί έτσι). Έπειτα η συνεχής βροχόπτωση που εμπόδιζε τον Παναιτωλικό να παίξει το ποδόσφαιρο που μπορούσε κι αν «πάτησε» τον Ατρόμητο για μεγάλα διαστήματα μέσα σε… λίμνη, εύκολα συμπεραίνεται ποια θα ήταν η εικόνα, παρά το 0-1 από νωρίς. Επίσης ο διαιτητής (Δασκαλόπουλος) στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ «περίεργος» και με τη «βοήθεια» του πρώτου βοηθού Σταθόπουλου ακυρώθηκε κανονικό γκολ των κυανοκίτρινων, οι οποίοι είχαν ένα δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο κι ένα στο δεύτερο.

Πριν προλάβει να ξεκινήσει το ματς και να ακουμπήσουν μπάλα οι γηπεδούχοι ο Ατρόμητος με τρεις πάσες «πάτησε» περιοχή και ο Κούρος γύρισε την μπάλα εκεί όπου ο Ούμπιδες από το ύψος του πέναλτι σκόραρε. Στο 9΄ήταν η πρώτη πολύ άτυχη στιγμή, όταν μετά από φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή στον Φωτάκη, που σούταρε, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Γκορμπούνοφ, στην επαναφορά βρήκε στον τερματοφύλακα, μα όχι αρκετά για να περάσει τη γραμμή τέρματος. Ο Παναιτωλικός είχε την υπεροχή και με κινητήριο μοχλό τον Μαρτίνες που έβγαινε πολύ στην πιο… στεγνή δεξιά πλευρά απειλούσε την ομάδα του Περιστερίου. Πολλές και οι βοήθειες (μέχρι που έγινε αλλαγή) από τα ανεβάσματα του Σκαραμοτσίνο, όπως και από τις εξαιρετικές ενέργειες του Βιγιαφάνες, ενώ δέσποζε και ο Φωτάκης στο κέντρο. Και στο 27΄ο Άλβες πήρε την κεφαλιά, ο Γκορμπούνοφ μπλόκαρε τη μπάλα ενώ αυτή είχε περάσει τη γραμμή (φωτο), αλλά διαιτητής και επόπτης, αφού πρώτα έκαναν «μύλο» το ματς, τελικά δεν μέτρησαν το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το γήπεδο έγινε ακόμα πιο άσχημο, αφού η βροχή δεν σταματούσε. Ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να νικήσει αντίπαλο και γήπεδο, φτάνοντας ξανά κοντά στην ισοφάριση στο 49΄ σε κοντινό πλασέ του Σκαραμοτσίνο που ο Γκορμπούνοφ απέκρουσε ενστικτωδώς και τυχαία ταυτόχρονα. Η προσπάθεια συνεχίζονταν, αλλά από το 65΄και μετά, εκτός του Κατσουράνη, ο Ατρόμητος βρήκε κι άλλον παίκτη που ήταν… πανταχού παρών. Τον νεαρό Κιβρακίδη που έκοβε κατά συρροήν τις επιθέσεις, με αποκορύφωμα στο 88΄, που έδιωξε στη γραμμή σίγουρο γκολ μετά τη κεφαλιά του Μπεχαράνο! Ούτε στο 90΄τον… ήθελε τον Παναιτωλικό, αφού εκπληκτικό σουτ του Γοδόι έξω από την περιοχή εξοστρακίστηκε στο οριζόντιο δοκάρι.
Τελικά σε στατική φάση στο 92΄ο Χάβος παρότρυνε τον Ετζενγκέλε να προωθηθεί κι αυτός με περίτεχνη ενέργεια που θύμιζε επιθετικό έστρωσε στον Μπεχαράνο, ο οποίος με ψύχραιμο κοντινό σουτ σκόραρε και ισοφάρισε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεφανάκος, Σκαραμοτσίνο (61′ Κέβιν), Ετζενγκουέλε, Κούσας, Μπεχαράνο, Γοδόι, Βιγιαφάνιες (64′ Λαζάρ), Φωτάκης (73′ Βασιλείου), Μαρτίνες, Καπέλ, Αλβες.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Κούρος, Κατσουράνης, Φυτανίδης, Αγκουαζί (46′ Λαζαρίδης), Δημούτσος, Πίτου Γκαρσία (76′ Μπάλλας), Ούμπιδες, Μπρίτο (46′ Παπάζογλου), Ναπολεόνι.

Γιώργος Παπαϊωάννου για την εφημερίδα «Συνείδηση»