Νίκησε στη Κέρκυρα και προχωράει…

Ο Παναιτωλικός και η γηπεδούχος Κέρκυρα είχαν καλό σερί στα φιλικά, αλλά το διατήρησε μόνο η ομάδα του Αγρινίου  σ’ αυτό που έγινε μεταξύ τους και νίκησε με 1-2. Ελπιδοφόρο αποτέλεσμα και περισσότερο ίσως ότι έπαιξαν όλοι οι παίκτες, εκτός του Γοδόι που θα είναι έτοιμος για το πρωτάθλημα και του Θεοδωρίδη που θα απουσιάσει για πολύ ακόμα, ίσως και τρίμηνο. Το σίγουρο είναι πως ο Χάβος και οι παίκτες του χρειάζονταν αυτό το αποτέλεσμα, ώστε να συνεχίσουν με πιο… ακμαίο ηθικό.

Το «κακό» είναι ότι τα συμπεράσματα δεν μπορούν να θεωρηθούν  ασφαλή. Αυτό διότι ο Παναιτωλικός παρουσίασε δύο πρόσωπα (κακός στο πρώτο ημίχρονο) και παράλληλα οι «Φαίακες» άλλαξαν όλη την ενδεκάδα τους στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο οι κυανοκίτρινοι  έπαιξαν καλύτερα. Επίσης στο διάστημα που αγωνίστηκαν Βιγιαφάνιες και Μορένο (α΄ημίχρονο), παίκτες που προσδοκάται να κάνουν τη διαφορά,  ο Παναιτωλικός δεν ήταν καλός.

Η Κέρκυρα προηγήθηκε μόλις στο 6′ όταν η μπάλα έφτασε  στα όρια της περιοχής, όπου ο Ομπράντοβιτς κοντρόλαρε και με καταπληκτικό σουτ την έστειλε  δοκάρι και γκολ. Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός είχε δύο φάσεις με Μορένο και Κέβιν, αλλά  τους γηπεδούχους να κυριαρχούν. Στο δεύτερο ημίχρονο πέρασαν στο παιγνίδι Άλβες και Βασιλείου, αντί  Βιγιαφάνες και Μορένο και στο 46΄ο Μαρτίνεζ απείλησε με γκολ. Στο 53΄ ο Καπέλ ισοφάρισε μετά από τραγικό λάθος και «δώρο» του  τερματοφύλακα Κουτζαβασίλη. Και Το 1-2 έγινε στο 70′.  Σε χέρι του Βλάχου καταλογίστηκε πέναλτυ, το οποίο εκτέλεσε ο Άλβες, απέκρουσε  ο Κουτζαβασίλης, ο Καλογέρης επανέφερε  στον Άλβες κι αυτός σκόραρε  σε κενή πλέον εστία. Νωρίτερα οι κυανοκίτρινοι είχαν και μια ακόμα καλή φάση με συρτό πλασέ του Μαρτίνεζ που απέκρουσε με το πόδι ο Κουτζαβασίλης.

ΚΕΡΚΥΡΑ(Μιχάλης  Γρηγορίου): Σέτκους, Μαραγκός, Βενέτης, Καϊκούτ, Ρόχας, Γκόμες, Σαμπάτ, Καρντόζο, Χαβίτο, Ομπράντοβιτς, Κανακούδης.

Στο δεπύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι  Κουτζαβασίλης Κρητικός, Βλάχος, Ντιμιτρόφσκι, Μαρκόφσκι, Γεωργακόπουλος, Μπόρχα, Καραγιαννίδης, Ζορμπάς,

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ(Μάκης  Χάβος): Ράφαελ (89΄Κολοβούρης), Μπεχαράνο (60′ Κουτρουμάνος), Κούσας, Μαλεζάς, Κέβιν (73′ Ρουμπουλάκου), Καλογέρης (85′ Χαντάκιας), Κόρμπος (73΄Κωνσταντινόπουλος), Φωτάκης (35′ Κάπελ, 89΄Ζαρκάδας), Μαρτίνες (79′ Μήλιος), Βιγιαφάνες (46′ Βασιλείου), Μορένο (46′ Άλβες).