Νίκη με… κοντράστ

Ο Παναιτωλικός επικράτησε δίκαια 1-0 του Πλατανιά και έφτασε στους 21 βαθμούς που του δίνουν αρκετή άνεση για τη συνέχεια στο στόχο της παραμονής. Ήταν ένα ματς με δύο διαφορετικά διαστήματα. Για 60 λεπτά ο Παναιτωλικός είχε κάνει τον αντίπαλο να φαίνεται πολύ μικρός και στα τελευταία 30 περίπου λεπτά δημιούργησε μεγάλο άγχος στους φιλάθλους του, καθώς η ομάδα των Χανίων έδειχνε ικανή για την ισοφάριση και οι γηπεδούχοι έδειχναν να μένουν από δυνάμεις.

Ο Χάβος έβαλε πάλι στην 11αδα τον Μπεχαράνο, όχι όμως και το Μαλεζά, παρατάσσοντας  την ομάδα του με το γνωστό 4-2-3-1. Ο Χριστόπουλος προτίμησε τη διάταξη σε 4-4-2 και με το ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν φάση, την οποία δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει ο «βαρύς» Ναζλίδης. Ακολούθησαν δύο καλές στιγμές του Παναιτωλικού στο 3΄και στο 11΄με τον Άλβες να μην καταφέρνει να σκοράρει και παρά τη νέα ευκαιρία του Ναζλίδη στο 17΄ο Παναιτωλικός με «πρώτο βιολί» τον ασταμάτητο Μαρτίνες έπαιρνε για τα καλά τον  έλεγχο του αγώνα και το γήπεδο… άρχισε να γέρνει. Δεν σκόραρε ο Μύγας στο 18΄, ούτε ο Άλβες στο 22΄και δύο λεπτά αργότερα ο Μπεχαράνο πέτυχε το γκολ (φωτο) που έκρινε το ματς. Ο Μαρτίνες τον τροφοδότησε και ο Βολιβιανός, έχοντας οπτικό πεδίο  προς την  κλειστή γωνία του Ολιμπά, την  σημάδεψε σωστά με δυνατό σουτ.

Καμία σοβαρή αντίδραση

Μετά το γκολ που δέχθηκε ο Πλατανιάς αποπειράθηκε να γίνει πιο επιθετικός, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να κρατήσει λίγο περισσότερο τη μπάλα. Μάλιστα ο Παναιτωλικός είχε ένα πολύ επικίνδυνο  σουτ του Καλογέρη λίγο έξω από τη συμβολή, στο 27΄, ύστερα από ομαδική ενέργεια με Μαρτίνες και Κάπελ. Ακόμα κι όταν άλλαξαν  πλευρές οι  Μιλούνοβιτς  και Τσουράκης των φιλοξενούμενων ο Παναιτωλικός δεν αισθάνθηκε απειλές, με εξαίρεση μια φάση με τον Μενδρινό στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Όμως νωρίτερα ο Μαρτίνες είχε ξεσηκώσει την εξέδρα με απίθανη ατομική ενέργεια που «χόρεψε» τους αντιπάλους και ελάχιστα άστοχο σουτ (μπορούσε και να πασάρει), ενώ στο 43΄Γοδόι και Κάπελ δεν μπόρεσαν να διπλασιάσουν το σκορ.

Και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι κυανοκίτρινοι σφυροκοπούσαν τον Πλατανιά, πάντα με αφετηρία το «Νίκο». Ο Άλβες συνέχισε να χάνει ευκαιρίες (51΄, 52΄, 59΄), με τον Μύγα να έχει ένα άστοχο σουτ μέσα από τη περιοχή στο ενδιάμεσο.

Άλλο πρόσωπο

Φαίνεται όμως πως από την πλευρά του Παναιτωλικού δεν είχε γίνει σωστή διαχείριση των δυνάμεων και  με αφετηρία μια καλή ευκαιρία του Τσουράκη στο 59΄ (απέκρουσε ο Ράφαελ) οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους. Με καλύτερα τρεξίματα, με  μεγαλύτερη αποφασιστικότητα έβγαιναν νικητές σε πολλές διεκδικήσεις και παρά την έλλειψη ιδιαίτερης ποιότητας μπόρεσαν να δημιουργήσουν σοβαρούς κινδύνους για την εστία των κυανοκίτρινων, με κυριότερους από τους Μαχαμάτ (80΄), Ναζλίδη (81΄) και Γιακουμάκη (89΄). Στο διάστημα αυτό ο Χάβος προσπάθησε να αλλάξει τον ρου, αλλά δεν το πέτυχε και στο τέλος αναγκάστηκε να θωρακίσει την άμυνά του με τρίτο κεντρικό αμυντικό, τον Μαλεζά, που αντικατέστησε όμως τον πολύ αξιόπιστο Καλογέρη. Νωρίτερα η είσοδος του Κόρμπου μάλλον χειροτέρεψε την εικόνα του Παναιτωλικού και ο Βασιλείου ήταν κατώτερος του Άλβες.

Κίτρινες κάρτες: Μύγας, Κέβιν / Τσουράκης, Κουλιμπαλί

Διαιτητής: Α. Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Βοηθοί: Δ. Γκάγκας (Λάρισας), Ε. Βλάσσης (Λασιθίου)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Ράφαελ, Κέβιν, Κούσας, Μπεχαράνο, Άλβες (66’ Βασιλείου), Κάπελ, Καλογέρης (86’ Μαλεζάς), Γοδόϊ, Μαρτίνες, Μύγας (61’ Κόρμπος), Ετζενγκέλε.

Οι υπόλοιποι αναπληρωματικοί:  Στεφανάκος, Κουτρομάνος, Μαλεζάς, Μήλιος, Παπουτσογιαννόπουλος.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Χριστόπουλος): Ολιμπά, Δημήτρης, Μενδρινός (80’ Γιακουμάκης), Μαχαμάτ, Ναζλίδης, Μιλούνοβιτς (71’ Φιγκέιρα), Νέπλιακ, Τσουράκης (75’ Τσοντάκης), Ιτούα, Κουλιμπαλί, Τετέ.

Οι υπόλοιποι αναπληρωματικοί:  Γκσπούρνινγκ, Ζαραδούκας, Ζουμπουλάκης, Αποστολόπουλος.